Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Akran Zorbalığının Nedenleri
www.arsivbelge.com
Akran Zorbalığının Nedenleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Akran Zorbalığının Nedenleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Akran Zorbalığının Nedenleri

Akran zorbalığının nedenlerini 3 ana başlık altında incelenmektedir.

1.      Bireysel nedenler
2.      Ailesel nedenler
3.      Okula ait nedenler

1. Bireysel Nedenler

Bu öğrenciler çevresindeki arkadaşlarına karşı şiddete başvuran arkadaşlarına saldırgan tutum içerisindedirler. Yetişkin bireyle karşı öfke duymakta ve saldırgan davranışlar içerisinde bulunabilmektedirler. Üstünlük dürtüsü ile hareket ederek baskın olma ihtiyaçlarını ön plana çıkarmaktadırlar. Zorbalığa (istismara) uğrayan öğrencilerle çok az empati kurmaktadırlar.  Genel itibariyle,  zorbalığa (istismara) başvuran bireylerin iç dünyalarında güvensiz ve zayıf bir kişiliğe sahip oldukları yatmaktadır (Güvenir, 2010).

 2. Ailesel Nedenler

Çocuk ve ergenin saldırgan tepkiler geliştirmesinde dört önemli etken vardır.

1. Ailenin, özellikle çocukla ilgilenen onun bakımıyla uğraşan kişinin ( genel olarak annenin) temel duygusal yaklaşımıdır. Çocukluğun ilk yıllarında çocuğa karşı yetersiz ilgi ve sevgiyle belirginleşen olumsuz tutum, çocuğun geleceğinde diğer insanlara karşı şiddete başvuran, acımasız ve saldırgan tutum içerisinde olma riski atmaktadır.

2. Bakımını üstlenen kişi ya da kişilerin çocuğun saldırgan davranışlarına izin verici tutumlar sergilemesi önemli bir etkendir. Eğer bakımını üstlenen kişi ya da kişiler çocuğun akranlarına, kardeşlerine ve yetişkinlere karşı sergilediği şiddet içeren davranışlara kesin sınırlandırmalar getiremiyorsa, izin verici bir tutum sergiliyorsa, çocuğun saldırganlık düzeyi artacaktır. Sonuç olarak, çocukluk ve ergenlik çağında yetersiz ilgi, sevgi ve bakım verilmesi ve bunlara ek olarak çok fazla özgürlüğün tanınması, çocuk ve ergende saldırgan davranış örüntülerinin gelişmesine neden olabileceğini söylemek mümkündür.

3. Ailenin çocuğu yetiştirirken güç kullanması, bu durum çocuğun saldırgan davranışlarını arttırır. Çocuğu yetiştirirken açık kurallar koymak ve sınırlamalar getirmek önemlidir. Bunları cezaya dönüştürmemek gerekir.

4. Çocuğun mizacıda saldırgan davranışlar geliştirmesinde rol oynar. Aşırı hareketli ve öfke nöbetleri olan çocuklar daha sakin olan çocuklara oranla daha fazla saldırgan tutumlar geliştireceklerdir. Bu etkenin diğerlerine göre daha düşük olduğu gözlenmiştir (Akgün, 2005; Kapçı, 2004).

3. Okula Ait Nedenler

Müdür, müdür yardımcıları ve öğretmenlerin okul ortamındaki, özellikle oyun alanları, okul bahçesi ve okul yolundaki yetersiz denetimleri akran zorbalığının artmasına neden olmaktadır (Akgün, 2005 ve Güvenir, 2010).

KAYNAKÇA

Akgün, S. (2005). Akran zorbalığının anne-baba tutumları ve anne-baba ergen ilişkisi  açısından değerlendirilmesi.Yayınlanmamış yüksek lisans tezi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

Güvenir, T. (2010). Okulda akran istismarı (2.bs.). Ankara: Kök Yayıncılık

Kapçı, E.G. (2004). İlköğretim öğrencilerinin zorbalığa maruz kalma türünün ve sıklığının depresyon, kaygı ve benlik saygısıyla ilişkisi. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi, 1(37), 1-13.

kaynak: psikolojidanismanim.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Ergenlerde Zorbalığın Aile ve Akran ilişkileriyle ilgisi(2347)

Akran Zorbalığı(2116)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!