Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:Kim Kimdir?

Eminem Kimdir?

Gerçek adı Marshall Mathers'tir. 17 Ekim 1972’de ABD’nin Kansas City eyaletinde doğmuştur. Eminem, 44 yaşındadır ve dünyaca ünlü bir rap şarkıcısıdır. Devamı...

 

Gökçe Akyıldız Kimdir?

30 Ekim 1992 tarihinde Sinop, Ayancık’ta doğmuştur. 24 yaşındadır ve oyuncudur. Şu sıralar Kırgın Çiçekler adlı dizide Songül karakterini canlandırmaktadır. Devamı...

 

Britney Spears Kimdir?

Britney Spears 2 Aralık 1981’de Amerika’nın Mississippi eyaletinde doğmuştur. 35 yaşındadır ve dünyaca ünlü bir pop şarkıcısıdır. Devamı...

 

Ceren Moray Kimdir?

Ceren Moray, 5 Haziran 1985 tarihinde Diyarbakır’da doğmuştur. 31 yaşındadır ve dizi - film oyuncusudur. Devamı...

 

Ludwig van Beethoven Kimdir?

Ludwig van Beethoven, 1770'de Almanya’nın Bonn şehrinde doğmuş olup; dünyaca ünlü, Alman klasik müzik bestecisidir. Devamı...

 

Ceyda Ateş Kimdir?

Ceyda Ateş, 14 Eylül 1987 tarihinde Ankara’da doğmuştur. 29 yaşındadır ve ünlü bir dizi - film oyuncusudur. Devamı...

 
  
                    

İnce Külotlu Çorabın (Naylon Çorabın) Tarihçesi ve Çeşitleri
www.arsivbelge.com
İnce Külotlu Çorabın (Naylon Çorabın) Tarihçesi ve Çeşitleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
İnce Külotlu Çorabın (Naylon Çorabın) Tarihçesi ve Çeşitleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.
Külotlu Çorap, Naylon Çorap, İnce Çorap Tarihi ve Çeşitleri...

Külotlu Çorabın ( Naylon - İnce Çorap ) Tarihçesi, Çeşitleri ve Kullanımı için Bilgi

Eski tarihçilere göre ilk çorabı Mısırlılar giydi. Bu çoraplar geniş örülmüş dokulu ve ayak parmakları birbirlerinden ayrılmıştı. Hun imparatoru Atilla bacağına çok renkli kumaş parçaları sarardı. 16 yy'a gelindiğinde o günün sosyete ve üst sınıfı çorap kullanmaya başladı, çorap kendini ifade etmenin bir aracı sayılıyordu ve rengarenk, parlak, çizgili desenlerde çoraplar giydiler.

El örgüsü çorapların bugünkü biçimini aldığı dönem ise 17. yüzyıl. İlk örgü makinasının İngiliz William Lee tarafından icat edilmesinden sonra çembersel makinaların üretime geçmesiyle birlikte dikişsiz çoraplar üretilmeye başlanıyor. 20. yüzyıl'ın başlarında kadınların kullandığı çorapların % 88'i pamuk, % 11'i yün % 1'i ise ipek iken, ipek kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber çoraplarda inceldi ve zarifleşti.

1920’li yılların modern kadınının giyisilerinde gözlenen daralma ve etek boylarının kısalması sonrasında bacaklar ve bu kıyafetlerle giyilen çoraplar görünür hale geldi. İşte ince çoraplar da modern kadının kimliğinin ve görüntüsünün arandığı bu yıllardan 1960’lı yıllara kadar popülaritelerini katlayarak arttırdılar.
 
15. yüzyıldan itibaren çorap modanın ayrılmaz bir parçası sayılmış ve 1590 yılından önceki dönemde çorap genellikle yünden imal edilmiştir.  İlk örgü makinelerinin ortaya çıkması ile birlikte çorap ipek, pamuk, yün ve keten ipliklerinden imal edilmeye başlanmıştır. Lisle olarak isimlendirilen bir tür işlenmiş pamuk oldukça revaşta olan bir çorap materyaliydi. 1920’li yıllardan önce çorap Viktorya tarzında kabarık ve yere kadar inen uzun etekler giyen bayanlar tarafından daha çok sıcak tutması için giyilen ve yabancıların görmesinin mümkün olmadığı bir giyim eşyası iken erkekler için çok daha görünür olan ve önem taşıyan bir eşyaydı.
 
