Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kutupta Yaşayan Ayıların İri Vücutlu Olmasının Nedenleri
www.arsivbelge.com
Kutup Ayıları Neden Daha İridirler?Kutupta Yaşayan Ayıların İri Vücutlu Olmasının Nedenleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Aslında sadece kutup ayısı değil; soğuk iklimde yaşayan canlıların vücutları genellikle büyüktür. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Örneğin bergman kuralını ele alırsak; memeli ve kuşların içerisindeki akraba gruplarının sıcak bölgelerde daha küçük, soğuk bölgelerde daha büyük vücutlu türleri yaşar. Çünkü vücut büyüdükçe yüzey/hacim oranı daha küçük değere sahip olacağından vücut sıcaklığının korunmasında bu hayvanlar daha başarılı olurlar. Böylelikle soğuktan daha iyi korunurlar. Bu konuda en iyi örneklerden biri kutup ve çöl tilkisi karşılaştırmasıdır. Kutup tilkisi büyüktür ve kulakları yuvarlak şekilli ve küçüktür. Çöl tilkisiyse bunun tam tersi yapıdadır. Yazının Tamamı aşağıdadır!

Kutup Ayılarının Vücudunun Büyük Olmasının Nedenleri

      Aslında sadece kutup ayısı değil; soğuk iklimde yaşayan canlıların vücutları genellikle büyüktür. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Örneğin bergman kuralını ele alırsak; memeli ve kuşların içerisindeki akraba gruplarının sıcak bölgelerde daha küçük, soğuk bölgelerde daha büyük vücutlu türleri yaşar. Çünkü vücut büyüdükçe yüzey/hacim oranı daha küçük değere sahip olacağından vücut sıcaklığının korunmasında bu hayvanlar daha başarılı olurlar. Böylelikle soğuktan daha iyi korunurlar. Bu konuda en iyi örneklerden biri kutup ve çöl tilkisi karşılaştırmasıdır. Kutup tilkisi büyüktür ve kulakları yuvarlak şekilli ve küçüktür. Çöl tilkisiyse bunun tam tersi yapıdadır. Çünkü çöl tilkisi de sıcak iklimde yaşadığı için mümkün olduğunca fazla ısı kaybetmek zorundadır.

      Ayrıca; vücutlarında depoladıkları yağ ile de soğuktan korunmaktadırlar ve bu yağ da vücutlarını irileştirmektedir. Soğuk iklimlerde canlıların çalışan vücut mekanizmaları yavaştır. Ancak mekanizmalarını yavaşlatarak soğuğa uyum sağlayabilirler. Kutup ayılarının kış uykusuna yatmalarının sebebi de budur. Bu dönemde sağ kalabilmeleri için de vücutları yağ depolar. Bu durum da genellikle iri olmalarına neden olur.

Kutup Ayılarının Fiziksel Özellikleri Hakkında Bilgi

      Kutup ayısı, bugün dünya üzerinde yaşayan kara etoburlarının en büyüğüdür. Aslında akrabası boz ayı ondan çok daha iridir fakat boz ayı hem et hem de ot yer.Fakat kutup ayısı ise sadece etoburdur. Yetişkin bir kutup ayısı 2.6 metre uzunluğuna erişebilir. Şu ana kadar tanımlanabilen ayı türleri içinde en kalın posta sahip olanıdır. Kürk olmayan dış organları burnu ve ayak tabanlarıdır. Kutup ayısının boynu diğer ayı türlerinden daha uzundur. Ayrıca ısı yalıtımı amacıyla kulakları da daha küçüktür ve kafatası daha uzun bir yapıya sahiptir. Kutup ayıları adeta yüzmeleri için tasarlanmış güçlü uzuvlara ve onlar için palet görevi gören gelişmiş ön pençelere sahiptir. Ayak parmakları birbirlerine bağlı değildir. Pençeleri içeri çekilemez ve kar üzerinde rahat yürüyebilmeleri ve buz katmanlarını kazabilmeleri için tasarlanmıştır. Bununla beraber ayak tabanları şok emici bir özelliğe sahiptir. Sivri pençeleri de kar üzerine yüksek bir izdüşümü uygular ve kar üzerinde kaymadan yürüyebilmelerini sağlar. Dişiler erkeklerin hemen hemen yarısı kadardır. Gebe bir dişi kutup ayısı yaz boyunca kış uykusu için 500 kg yağ stoğu depolamak zorundadır. Ortalama bir yavru kutup ayısı doğduğunda 700 gram ağırlığındadır. Yavrular her ne kadar küçük olsalar da görünüş olarak yetişkinlere oldukça fazla benzerler. Yetişkin kutup ayıları 900 kg ye kadar erişir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Fare, Ayı ve Maymunların özellikleri(4437)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 16

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

rkchn - 11.10.2016, 17:29
 

iyi


Ziyaretçi - 26.10.2016, 18:24
 

iyimis


ıbrahim yıldız - 31.10.2016, 07:40
 

Çok güzel anlatmışınız helal olsun


Berkay Can Çakır - 01.01.2017, 13:38
 

Antifriz denilen madde nedir


Müge Malkoç - 01.01.2017, 13:39
 
Neden kutup ayıları iridir

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!