Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Radyo Programı Yapım Aşamaları
www.arsivbelge.com
Radyo Programı Yapım Aşamaları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Radyo Programı Yapım Aşamaları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Radyo Programı Yapım Aşamaları

 
ÖĞRENME FAALİYETİ-1
Bu faaliyet ile gerekli bilgiler verildiğinde radyo yayıncılığımeslek standartlarında program fikri oluşturabileceksiniz.
➢ Radyo dinlerken hiç düşündünüz mü? O programıyapan siz olsaydınız, hangi konuda program yapardınız? Niçin? Bu sorunun cevabınısınıfta tartışınız.
➢ Sürekli olarak dinlediğiniz radyolar var mı? Bu radyolarda hangi programları dinliyorsunuz? Dinleyicilerin bir programıtakip etmesini sağlayan kriterleri araştırınız.
➢ Bu programlarıkimler, nasıl hazırlıyorlar? Bir radyo istasyonuna giderek araştırınız ve hazırlanan program örneklerini sınıfa getiriniz. Araştırma sonucunu sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.
 
1. PROGRAM FİKRİ OLUŞTURMA
Bir radyo programcısıiçin en zorlu ve sıkıntılısüreçlerden biri karar aşamasıdır. Radyo programcısıkendine ‘ben kime sesleneceğim’ diye sormalıdır. Tabi bu sorunun cevabı, tek başına yeterli değildir. Kime sesleneceğim, bu topluluğun sosyo-ekonomik durumu nedir, nelerden hoşlanır, nelerden mutlu olur, nelere üzülür ya da sevinir gibi pek çok sorunun yanıtının da bilinmesi gerekir. O ülkenin veya radyonun dinlendiği çevrenin düşünce, davranış biçimlerini, özelliklerini bilmek büyük önem taşımaktadır. Ama bu demek değildir ki tamamen bunlara teslim olmak gerekir. Hayır, tabi ki radyonun belli bir yayın çizgisi vardır. Ancak bunlarıgöz önünde bulundurmak gerekir.
Yapım sürecinde ilk aşama program konusunun belirlenmesidir. Konu öncelikle yapımcının zihninde oluşur. Bir anda parlak bir fikir şeklinde ortaya çıkabildiği gibi, uzun bir düşünme sürecinin sonucu da olabilir. Günlük takvime uygun olarak gün ve hafta
kutlamaları, yaşanan bir olay veya herhangi bir biçimde gündeme gelen bir kişi de konu olabilir. Bunların dışında ülkede veya dünyada aniden gelişen ve gündeme oturan bir konu da program konusu olabilir. Böyle durumlarda sizden konuyla ilgili program istenebileceği gibi, siz de öneri sunabilirsiniz. Genelde programcıkendi programınıönerir. Demek ki her ne olursa olsun program bir fikirle başlar, belli süreçlerden geçtikten sonra yapıma dönüşür.
Radyoda program hazırlanırken öncelikle dinleyiciyi ilgilendiren bir konu seçilmelidir. Konuyu yüzeysel değil her yönüyle işlemek gerekir. Dinleyiciyi sıkmamak, devamlılığısağlamak bir program için çok önemlidir. Yapımcı çalışmayı düşündüğü konuya
karşıher şeyden önce ilgi duymalıdır, yoksa program çok başarılıolamaz. Bundan dolayı yapımcı, konuyla birlikte yaşamak, araştırmak ve okumak zorundadır.

Dokümanın Tamamı için tıklayınız...


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
23 Nisan Konuşma Metinleri, Güzel sözler ve Şiirler(5639)

Televizyon ve Radyo Bölümü(5441)

Radyo Tamiri Hakkında Bilgi(5438)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!