Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Zenofobi ve Zenofobinin Nedenleri
www.arsivbelge.com
Zenofobi ve Zenofobinin Nedenleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Zenofobi ve Zenofobinin Nedenleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Zenofobi Hakkında Bilgi ve Zenofobinin Nedenleri

Yabancı insan korkusu anlamında olan zenofobi kavramı yabancıların varlığından rahatsızlık duymak anlamına geliyor. Yabancı insanlara karşı duyulan nefret ya da Bu rahatsızlık hem korkuyu hem de nefreti içeriyor. Bu nefret kimi zaman bir topluluğun içindeki göçmenlere-azınlıklara, bazen de çeşitli kültürel özelliklere karşı olabiliyor. Zenofobi kelime anlamı Yunancada yabancı anlamına gelen "xenos" ve "korku" "phobos" sözcüklerinin birleşiminden oluşur.Zenofobi kavramı çoğunlukla kültürel farklılık ve ötekine duyulan öfke gibi kavramlarla birlikte ele alınır.

Zenofobi hastalığı, dile giren yabancı kelimelere karşı alınan tavırda, kişilerinin aksanlarına yöneltilen alayda veya o kültürün özelliklerine yöneltilen küçümsemede gözlenebilir. Mesela sokağa çöp atma davranışını kendi çevresi için daha soft bir anlayışla değerlendiren zenofobik bir birey, bu davranışı yapancı biri için büyük bir nefret aracı kullanabilir. İşte bu belirtilerden yola çıkarak Zenofobi için şöyle bir tanım yapılabilir; Herhangi bir destekleyici gerekçe olmaksızın bir ırkın mensuplarına ya da göçmenlere yöneltilen irrasyonel korkular ve bunun sonucu oluşan abartılı korunma davranışlarını ifade eder. Bu kişi zaman akılcı olmayan düşmanca tavırların oluşmasına kaynaklık eder.

En ünlü Zenofobiklerin başında Hollandalı siyasetçi Geert Wilders gelir.

Zenofobinin Nedenleri:

Devletlerin etnisiteyi temel alan politikaları ( seçilmiş, kutsal ırk gibi) Yabancı yada göçmenlerle ilişkide yaşanmış geçmiş temelli kötü deneyimler. Sözkonusu yabancı ya da göçmenlerle ilgili toplumda oluşan dil ve buna bağlı gerçekçi olmayan analizler. (Lakap takmak, aşağılayıcı fıkra yada hikayeler oluşturmak gibi) Kültürel farklılığı yorumlamada gerçekçi olmayan tutumlar Belirli bir grubun davranışlarını gerçekçi olmayan bir algıyla genelleştirmek.

kaynak: estanbul.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!