Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Güney Kıbrıs ve Ürdün Arasındaki Enerji Görüşmeleri
www.arsivbelge.com
Güney Kıbrıs ve Ürdün Arasındaki Enerji Görüşmeleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Güney Kıbrıs ve Ürdün Arasındaki Enerji Görüşmeleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Güney Kıbrıs - Ürdün arasında enerji ve mülteci sorunu görüşmeleri

Resmi bir ziyaret için Ürdün’de bulunan Rum Meclisi Başkanı’nın temasları enerji konusuna odaklandı

Enerji, Kıbrıs sorunu, Orta Doğu’nun geniş coğrafyasındaki gelişmeler ve buna bağlı olarak Ürdün’ün üstesinden gelmesi gereken mültecilerin insani meseleleri, Ürdün’ün başkenti Amman’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Rum Meclisi Başkanı Yiannakis Omirou’nun başkanlığındaki Meclis heyetinin Amman’daki temaslarının odak noktasını oluşturdu.

Kıbrıs heyeti, Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Atef Tarawneh, Ürdün – Kıbrıs Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Üyeleri, ardından da Medya İlişkileri ve İletişimden sorumlu Devlet Bakanı, Dışişleri Bakan Vekili Mohammad Al Momani ile görüştü.

Yiannakis Omirou ve Atef Tarawneh, iki ülke tarafından ifade edilen enerji konularında, işbirliği kurma niyetini, Kıbrıs’ın Ürdün’e doğal gaz tedarik ederek enerji güvenliği konusunda katkıda bulunma perspektifini ve iki ülke arasında yenilenebilir enerji kaynakları konusunda işbirliğini, memnuniyetle karşıladılar.

Yiannakis Omirou, Ürdün Başbakanlığında, Ürdün Dışişleri Bakan Vekili Mohammad Al Momani ile yaptığı görüşmenin ardından “Ürdün, Kıbrıs’ın en iyi ortaklarından biri olacak” ifadesine yer vererek, Kıbrıs Enerji Bakanı George Lakkotrypis’in Amman’a yaptığı son ziyareti sırasında enerji alanında işbirliğine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzaladığını anımsattı.

Meclis Başkanı, enerji tedarikine bağlı güvenlik ve istikrara ilişkin Ürdün’ün tepkisinin “tamamen olumlu “olduğunu söyledi.

Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Atef Tarawneh, Kıbrıs heyeti ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Mısır’dan enerji tedariki konusunda sorunlar göz önünde tutulduğunda, ülkesinin, Kıbrıs ve Gazze gibi komşu bölgelerden doğal gaz tedarikine ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Tarawneh, Amerikan şirketlerinin Akdeniz’deki bu alanda çalışmaları dikkate alındığında konunun ciddi bir şey olduğunu düşündürdüğünü sözlerine ekledi.

Meclis Başkanı Omirou, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak, Ürdün yetkililerini devam eden müzakere sürecindeki son gelişmeler hakkında bilgilendirdi, bunun yanı sıra, Kıbrıs Rum tarafı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin en kısa zamanda bir çözüm bulunması için hazır olduğunu ifade etti.

Omirou ayrıca, Ürdün Temsilciler Meclisi ve Hükümeti’nin, İslam Konferansı Örgütü’nde, Kıbrıs ile ilgili kabul ettiği herhangi bir kararın, BM kararları ve uluslararası hukuk ile uyumlu olması amacıyla nüfuzunu kullanmasını talep etti.

Omirou aynı zamanda, Ürdün yetkililerine göre bölgedeki karışıklığına önemli bir kaynağı olan Filistin sorununa ilişkin olarak, Kıbrıs Temsilciler Meclisi’nin çözüme yönelik olan “tam destek ve dayanışmasını” yineledi ve bu amaçla mevcut Mısır girişimini memnuniyetle karşıladı.

Kıbrıs Meclis Başkanı devamla, ” 1967 yılındaki sınırlar temelinde, her iki devletin de uluslararası alanda tanındığı, iki devletli bir çözümü destekliyoruz” dedi. Kıbrıs’ın, Gazze Şeridine yönelik ambargonun kaldırılması yönünde katkıda bulunmaya hazır olduğunu da belirtti.

Görüşmeler sırasında ayrıca, Suriye ve Irak’ın yanı sıra Libya ve Gazze gibi diğer bölgelerden gelen mülteci akını sonucu oluşan durum, Ürdün’ü ciddi bir şekilde etkileyen Orta Doğu’daki mevcut durum da görüşüldü.

Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı, Ürdün’ün son zamanlarda Suriye’den gelen 1.4 milyon ve son on yıl boyunca Irak’tan gelen yarım milyon mülteciyi barındırdığını açıkladı.

Görüşme sırasında ayrıca, Ürdün’ün karşı karşıya bulunduğu bu insani sorunu, Kıbrıs Temsilciler Meclisi’nin AB düzeyinde gündeme getirmesi, Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komiserliğine yeni atanan Kıbrıslı Hristos Stylianides’in, Ürdün’ün yaşadığı bu büyük insani krize destek vermesi üzerinde mutabakata varıldı.

kaynak: abhaber.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Kıbrıs Barış Harekatı(4749)

Enerjinin Korunumu Kanunu(4636)

Enerji Dönüşümleri(4615)

Enerji Kaynaklarımız(4519)

Elektrik Enerjisi İletimi - Dağıtımı ve Şebekeleri(4517)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!