Çorap kelimesinin İngilizce karşılığı olan Sock kelimesi antik çağlar kadar eski olmasına rağmen 14. Yüzyıldan itibaren İngilizce’de çorap kelimesinin karşılığı olarak daha çok Stocking ve Hose isimleri kullanılmıştır. Kelime kökü olan Stock anlam olarak kök ve Stocking kelimesi ise vücudun kökünü örten anlamında kullanılmıştır. Hose deyimi ise atların bacaklarında genellikle diz bölümünün altında kalan farklı renkteki kısımları çorapla benzeştiren bir anolojinin ürünüdür. Eski dönem erkek çorapları dizin üzerine kadar uzanan uzun çoraplar olarak görülmektedir ve kıyafetin çok önemli bir bütünleyicisi konumundadır.
 
1920’lerden itibaren bacakların görünmeye başlaması ile bayanlar için de çok önemli bir moda unsuruna dönüşen ince çoraplarda 1930’lu yıllardan itibaren ipek ve suni ipek iplikler kullanılmaya başlanmış ve 1940’lı yıllardan itibaren de naylon iplik ağırlıklı olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 
1920’lerden 1959 yılına kadar ince kadın çorapları genellikle jartiyer (stockings) şeklinde kullanılmaktaydı. Hollywood’un da Daddy Long Leggs filminde Anne Miller üzerinde beğendiği bu çorabı sevmesi ile jartiyer ince çorapların popülaritesi artarak devam etmiştir. O yılların arkasından siyah bir çizginin geçtiği jartiyer çorapları hala en seksi ince çoraplararasında sayılabilnir. 1959 yılında Allen Gant Senior tarafından icad edilen ve Kuzey Carolina’da konumlanmış olan Raven Mills şirketi tarafından üretilen, çok daha sıcak tutan ve kullanışlı olan külotlu çorapların (pantyhose) piyasaya çıkması ile jartiyerler popülaritesini hızla yitirmeye başlamıştır.  Amerika’da külotlu çorap satışlarının jartiyer satışlarını geçtiği ilk yıl olan 1970 yılından bugüne külotlu çorap jartiyer karşısında ezici bir üstünlük sağlamıştır. Bugün naylon ince çoraplar ister külotlu olsun ister jartiyer olsun kadın giyiminin değişmez bir parçası haline gelmiştir.
 
1965 yılında, tek parça külotlu çorabı, icat ettiği dikişsiz külotlu çorap teknolojisi sayesinde Glen Rayen Mills şirketi piyasaya sürmüştür. Bu çorap, tüketiciler nezdinde büyük ilgi görmüş ve 1960’ların mini etek modasının tetikleyicisi olmuştur. Bu dönemlerde Elastan ve Spandex gibi malzemelerin de icat edilmesi ile ince çorapların içerik ve dizayn çeşitliliği günümüzdeki geniş yelpazeye yayılmıştır.

  

İnce Külotlu Çorap Çeşitleri

Külotlu çorabın kalınlığı Denier ölçüsü ile belirlenir ve ülkemizde bu Denye olarak ifade edilir. 3 denyeden 300 denyeye kadar külotlu çoraplar mevcuttur ancak ince çorap kapsamına 3 denyeden 70 denyeye kadar olan çorapları sokmak mantıklı olacaktır görüşündeyiz.
3 denyeden (görünmez, ya da çok ince) 15 (standart şeffaf), 30 (yarı opak) 70 deniere (opak) cinsleri mevcuttur.

Parlak ve Mat Çoraplar: Kullanılan iplik ve boyaya göre parlak ya da mat olarak da sınıflanabilir.

Parlak çoraplar ışığı bolca yansıtarak vücudunuzun şeklini belirginleştirir ve daha çok ortaya çıkmasına yardımcı olurlar. Özellikle vücuduna güvenen bayanların tercihi olabilecek bu çoraplar özel gecelere uygun ürünler olup, doğru kombinasyonda giyildiğinde büyük farklar yaratabilmektedir.
Opak çoraplar spandex ve elyaf karışımlı ipliklerden üretilmektedir. Genellikle daha kalın denyeli çoraplardır. Işığı daha fazla kırdıkları için vücuttaki kusurları daha çok saklar ve kullanım kolaylığı sunarlar. Opak çorapların daha kalın olan modelleri ise tayt’lardır ve sundukları konfor bakımından oldukça rağbet gören ürünlerdir.
  
