Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Gnaeus Pompeius Magnus (Pompey)
www.arsivbelge.com
Gnaeus Pompeius Magnus (Pompey) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Gnaeus Pompeius Magnus (Pompey) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Gnaeus Pompeius Magnus ( Pompey ) (MÖ 106 - 48)

Roma İmparatorluğunun son dönemlerinde general ve devlet adamı olarak görev yaptı. Bir Patrici ailesindendir ve İtalyanın kasabalarından çıkmıştır. Ama Roma asilleri arasına girebilmiştir. Pleb asıllı olan Marius'a karşı, Lucius Cornelius Sulla taraftarı olarak politikaya atıldı. Sicilya ve Afrika'da Marius taraftarlarını yendi, Sulla kendisine "Magnus" (Büyük) unvanını verdi.

M.Ö. 77-71 yıllarında İspanya valiliği yaptı. Spartakus önderliğinde ayaklanan köleleri yendi ve Crassus ile birlikte konsül seçildi (M.Ö. 70). Akdeniz'deki korsanları ortadan kaldırarak Roma ticaretini, özellikle, Doğu ülkelerinden Roma'ya buğday ticaretini güvenlik altına aldı. Anadolu'da Pontus Kralı Mithridates'e karşı yürütülen savaşta Roma kuvvetlerine komuta etti; Anadolu'nun büyük bir kısmını Roma egemenliğine soktu. MÖ 65 yılında, şimdiki Şebinkarahisar-Bayramköy bölgesinde, Pontos kralı VI. Mithridates'in ordusu ileRoma İmparatorluğu ordusunun yaptığı savaşta, Roma ordusunu komuta etti. Mitridates'in ordusunu yendi ve Şebinkarahisar-Bayramköy bölgesine, zafer kazanma evi anlamına gelen "Nicopolis" kentini kurdu. Athena (günümüzde Pazar) şehri de Pompey tarafından kuruldu. Bu başarıları ününü daha da artırdı.

Pompeius Magnus Marcus Licinius Crassus'a karşı ve Gaius Julius Caesar'a da dosttu. Üç politikacı Roma devletinin son dönemlerinde önemli rol oynamışlar ve aralarındaki ortaklığa da Birinci Triumvirlik ismiyle tanımlamışlardır (M.Ö. 60). Roma İmparatorluğu üçü arasında paylaşıldı. Roma'nın ve İspanya'nın yönetimi Pompeius'a düştü. Crassus öldükten sonra, Pompey ve Caesar tüm Roma topraklarının hakimiyeti için tartıştılar. Sezar ile arası açılan Pompey, Pharsalos'ta Sezar ile yaptığı savaşı kaybetti (M.Ö. 9 Ağustos 48). Mısır'a kaçtı. Mısır'da öldürülen Pompeius'un kesik başı Sezar'a gönderildi.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!