Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Yaratıcılık Nedir? Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?
www.arsivbelge.com
Yaratıcılık Nedir? Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yaratıcılık Nedir? Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Yaratıcılık Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Yaratıcılık, eleştirel bakmak, yeni önermelerde bulunmaktır. Daha önce aralarında ilişki kurulmamış nesneler yada düşünceler arasında ilişki kurulmasıdır. Alışılmışın, bilinenin dışında, farklı, yeni, özgün olmak, problemi görmek, farklı çözüm yollarından giderek yeni sonuçlar çıkartmaktır. Yaratıcılık dünyayı, kendimizi değiştirme eylemliliğidir. Sanatsal yaratma, değiştirme sürecinde öznel iç yaşantının farklı dışa vurumudur. İnsanın deneyimleri, duyarlılığı, algılama tavrı ile yeniden üretimi gerçekleştirmesidir. Rüyalar, hayal gücü, espri ve düşünsellik, dikkat, yargılama, uslamlama sonucu oluşturulan eylemde sonuca farklı yollardan ulaşmadır yaratıcılık. Yaratıcı insan, yaratıcı süreç içinde geçmişinden, entelektüel birikiminden, deneyimlerinden,algılarından, hayal gücünden yararlanarak, çevresini bu bağlamda değerlendirip aktarma yetisi çerçevesinde sezgi ve araştırma ile özgürce yaratıcı ürünler, yapıtlar oluşturur, farklı önermelerde bulunur. Bu nedenle mevcut olaylar, kuramlar yeniden ele alınır, ancak bakış açısı farklıdır. Gidilen yol orijinaldir. Varılan sonuç özgündür. Bu duyarlılık sürecinin sonucunda yenilik vardır.

Yaratıcılık sanat yapıtında olduğu kadar, bilimde ve güncel yaşamda da geçerlidir. Corbusier, “yaratıcılık sabırlı bir araştırmadır” demiştir. Bilgi ve deneyim birikiminden yararlanarak sentezleme sonucu yeni ürünler ortaya koymak gerekir yaratıcılık söz konusu olduğunda. Birbiriyle farklı olan, ilişkisi olmadığını sandığımız şeylerin ilişkisini kurmak ve yeniyi yaratmak gerekir. Matisse, “görmek yaratmanın başlangıcıdır” demiştir. Yaratma bir serüvendir, bir heyecandır, bir duyarlılıktır, kuvvetli bir hayalgücüdür. Bunun için de görmeyi bilmek gerekir.

Kendimizi alanımızda geliştirmek, yanımızda not alabileceğimiz bir şey bulundurmak incelemek ve gözlem yapmak, zevk aldığımız eylemlerde bulunmak;yaratıcılığımızı tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Peki yaratıcılık nasıl geliştirilir?

 1. Yaratıcılık beklediğiniz alanda, kendinizi geliştirin
  Yaratıcılığınızı geliştirmek için ilk önce uğraştığınız konuya hakim olmalısınız. Hiç bilmediğiniz bir konu hakkında yaratıcı olmayı beklemek doğru olmayacaktır.
  Bu noktada ilk yapacağınız eylem; yaratıcılık beklediğiniz alanda kendinizi geliştirmektir.
 2. Yaratıcılık ilham gibi gelen bir mevzu değildir. O size gelmez, sizin ona gitmeniz gerekmektedir.
  Yaratıcı fikirler bulmak için araştırma, gözlem yapmalısınız. Daha önce oluşan fikirleri inceleyin, doğayı ve insanları gözlemleyin. Bu şekilde bir enstantaneden güzel bir fikir yakalayabilirsiniz.
 3. Yanınızda not defteri ve kalem bulundurmayı unutmayın
  Birçok yeni fikir ve çözüm hiç beklemediğimiz anlarda aklımıza gelir. Bu fikirleri not alabileceğimiz not defteri ve kalem ya da cep telefonlarımızı yanımızdan eksik etmemeliyiz.
 4. Zevk aldığınız hobilerinizi yapın
  Yaratıcılığın sizi bir yerde oturup sıkılırken bulması zordur. Zevk aldığınız şeyleri yaparken ve eğlenirken size daha çok gelecektir. Dans edin, spor yapın, müzik dinleyin, sinemaya gidin…

En basitinden her gün 30 dakika yürüyüş yapın.
Yürüyüş yapmanın yaratıcılığı arttırdığı ve güçlü bir ilham kaynağı olduğu bilinen gerçekler arasında.
Yürüyüş yaptığınız alanın açık veya kapalı bir alan olması farketmiyor, eylemde bulunmak dahi yaratıcılığınızı geliştirmek adına etkili bir yöntemdir.
Yürüyen insanlar oturanlara oranla iki kat daha fazla bilişsel aktivite üretebiliyorlar. Hatta yürüyüş bittiğinde bile bu üretim bir süre devam ediyor. Bu yüzden taze bir perspektif ya da yeni fikirlere ihtiyaç duyduğunuzda yürüyüş yapmak size faydalı olacaktır.

Yaratıcılığı Geliştirme ile ilgili sunum için tıklayınız...

Yararlanılan kaynaklar: nasilyapariz.com, sanatdersi.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!