Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Teknoloji Tehdit mi?
www.arsivbelge.com
Teknoloji Tehdit mi? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Teknoloji Tehdit mi? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Teknoloji Sonumuzu mu Getirecek?

Yapay Zeka İnsanlığın Sonu mu Olacak?Teknoloji artık vazgeçilmezimiz oldu. Cep telefonsuz, bilgisayarsız, televizyonsuz bir hayat artık düşünemiyoruz bile. Ancak her zaman teknoloji insanlığın yararına olacak diye bir durum söz konusu değildir. Teknoloji bazen insanların zararına da olmaktadır. Özellikle yapay zeka kavramıyla birlikte bu durum çok korkunç senaryoları da beraberinde getirdi. Ünlü bilimadamı Hawking de bu durumun çok kötü sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Öncelikle yapay zeka nedir? Bu soruyu cevaplandıralım.

Yapay zeka kavramının aslında mitolojiye kadar uzanan bir geçmişi vardır. Mitolojik dönemde Pygmalion'ın Galata adlı hikayesinde altından yapılma robotlar ve canlanan heykeller bulunmaktadır. Bu da hikayenin içerisinde bulunan yapay zeka kavramını göstermektedir. Günümüzdeki anlamıyla yapay zeka ilk kez 1956'da John McCarthy'nin akıllı aletler yapma ve mühendislik tanımıyla hayat bulmuştur. Bu kavram konusundaki önemli gelişmeler Alan Turing'in 1937'de Turing makinasını tanıtmasıyla hızlanmıştır. Turing testiyle yazılım ve cihazlardaki gelişmelerin temeli atılmıştır. Bu testlerden biri olan ELIZA testiyle insanlarla konuşabilen bir yazılım oluşturuldu. Bu sistemle bir odada bulunan kişi diğer odada bulunan başka bir kişiyle yazışıyordu. Bu yazışmalarda bazen ELIZA yanıt veriyordu. Diğer odada bulunan kişiler cevapları insanların verdiğini sanıyordu. Bu noktada da yapay zekanın ne kadar önemli bir gelişme olduğu ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de de Botego tarafından geliştirilen "Merveyi Tavla" programı uzun süre internet ortamında insanların yazıştığı bir yapay zeka yazılımı olmuştur. Yapay zekanın makinalara düşünme ve ona göre seçim yapma imkanı verdiğini görüyoruz. Bu bağlamda düşünen makinalerın ne gibi sonuçlara yol açacağını kestirebilmek kolay değildir.

Üniversitede öğrenciyken yakalandığı ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı sonucu konuşamayan ve hareket edemeyen sadece bilgisayarlı teknolojiler yardımıyla iletişim kurabilen Hawking'in BBC'ye verdiği röportajda bu konu hakkında duyduğu endişeler yer almaktadır. Hawking: "İnsanın zekasına yetişebilecek bir makina geliştirmek çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Yapay zeka düşünme kabiliyetiyle kendini geliştirip daha üst verdiyonlarını oluşturabilir. Oysa insan çok yavaş bir biyolojik gelişime sahiptir ve bu güçle yarışamaz. O nedenle Yapay Zeka yeryüzünde insanlığın sonunu getirebilir." sözleriyle durumun ciddiyetine değinmiştir.

Ünlü bilim adamı ayrıca, insanların yaptığı birçok işin makinalara devredilmesiyle insanların işsiz kalacağı ve bunun da farklı sorunlar ortaya çıkaracağını dile getirmiştir.


Kaynak: www.arsivbelge.com
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
5. Sınıf Fen ve Teknoloji Proje Konuları (5807)

İlginç Pratik Kullanışlı Proje Örnekleri(5164)

Bilim Ve Teknoloji Tanımı - ilgili Yazı ve Şiirler(5139)

Teknoloji ve Teknolojik Ürünler - Bit Temel Kavramları(5137)

Eğitim Teknolojisi ve Eğitimde Teknoloji(5094)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!