Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

SYDV ve Başvuru işlemleri
www.arsivbelge.com
SYDV ve Başvuru işlemleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
SYDV ve Başvuru işlemleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

SYDV Kuruluşları ve Başvuru

3294 sayılı Kanunun 7.maddesi uyarınca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunda toplanan kaynağın ülke çapında ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni olarak dağıtılmak ve bu Kanun’un amacına uygun çalışmalarda bulunmak üzere, her il ve ilçede, mülki idare amirlerinin tabii başkanlığında Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kurulmuştur.
Halen 81 il ve 850 ilçe olmak üzere 931 adet Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Türkiye genelinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

SYDV Başvuru İnceleme

 SYDV İnceleme:

İnceleme, vakıflara yardım talebi için başvuranın, ekonomik ve sosyal durumunun aile ve çevresel tüm boyutlarıyla tespiti için ikamet adresine yapılan ziyaretlerdir.

İnceleme, başvuru sahibinin ikametinde, vakfın sosyal yardım ve inceleme görevlileri tarafından yılda bir kez bizzat yapılır.

İncelemenin süresi 1 yıldır. İnceleme, vakfa başvuru tarihi baz alınarak her yıl yenilenir.

İnceleme, başvuru sahibinin ikametine düzenlenecek ziyaret ile gerçekleşir. İncelemelerde kişi onurunun incitilmemesine gerekli hassasiyet gösterilir.

Gerekli görülen hallerde yapılan inceleme sadece düzenlenecek inceleme raporu ve eki hane ziyaret formu bilgileri ile sınırlı kalmayıp, elde edilen bilgilere ek olarak mahalle muhtarı, okul müdürü,öğretmen,cami görevlisi gibi kişilerden de yazılı görüş alınabilir.

SYDV Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi:

Sosyal yardım ve İnceleme görevlisi, inceleme yapmak ve rapor düzenlemek üzere vakıflarda varsa sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, psikolog, halkla ilişkiler uzmanı, diğer yükseköğrenim mezunları vb. yoksa bu görevi bugüne kadar yerine getiren bilgi, birikimi olan vakıf çalışanı/çalışanları içerisinden görevlendirilecek kişilerdir.

İnceleme, vakıf mütevelli heyeti tarafından görevlendirilen, sosyal yardım ve inceleme görevlileri dışında, kolluk kuvvetlerine (jandarma/polis gibi) yaptırılamaz. Özel durumlarda kolluk kuvvetlerinin, sosyal yardım ve inceleme görevlilerine refakat etmeleri sağlanır.

Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlileri, inceleme esnasında başvuru sahibinden veya çevreden vakfa başvurusu olmayan muhtaç aile veya kişilerin varlığından haberdar olması durumunda, bu aile ve kişilerin vakfa başvurusu olup, olmadığına bakılmaksızın yerinde incelemelerini yaparak, vakıfta kayıt altına alınmalarının sağlanması ile yükümlüdürler.

SYDV İnceleme Raporu :

İnceleme raporu, sosyal yardım ve inceleme görevlisi tarafından vakfa yardım talebi için başvuran kişinin ikametgahına yapılan ziyaret ve bu ziyaret sonunda edinilen bilgi ve izlenimlerini içeren ve görevlinin kanaatini bildirdiği rapordur.

Sosyal Yardım ve İnceleme görevlisi, "Hane Ziyaret Bilgi Formunda " yer alan bilgiler ve yaptığı tespitler çerçevesinde oluşan görüş ve kanaatini, vakıf mütevelli heyetine sunmak üzere inceleme raporunu düzenler. Raporda, yardım başvurusuna ilişkin kanaatini ve başvuranın başvuruda belirlediği yardım türünün dışında ihtiyaç sahibi ise faydalandırılması öngörülen yardım türünü de belirtir.

İnceleme Raporu ve Hane Ziyaret Bilgi Formu, sosyal yardım ve inceleme görevlisi tarafından imzalanır.

SYDV Hane Ziyaret Bilgi Formu :

Hane Ziyaret Bilgi Formu, SYDV inceleme raporunun eki olup, yerinde yapılan incelemede, sosyal yardım ve inceleme görevlisi tarafından yapılan gözlemler ve formda yer alan sorulara alınan cevaplar çerçevesinde doldurulan formdur.

Bu form, inceleme esnasında görüşülen kişi/kişiler ile, sosyal yardım ve inceleme görevlisi tarafından imzalanır. Vakıf mütevelli heyetinin toplantı gündemine alınmak üzere vakfa teslim eder.

SYDV İnceleme Raporunun Süresi:

İnceleme raporunun geçerlilik süresi, başvuru tarihi baz alınarak 1 yıldır. Ancak, adres, medeni durum değişikliği veya vakıf mütevelli heyetince gerekli görülmesi halinde bu süre dolmadan, yeniden inceleme yapılır ve inceleme raporu ve eki SYDV Hane Ziyaret Bilgi Formu düzenlenir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Kumaşlarda Bitim / Apre İşlemleri (5282)

2013 Kara Harp Okulu Başvuru Bilgileri(5279)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!