Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Voleybol Hakkında Ayrıntılı Bilgiler
www.arsivbelge.com
Voleybol Oyunu Hakkında BilgiVoleybol Hakkında Ayrıntılı Bilgiler dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Altışar kişilik iki takım arasında topla oynanan bir oyun. 18 metre uzunluğunda 9 metre eninde bir sahada oynanır. Voleybol topunun çevresi 65-67 cm, ağırlığı 260-280 gram olmalıdır. Saha tam ortasından, yerden yüksekliği 243 cm olan bir fileyle ikiye ayrılmıştır. Oyunda amaç topu elle ağ üzerinden rakip takımın alanına atmaktır. Bir takım topu karşı tarafa atmak için topa en çok üç kez dokunabilir. Bir takımın oyuncularından üçü fileye yakın olan ön alanda, öteki üç oyuncu da arka alanda yer alır. Voleybol beş set halinde oynanır. Her sette 25 sayı alan takım seti kazanır. Üç set kazanan takım da oyunu kazanmış sayılır... Yazının Tamamı aşağıdadır!

Voleybol Hakkında Bilgi

 

Altışar kişilik iki takım arasında topla oynanan bir oyun. 18 m uzunluğunda 9 m eninde bir sahada oynanır. Voleybol topunun çevresi 65-67 cm, ağırlığı 260-280 gr olmalıdır. Saha tam ortasından, yerden yüksekliği 243 cm olan bir fileyle ikiye ayrılmıştır. Oyunda amaç topu elle ağ üzerinden rakip takımın alanına atmaktır. Bir takım topu karşı tarafa atmak için topa en çok üç kez dokunabilir. Bir takımın oyuncularından üçü fileye yakın olan ön alanda, öteki üç oyuncu da arka alanda yer alır. Voleybol beş set hâlinde oynanır. Her sette 25 sayı alan takım seti kazanır. Üç set kazanan takım da oyunu kazanmış sayılır. Voleybol Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan William G. Morgan tarafından 1895 yılında geliştirilmiştir. Daha sonra Amerikalı askerler tarafından Avrupa’ya taşınan voleybol hızla yaygınlaşmış, 1947 yılında Uluslar Arası Voleybol Federasyonu kurulmuştur. 1952 yılında başlayan dünya voleybol karşılaşmaları oyun kurallarının standartlaşmasını sağlamıştır. Voleybol ilk kez 1964′te Tokyo’da düzenlenen olimpiyat oyunlarında resmî olarak olimpiyat oyunu sayılmıştır. Oyunun bugünkü kuralları 1998′de Uluslar Arası Voleybol Federasyonunca belirlenmiştir. Türkiye’de voleybol bir okul sporu olarak ortaya çıktı. İlk voleybol takımı 1927 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından kuruldu. 1936 yılında voleybol federasyonunun kurulmasıyla bu spora ilgi arttı ve takımlar çoğaldı. 1948 ve 1949 yıllarında Türkiye Voleybol Şampiyonası düzenlendi. 1953 yılında Türk Millî Voleybol takımı ilk resmî maçını Yugoslavya ile yaptı. 1971 yılında deplasmanlı voleybol ligi kuruldu. Ligde en fazla şampiyonluğu Eczacıbaşı takımı kazandı. Eczacıbaşı 1975 yılından itibaren üst üste 9 kez şampiyon olarak kırılması zor bir rekora imza attı.

Voleybol Sahası Bilgileri

Voleybol takımı altı oyuncudan meydana gelir. Voleybol sahası 18 m uzunluğunda, 9 m genişliğindedir. Saha tam ortadan iki direk arasına gerilmiş bir ağ ile bölünmüştür. Erkekler için ağın yüksekliği 2,43 m, bayanlar için ise 2,24 metredir. Her iki yarı alanın sağ taraflarında 3 m genişliğinde bir servis atma koridoru bulunur. Deri kaplı olan voleybol topunun çapı 16.5 cm civarında, ağırlığı ise 196-280 gr arasındadır. Sahayı çevreleyen çizgiler 5 cm kalınlığındadır. Sahanın ortasında bulunan ağın alt kenarının yerden yüksekliği 1 m, genişliği 9,5 metredir. Ağ yan çizgilerden en az 50 cm dışta bulunan direklere bağlanır. Ağın oyun sahası dışındaki kısmına 1 metresi ağa bağlı, 80 cm’si ağın üstünde olmak üzere iki renkli bir anten bağlanır. Voleybol resmi müsabakalarda sadece zemini tahta veya sentetik bir maddeyle kaplı olan sahalarda oynanır.

Voleybol nasıl oynanır

Voleybolda sporcuların gayesi, topu filenin üzerinden, kaidelere uygun olarak rakip alana göndermek ve orada yere değmesini sağlamaktır. Top servis bölgesinde bulunan sağ arka oyuncunun, servis atışı ile oyuna sokulur. Servis atışında, top tek elle vurulmalı ve filenin üzerinden ağa değdirmeden rakip alana gönderilmelidir.