Süper İnce, Yok Gibi, Ultra İnce Çoraplar: Süper ince çoraplar ultra ince naylon ipliklerle örülen çoraplardır. Yaz ayları ve özel gecelerde mini eteklerle ve şortlarla kullanım için 3 denyeden 15 denyeye kadar olan super ince, yok gibi ve şeffaf ince külotlu çorap modelleri tercih edilebilmektedir. Bu derece ince ipliklerle dikilen ve belirli bir sağlamlığa sahip ürünlerin elde edilebilmesi için elastikiyet arttırıcı spandex iplik karışımları kullanılmaktadır.
Bu modellerden topuklu ayakkabılarla kullanıma uygun ve parmak bölgesi güçlendirilmiş modeler de rağbet görmektedir. Ayrıca parmak kısmı açık ayakkabılar ile kullanılabilmesi için parmak kısmı çorapsız olan külotlu ince çoraplarda mevcuttur.
Süper ince çorapların bacak kısmı ile külot kısmı aynı iplikten dokunur ve giyilen açık kıyafetlerin altından farklı renk veya kalınlıktaki külot kısmı göze batmaz ve estetik bir görünüm ortaya koyar.  Ayrıca ten renginizi oldukça açık bir şekilde ortaya koyarken pürüssüz ve göz alıcı bir hissiyat uyandırarak seksi ve tabii bir görünüm yakalamanıza yardımcı olurlar.
 
Düz ve Günlük Kullanıma Yönelik Üretilen İnce Çoraplar: Bu çoraplar Süper İnce Çoraplar kadar ince olmadıkları için günlük kullanıma çok daha yatkın ve dayanıklı çoraplardır. Günlük kullanıma yönelik olarak üretilmiş olan ve 20 ila 70 denye aralığındaki külotlu çoraplar karın bölgenizde ve basen bölgenizde vücudu sıkmayan ancak belirli bir form yakalanmasında yardımcı olan rahat bir kullanım sağlarlar.
Düz ince çorap kalitesini hemen belli eden bir çorap türüdür. Oldukça şık bir döpiyes altında kullanılan kötü kalite bir çorap tüm şıklığın önüne geçmekte ve rahatsız edici bir detay olarak göze batabilmektedir. Bu sebeple, imkanlar dahilinde ise üst kalitede mal üreten ve bilinen yerli ve yabancı markaların ince çorapları tercih edilmelidir.
 
Vücut Şekillendirici İnce Çoraplar: Vücudu daha sıkı ve fit göstermek için İnceltici Çorap modelleri veya kalça ve bel gibi kısımlardaki duruş bozukluklarını engellemek için korseli Şekillendirici Çorap modelleri gibi düzgün görünüm verilmek istenilen bölgeler daha kalın ve sıkı olarak dokunmuş ince külotlu çorap modelleri çok rağbet görmektedir.
Kontrol Top külotlu çoraplar giysileriniz içinde daha yumuşak, ince bir siluet yaratmanızı ve en iyi şekilde görünmenizi sağlarlar.Vücudunuzu saran elbiseler, kısa ceketler ile giyilen dar pantolonlar kontrol top külotlu çorapları seçmeyi düşüneceğiniz giysilerin başında gelenleridir.
 
Vücut Şekillendirici Spandex iplikler ile üretilen vücut şekillendirici külotlu çorapların Kontrol Top çoraplar ile karşılaştırıldığında daha uzun bir külot bölümü vardır. Bu çorapların külot bölümünün örgüsü karın bölgeniz ve baseniniz dışında baldırlarınızı da şekillendirir. Kontrol Top çoraplarda olduğu gibi vücut şekillendirici çoraplarında farklı kontrol seviyeleri vardır. Vücut şekillendirici külotlu çoraplar Size vücudu saran giysilerinizin altında hiçbir zaman sahip olmayı bile düşünemediğiniz o yumuşak ve ince görünümü verirler. Satın almak istediğiniz fakat içine sığmayacağınızı düşündüğünüz o siyah elbiseyi bir de vücut şekillendirici bir külotlu çorap ile deneyin. Külotlu bir çorabın neler yapabildiğini göreceksiniz. Kaçmaz çoraplar normal çoraplara kıyasla daha sık bir örgü ile dikilen çoraplardır ve çok daha dayanıklıdır. Bu sebeple, çorabın herhangi bir yerinde meydana gelen bir delinme veya hasar ilerlemez ve çorabın kaçmasına imkan tanımaz. Bizce görsel olarak normal çoraba göre oldukça düşük bir estetik sunmaktadırlar ancak zorlu günlerde çok daha rahatça kullanılabilirler.
 
Desenli İnce Külotlu Çoraplar:
 
Günümüzde düz çorapların yanında farklı desenlerde ve rengarenk ince külotlu çoraplar da oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve rağbet görmektedir.
 
Özellikle, önümüzdeki 3-4 yıl boyunca modaya damgasını vuracağını düşündüğümüz rengarenk ve canlı tonların kullanıldığı koleksiyonlarda çılgın desenli külotlu çoraplar size istediğiniz farklı şıklığı yaratmanızda yardımcı olacaktır.
 

İnce Jartiyer Çoraplar:
 
İnce külotlu çorap günümüz modasına damgasını vurmuştur ancak jartiyer çoraplarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle kullanıcısına sunduğu seksapellik çok yüksektir. Hatta oldukça cezbedici olan bu jartiyer çoraplara ait fetiş akımları bile mevcuttur.
 
