Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Aşk ve Gurur - ( Jane Austen ) Kitap Özeti
www.arsivbelge.com
Aşk ve Gurur - ( Jane Austen ) Kitap Özeti dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Aşk ve Gurur - ( Jane Austen ) Kitap Özeti başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Aşk ve Gurur (Jane Austen) Kitabın Bölümleri - Kahramanları ve Özeti

Jane Austen (1775-1817)

18. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Jane Austen, 1775 yılında Hampshire’da doğmuştur. İyi eğitimli bir din adamı olan babası tarafından okuyup yazması için daima desteklenmiş olan yazar, daha on dördünde yazmaya başlamış ve yirmili yaşlarında da romanlarından bazılarının taslaklarını oluşturmuştur. Romanlarının konusu, Fransız İhtilali. Napolyon Savaşları gibi yaşadığı döneme damgasını vurmuş olaylar değil, işlediği temalar sıradan insanlar, gündelik hayal ve aşktır. Evliliklerin, kadınların toplumdaki statülerini belirlediği bir dönemde yaşayan Austen, orta seviyedeki bir taşra ailesine mensuptu. İnce nükteleri, dikkatli anlatımı ve sade diliyle, roman türüne modern bir bakış açısı getirmiştir. Dolayısıyla yaşadığı dönemden günümüze değin popülerliğini yitirmeyen eserlere imzasını atmıştır. Özellikle Aşk ve Gurur (Pride and Prejudite), tüm zamanların en sevilen romanları arasında yer almaktadır. Kısacık yaşamına sığdırdığı altı romanı da İngiliz edebiyatının klasikleri arasında yer alan yazar 1817′de. henüz kırk iki yaşında hayata veda etmiştir.

Jane Austen, 18. yüzyıl romancılığına modern bir kimlik kazandıran ilk yazar olarak kabul edilir. Sıradan insanları, hayatın günlük telaşını incelikli, mizahiüslubuyla anlatır. Bu sebeple romanları günümüzde dahi okurların vazgeçemediği klasiklerden olmuştur.

Batı Edebiyatının en çok ilgi uyandıran ve merak edilen kadın kahramanlarından birisidir Elizabeth Bennet. Aşk ve Gurur ise; orta sınıftan bir aileye mensup Elizabeth Bennett ile soylu ve varlıklı Fitzwilliam Darcy arasında geçen gerilimli bir aşk hikâyesini konu eder. Unutulmaz bir aşkın çerçevesinde aile, toplum, servet gibi kavramların insanın sosyal hayatındaki etkilerini de tartışan roman, okura lezzetli bir okuma keyfi yaşatıyor.

Aşk ve Gurur Kitap Özeti

HİKAYEDEKİ BÖLÜMLER

1.Bennet ailesinin yeni komşuları
2.Jane'nin hastalığı
3.Bay Collins'in Longbourn'un ziyareti
4.Elizabeth ile Bay Wickham'ın tanışması
5.Bay Collins'in 2. planı
6.Elizabeth'in Bay ve Bayan Collins'i ziyareti
7.Darcy'nin Elizabeth'e evlenme teklifi
8.Elizbeth'in Darcy ve Wickham ile ilgili daha fazla bilgi edinmesi
9.Elizabeth'in Derbyshire'de olması
10.Lydia ve Wickham çifti
11.Bay Bingley'in Netherfield'e geri dönmesi
12.Elizabeth ve Darcy çifti

HİKAYEDEKİ KAHRAMANLAR

Mr. Bennet: Longbourne evinin sahibi
Mrs. Bennet: Onun eşi
Elizabeth Bennet: Kardeş (Ana karakter)
Jane Bennet: Kardeş
Kitty Bennet: Kardeş
Lydia Bennet: Kardeş
Mary Bennet: Kardeş
Charlotte Lucas: Elizabeth'in arkadaşı
Mr Charles Bingley: Netherfield Park'ın sahibi
Miss Caroline Bingley: Onun kız kardeşi
Mr Darcy: Bay Bingley'in arkadaşı (2. Kahraman)
Miss Georgiana Darcy: Onun küçük kardeşi
Lady Catherine de Bourgh: Bay Darcy'nin halası
Miss Anne de Bourgh: Lady Catherine'nin kızı
Mr George Wickham: Subay

HİKAYENİN ÖZETİ

18. yüzyıl sonlarına doğru İngiltere´nin kırsal bir bölgesinde, Bayan Bennet heyecan verici haberi duyar. Komşu malikaneye bekar ve zengin genç bir erkek taşınmıştır. Birbirinden güzel beş kızı olan Bayan Bennet, kızlarından birisini yeni gelen damat adayıyla evlendirmeyi aklına koyar.

Yardımsever ve iyi huylu bu damat adayı Charles Bingley, katıldığı görkemli baloda Bennet ailesinin en büyük kızı -zarif ve güzel- Jane ile ilgilenmeye başlar. Ancak kendisinden daha seçkin ve yakışıklı fakat aynı derecede de ukala olan Bay Fitzwilliam Darcy´nin kendisini bu taşralı orta sınıf insanlarla aynı kefeye koyma niyeti yoktur. Öyle ki, Bingley kendisine Elizabeth ile dans etmesini önerdiğinde kızı yeterince çekici bulmadığını söyler. Ne yazık ki, o esnada arkalarında bulunan Elizabeth kendisi hakkındaki bu küçümseyici sözleri duyar.