Modern voleybolda çok tutulan servis atışlarının birisi Flooting veya "Japon Servisi" olarak bilinen servistir. Çok sert olmayan bu servisler, havada yön değiştirmesi ve beklenmeden önce ani düşmesiyle, topu karşılayan takımın oyuncularını zor durumlara düşürmesidir. Topa takımda en fazla üç kere vurulabilir. Bir oyuncu topa iki kere arka arkaya vuramaz. Takım sahaya, sağ ileri, orta ileri, sol ileri, sağ geri, orta geri, sol geri olacak şekilde yayılır. Oyuncular hep servis değişiminde yerlerini değiştirerek saat dönüşü yaparlar. En az iki farkla 15 sayıya ulaşan takım o seti kazanır. 14-14, 15-15 gibi beraberliklerde 2 sayılık farkı elde eden takım tarafından alınır. Günümüzde voleybol, futboldan sonra çoğunlukta amatör olarak yapılan en yaygın spor kolu haline gelmiştir. İnsanların boş zamanlarında, paydos saatlerinde oynayacakları spor oyunları arasında voleybol (geniş bir yer kaplamayan sahasıyla) tercih edilen bir spor dalıdır. Ülkemize 1919 yılında giren Voleybol sporu 1936 yılına kadar amatör olarak yapıldı. 1936’da ilk Voleybol Federasyonu, Spor Oyunları Federasyonuna bağlı olarak kuruldu. 1958 yılında bağımsız Voleybol Federasyonu kuruldu. Bu tarihlerden sonra milli voleybol takımı kuruldu.

Voleybolun Tarihi

Voleybol'un atası diyebileceğimiz "Mintonette" adlı oyun ilk olarak 1885 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nde oynandı. Massachusetts'in Holyoke kentinde, okulu yeni bitirmiş genç bir beden eğitimi öğretmeni, William G. Morgan, YMCA'de işadamlarına beden eğitimi yaptırmakla görevlendirilmişti. YMCA, "Young Men's Christian Association" ın kısaltılmışı. Türkcesi : Genç Erkekler Hıristiyan Birliği. Amacı toplumsal çalışmalarla Hıristiyanlığı yaymak olan bu kuruluş, o yıllarda bütün dünyaya kol sarmış bulunan çok geniş bir misyoner derneğiydi. Willam G. Morgan bu derneğin Holyoke kentindeki şubesinde işadamlarına önceleri kuru kuruya beden eğitimi yaptırırken, bir süre sonra, çalışmaları sıkıcılıktan kurtarmak, Sağlık için katlanılan bir eziyet durumundan
uzaklaştırmak gerektiğini gördü. Eğlendirici, oyun niteliği olan bir çalışma yolu aramaya başladı. 

William G. Morgan amacına ulaşmış, çarpışması, itişmesi olmayan, tehlikesi az, çok temiz, yoruculuğu ise, oyuncu sayısını azaltıp çoğaltarak, oyun alanını küçültüp büyüterek istendiği gibi ayarlanabilen, son derece eğlenceli bir oyun bulmuştu.

Kısa sürede Mintonette'e merak salanların arasında bir doktor (Dr Frank Wood), bir de itfaiye şefi (John Lynch) vardı. bu iki Mintonette'çi, William G. Morgan'la birlikte, oyuna kurallar koymaya başladılar.

Bulunup geliştirilmesine bir itfaiye şefinin, John Lynch' katılmasından olsa gerek, voleybol bütün dünyada itfaiyecilerin geleneksel sporudur. nerede bir itfaiye örgütü varsa, yanında bir voleybol alanı da vardır. Yukarıda İngiliz İtfaiyeciler voleybol oynuyor. Mintonette oyunu, en kısa söyleyişle, "topu yere düşürmeden karşı alana atmak" diye tanımlanabilirdi. Yani topa havadayken vurmak. Oyunu izleyenlerden Profesör Albert T. Halstead "Mintonette" yerine "volley Ball" adını önerdi. "Volley " tenisile futbolda kullanılan bir terimdi. "Topa yere değmeden vurmak" anlamına Mintonette oyununun temel özelliğine çok uygun düştüğü için bu ad hemen benimsendi. (1952 yılında, yani ellialtı yıl sonra, A.B.D Voleybol birliği bu iki sözcüğü birleştirerek "Volleyball" diye yazılmasına karar vermiştir.)

Eğlence voleybolu kısa sürede bütün dünyada yayıldı. Çok sevildi, durmadan gelişti. Çin'de balıkçılar balık ağlarından file yapmış voleybol oynadılar. J. Howard Crocker Çin'e, Franklin Brown Japonya'ya Dr. J.H. Gray Burma'ya, Hindistan'a, daha başkaları Güney Amerika, Avrupa, Afrika Ülkelerine bu eğlenceli oyunu yarışırcasına yaydılar. 1910 Yılında Filipinlere giden Elwood S. Brown ise orada voleybolu tanıtmakla kalmadı, üç yıl sonra, 1913'de, yapılmasına öncülük ettiği Manila Uzak AsyaOyunları'nda voleybolunda yer almasını sağladı.