Aynı zamanda ağ bölgesini kapatmadığı için bacak arasının çok daha havadar olmasını sağlayarak bayanlar için çok daha sağlıklı bir ürün olma özelliğine de sahiptir.

Naylon Çarabın Tarihçesi:

15 mayıs 1940 yılında Amerikada ilk naylon çorabın piyasaya sürülmesi ile sadece 4 günde 4 milyon adet çorap satıldı. Kadınlar her yerde bu mucize çorabın peşine düşmüştü. Fakat ll. Dünya savaşının patlak vermesi ile herşey bir anda altüst olmuş ve naylon imalatının orduya hizmet için çalışmaya başlaması ile naylon çorap için bir duraklama dönemi başladı, bu dönemde kadınlar çorap görüntüsü verebilmek için bacaklarını kömürler ve göz kalemleri ile boyuyorlar desenler çiziyorlardı.

1945 yılında ll. Dünya savaşı bitmişti fakat naylon savaşları daha yeni başlıyordu, barış yavaş yavaş naylon çorapları mağazalara geri getirmeye başladı. Fakat yeterince hızlı değildi. Aynı tarihlerde New York'da Macy's mağazası bütün stoğu olan 50.000 çift çorabı sadece 6 saatte sattı ve geriye mutsuz, çıplak bacaklı binlerce kadını kuyrukda bıraktı. Ve Pitsburg'da 40.000 kadın Tiny çorap mağazasından bir çift çorap alabilmek için bütün gece boyunca yağmurlu ve fırtınalı bir günde mağaza önünde bekledi. 1948 yılı başlarında naylon çorap imalatı normale dönmeye başladı.

Bayan çorabı 2. büyük sıçramasını 1959 yılında Spandexin (Lycra) keşfedilmesi ile yaşadı. Bu oldukça elastik yapay iplik o güne kadar görülmemiş bir moda yarattı ve 60'larda külotlu çorap artık moda olmaktan çıkmış ve kadınların vazgeçilmez aksesuarı haline gelmiştir.

Eski zamanlarda yalnızca çok zengin kişilerin kullanabildiği çorap bugün her gelir seviyesindeki kadın için giyiminin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Günümüzde çorap sadece kış aylarında bir ihtiyaç değil hem yaz hem kış aylarında kullanılan giyimin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Çorap sadece kıyafeti tamamlayıcı bir unsur olmakla kalmıyor ufak tefek kusurları örterek bacaklara daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

İnce Çorapların Kaçmaması için Dikkat Edilmesi gereken Hususlar:

İnce çoraplar en çok giyerken ve çıkarırken hırpalandıkları için genellikle bu iki durumdan birisinde kaçarlar. Çorabınızı giyerken ekstra hırpalamamak için çorabın yönünün doğru olduğuna dikkat etmeli, tırnaklarınızın veya yüzük ve bilezik gibi aksesuarlarınızın çoraba zarar vermediğine dikkat etmelisiniz. Çorabı giyerken giydiğiniz bacağı elinizde kıvırmalı, topuk ve parmak kısımlarının düzgün olarak ayağınıza oturduğundan emin olduktan sonra en hızlı ve kolay şekilde çorabı giymelisiniz. Çorabı giyerken tırnaklarınızı kullanmamalısınız. Çorabı giyerken denge kaybı sonucunda ani hareketler yaparak çoraba zarar vermemek için oturark giymenizde fayda vardır. Bakımlı ve pedikürlü ayak parmakları çorabın park ucu kısımlarının zarar görmesinin önüne geçecektir.
Birkaç çorabı dönüşümlü giymeniz çorabın şeklinin hızlıca bozulmasının önüne geçecektir. Çorabı dinlendirdiğiniz günlerde çoraplar eski şekilllerine dönecektir.
Çoraplarınızı giydiğiniz günün akşamında ılık su ile yıkamanız ve sonrasında bir havlu üzerinde veya serbest olarak kuruyabileceği herhangi bir biçimde kurutmanız çorabınızın diz bölgesi gibi bölgelerinin şeklini kaybetmesinin önüne geçecektir. Çorabınızı yıkadıktan sonra asla ütülemeyin.
Çoraplarınızı sıklıkla kaçırıyorsanız, ağ, topuk ve burun gibi kısımlarda takviyeli olan çoraplar size ekstra sağlamlık sağlayacaktır. Ayrıca lycra oranı yüksek olan ve elastikiyeti daha yüksek çorapları da tercih edebilirsiniz.
 

Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Çimento Çeşitleri ve Kullanım Yerleri(4211)

İnce Minareli Medrese(4207)

Tüm Balık Çeşitleri(4196)

Ebru Çeşitleri(4194)

İnce Memed - Özeti(4189)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!