Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Motorin (Mazot)
www.arsivbelge.com
Motorin (Mazot) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Motorin (Mazot) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Motorin ( Mazot ) Hakkında Bilgi

Motorin olarak da bilinen mazot dizel motorlarda kullanılan, ham petrolün damıtılmasıyla elde edilen ürünlerinden biridir. İçten yanmalı motorların çalışması için benzine alternatif olarak geliştirilmiş bir yakıt türüdür. Mazotun içten yanmalı motorlarda kullanılması için ilk olarak bu yakıt türüne özel bir motor şekli geliştirilmesi gerekmiştir. Ham petrolün çeşitli damıtılma işlemlerinden geçirilerek işlenmesiyle elde edilen mazot, dizel motorların en az benzinli motorlar kadar yüksek performansa sahip olmasını sağlamaktadır. Ham petrolün damıtılması esnasında açığa çıkan bir başka ürün de motorindir. Benzin ile çalışan içten yanmalı ve dört zamanlı motorlarında icadından yaklaşık olarak 30 yıl sonra Rudolf Diesel tarafından icat edilen dizel motorlar, yeni bir mekanizma olarak ortaya çıktı. Dizel motorun 1892 yılında icat edilmesinden sonra kısa süre içinde dünya çapında yaygın kullanımında en büyük etkenlerden biri de, yanma ısısının mekanik kuvvete çevrilmesini sağlamak için kullanılan mazotun benzine kıyasla daha ucuz olmasıydı. Diğer gaz ve benzin ile çalışan motorlarla kıyaslandığında mazot ile çalışan dizel motorlar hem daha yakıt giderleri açısından daha ucuz maliyetli çalışan hem de termik verimliliği daha yüksek motorlardır. Mazotun daha yüksek oranlarda sıkıştırılabilmesinden kaynaklanan bu termik verimlilik, dizel motorların bilhassa endüstriyel üretim için vazgeçilmez hale gelmesine neden oldu. Dizel motorlar ilk zamanlarda oldukça büyük boyutlarda ve ağır devirlerde çalıştığından mazot kullanımı Avrupa ve Amerika coğrafyası halkı tarafından fazla tercih edilmese de, ilerleyen yıllarda makine üreticilerinin boyutları küçülterek yüksek devirli dizel motorlar üretmesi ile mazot kullanımı halk arasında daha yaygın bir hale geldi. Zamanla birçok dizel motorun geliştirilmesi, bu seferde her motor tipi için ayrı çeşit bir mazot geliştirilmesi problemini doğurdu. Ancak daha sonra yapılan uluslararası görüşmeler ile mazot üretimine belirli standartlar getirilerek, dizel motorların da bu mazot tipine uygun biçimde geliştirilmesi sağlanmıştır. Günümüzde mazot kadar rağbet gören motorinin de gerek endüstriyel üretim gerekse de otomobil sektöründe kullanılması, ham petrolden elde edilen bu yakıt türlerinin giderek daha fazla kullanılmasına neden olmaktadır.

kaynak: merakname.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!