Bay Bingley´in zengin ama kibirli kız kardeşinden gelen bir davet üzerine Bayan Bennet´ın aklına parlak bir fikir gelir. Kızı Jane´i bardaktan boşanırcasına yağan yağmura karşın at sırtında Bingley´in köşküne yollamaya karar verir. Böylelikle Jane geceyi orada geçirme fırsatını bulacaktır.

Fakat, olaylar Bayan Bennet´ın düşündüğünden farklı gelişir. Jane hasta olup yatağa düşer. Bunu duyan Elizabeth soluğu ablasının yanında alır. Bingley´lerin köşkünde bulunan Bay Darcy, Lizzie´yi yakından tanıdıkça bu kızı sevimli ve zeki bulmaya başlar. Darcy´nin bu beklenmedik ilgisi ise Lizzie´yi şaşırtıp heyecanlandırır.

Kasabaya askerlerin gelişiyle beraber Elizabeth´in ilgisi, enerjik ve gösterişli Bay Wickham üzerinde yoğunlaşır. İkisi arasında hızla gerçekleşen yakınlaşmalarından birisinde Bay Wickham, genç kıza açılarak Darcy ile ilgili kötü anıları olduğunu ve kendisine büyük haksızlık yapıldığını anlatır.

Bu arada Bennet ailesine beklenmedik bir misafir gelir. Bennet´ların akrabası olan ve Bay Bennet öldükten sonra malikaneyi miras olarak alacak olan kuzenleri Bay Collins, Bennet kardeşlerden biriyle evlenmek niyetinde olduğunu açıklar. Aklında Jane vardır. Ancak Bayan Bennet´ın Jane´nin nişanlanacağını söylemesi üzerine dikkatini Elizabeth´e yoğunlaştırır.

Bu iki kardeşin kaderi Netherfield´deki baloda şekillenecektir. Bay Wickham´ın yokluğundan dolayı üzüntü duyan Elizabeth, bu konuda Bay Darcy´i suçlar ve gecenin geri kalanı da Bennet ailesi için tam bir fiyasko olur. Balonun hemen sonrasında ise Bingley ailesi, arkalarında kalbi kırık Jane ile kızgın Lizzie´yi bırakarak, Londra´ya dönerler. Hazır bu karmaşık ortam varken, Elizabeth de Bay Collins´in evlenme teklifini reddeder. Ancak sonrasında çok şaşıracağı bir olay olur: En yakın arkadaşı Charlotte Lucas, Bay Collins ile evlenmeyi kabul etmiştir.

Bir zaman sonra Elizabeth yeni evli çifti ziyaret etmeye gittiğinde Bay Collins´in hayırsever bir arkadaşı olan Lady Catherine de Bourgh ile tanışır. Lady Catherine iki genç adamla gönül eğlendirmektedir ki, bunlardan biri Elizabeth´e olan aşkını tutkulu bir şekilde dile getiren Bay Darcy´nin ta kendisidir. Elizabeth ise genç adamı hem Jane´nin mutluluğunu mahvetmekle, hem de Bay Wickham´a yaptığı haksızlıklardan dolayı suçlar ve onu reddeder. Ayrılıklarından sonra Darcy, olaylara farklı açıdan bakmasını sağlamak için Elizabeth´e Wickham´ın ihanetini anlatan bir mektup yollar.

Eve döndüğünde Elizabeth, kız kardeşi Lydia´nın Brighton´daki özel geceye davet edildiğini öğrenir. Askerlerin dönüşünün kutlanacağı bu geceye Lydia´nın da katılacak olması karşısında kardeşi adına telaşa kapılmıştır. Ancak babası Bay Bennet onun bu yersiz telaşına sadece gülüp geçer.

Lizzie, amcası ve halasıyla beraber Peak District´te kısa bir yolculuğa çıkar. Amcası ile halasının, Bay Darcy´nin Pemberley´deki görkemli malikanesini ziyaret etme ısrarları süredursun, Lizzie çoktan Darcy ile karşılaşmış ve adamın sıcak karşılamasının etkisi altına girmiştir.

Tam ikisi de birbirlerini anlayıp bir karara varacakları sırada beklenmedik bir aile skandalı çıkar. Lydia Bay Wickham ile kaçar. Bu endişeli bekleyiş, gelen evlilik haberi ile mutluluğa dönüşür. Lydia ile Wickham sevinç içinde eve dönerler ve Lydia tüm evlilik işlemlerinin Bay Darcy tarafından karşılandığını ağzından kaçırır.

Bu noktada, belki çok geç olsa da, Elizabeth Darcy´i ne kadar çok sevdiğini anlar. Bingley´in yanında Darcy ile birlikte malikaneye geri dönüşü, Elizabeth ile Darcy´nin geçmişteki gurur ve önyargılarını gözden geçirmelerine ve güzel bir geleceğe adım atmalarına imkan verir.

kaynak: ilimhazinem.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Yalnız Efe Kitabı Kısa ve Uzun Özeti(5656)

Kuyucaklı Yusuf Kısa ve Uzun Özeti(5492)

Robin Hood Kitap Özeti(5484)

Don Kişot Eseri Hakkında ve Kitap Özeti(5454)

Kürk Mantolu Madonna Özeti, Ana Fikri ve Kişileri(5430)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!