Voleybolun Ülkemizdeki Gelişimi

Ülkemizde voleybol sporu 1919 yılından itibaren tanındı ve yayıldı. 1936 yılına kadar amatör olarak yapılan bu spor dalı 1936’da ilk Voleybol Federasyonu'nun kurulmasıyla resmiyet kazandı. 1958 yılında bağımsız Voleybol Federasyonu kuruldu. Bu tarihlerden sonra milli voleybol takımı kuruldu.

Milli voleybol takımımızın milletlerarası karşılaşmalarda aldığı en iyi dereceler, 1975 Akdeniz Oyunlarında ve 1984 Balkan Voleybol Şampiyonasında üçüncü olmuştur. Voleybol alanında diğer başarılarımızı incelersek;

1997 yılında Cengiz GÖLLÜ; çağdaş voleybol çalışmalarının ödülünü, Eczacıbaşı Takımı ile İtalya’da Genç Kızlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde birinci olarak almıştır.

1984 yılında kurulan Türkiye Deplasmanlı Voleybol Ligi’nde ilk şampiyon Eczacıbaşı Takımı olmuştur.

1991 yılında Dünya Yıldız Bayanlar Şampiyonası finallerine katılan Türkiye; Mete Döğüşçü yönetiminde, 12 takım arasında 6. olmuştur.

1993 yılında İstanbul’da yapılan Dünya Yıldız Erkekler Şampiyonası finalinde Türk Takımı, Oktay ORKUNOĞLU yönetiminde, 12 takım içinde sonuncu olmuştur.

1997 Türk Erkek Milli Takımı 31 yıl aradan sonra, Dünya Şampiyonası finallerine katılma hakkını, Coach Gennadiy Parshine yönetiminde elde etmiştir. 

1998 yılında 3 Bayan Kulüp takımımız Avrupa Kupalarında aynı anda dörtlü Final oynama hakkı kazanmıştır. Erkek Voleybol Takımımız Japonya’da yapılan Dünya Şampiyonası finallerinde yer almıştır.

1999 yılı voleybolda Türkiye için başarılarla dolu bir yıl olmuştur. Türk Erkek Milli Takımı’nın Dünya Şampiyonası finallerinde yer alması, Yıldız Kız Milli Takımı’nın Dünya Şampiyonası finallerinde oynayacak olması, Erkek Milli Takımımızın, Avrupa Birinci Ligi’nde mücadele etmekte olması, kulüpler bazında ise; Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı’nın, Avrupa Kupa Galipleri’nde Şampiyonluğa ulaşması, Vakıfbank Bayan Voleybol Takımı’nın Avrupa Şampiyonlar Ligi’ndeki mükemmel performansı voleybol dalında ülkemizdeki gelişme ve başarılara örnektir.

Plaj Voleybolu Hakkında Bilgi:

Plaj voleybolu, kum üzerinde oynanan ve 2 kişilik takımların mücadele ettiği spora denir. İngilizce kumsal kelimesinden türeyen “beach” sözcüğünden türeyen beach volley kelimesinden gelmektedir. Salonda uygulanan sporun aksine plajda, sahanın boyu 1 metre kısadır; yani 8 metredir.

Plaj voleybolu kuralları, gayet basit ve nettir. Oyunda 2 set alan takım maçı kazanır. Setler 21’er sayı üzerinden oynanır. Her 7 sayıda bir takımlar yarı sahalarını değiştirirler. 3. Set oynanırsa 15 sayı alan maçı kazanır. Ayrıca bu sette saha değişimi 5 sayıda birdir. Maç skorları 2 – 0 ya da 2 – 1’dir.

Ülkemizde de voleybol federasyonuna bağlı olarak plaj voleybolu ligi kurulmuştur. Bayan kategorisinde 4 takım, erkekler kategorisinde ise 8 takım mücadele etmektedir.

Voleybol Müsabakaları Resimleri:

 


Ekleyen:Yasin Kaya
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Voleybolda Hakemler ve Görevleri(5329)

Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler(5320)

Güncel Bilgiler 2014(5319)

Yemek Yaparken Yararlanacağınız Pratik Bilgiler(5319)

Sporcuların Görsel ve İşitsel Reaksiyon Zamanlarının İncelenmesi(5319)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 13

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

Ziyaretçi - 18.02.2017, 18:13
 

çok işime yaradı


chocolate - 07.03.2017, 14:58
 

çok iyiiiiiiiiiiiiiiiii beee


chocolate - 07.03.2017, 14:59
 

ayşe çet aynen


isimsiz - 05.04.2017, 13:26
 

guzel ısıme yaradı amaa su plaj voleybolundakı kızları cok begendim


ben - 28.04.2017, 13:33
 

plajdakiler çok terbiyesiz :)


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!