Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

CTP Hakkında ve CTP Baskı
www.arsivbelge.com
CTP Hakkında ve CTP Baskı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
CTP Hakkında ve CTP Baskı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

CTP ve CTP Baskı Hakkında Bilgi

LASER, "Light Activation by Stimmulated Emission of Radiations" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. En genel tanımıyla, birbirine bağlı çok şiddetli ve çok yoğun ışın parıltıları oluşturan, çok sıcak ve çok dar bir ışık kaynağıdır. 

Laser termal IR ışık ya tam vardır ya hiç yoktur. Diğer ışık kaynaklarında olduğu gibi kısmen ya da azalarak, gücünü yitirmiş veya eksiltmiş durumda var olmamaktadır), göz ne kadar hareket ederse etsin, ışın demeti de onunla beraber hareket edip, aynı etkinlik ile operasyonu tamamlamaktadır 

NASA'da başlayan, savunma sanayilerinde, tıpta ve diğer sektörlerde, büyük bir üstünlük ve ayrıcalıkla kullanılan bu ışık teknolojisini, Basım - Matbaa sektörü de artık kullanmakta ve aynı başarılar paralelinde de olumlu sonuçlarını almaktadır. 

Baskı öncesi hazırlık sistemlerinde de, termal ve InfraRed /IR teknolojisi ile kalıpların pozlandırılması, etkinliğin, kalitenin en üst aşamasında olmasının temelinde yatan kavram da, işte bu. 

Baskı öncesi hazırlık sektöründe, hiç şüphe yoktur ki filim pozlandırma teknolojileri de, ççok önemli bir yer tutmaktadır. Gelişmelere ayak uydurabilenler, hem düşük maliyetleri, hem yüksek kaliteyi, hem verimliliği, hem rekabet üstünlüğünü ve dolayısıyla da tüm bu faktörlerin sentezi olarak da, karlılığı yakalayacaklardır. 

Film pozlandırma ameliyesi de artık günümüzde bilgisayardan doğrudan yapılmaktadır. Bu teknolojide de belirli yerlere gelinmiş ve halen de araştırma ve geliştirmeler tüm hızıyla sürdürülmektedir. Ülkemizde de bu sistemler hemen kullanıma girmiş, kullanılmış ve halen de kullanılmaya devam etmektedir. 

Bu sistemlerin önderlerinden ve üreticilerinden olan Scitex (sonradan CreoScitex, şimdi ise Creo olmuştur), bizzat kendisi bir sistem ve teknolojiyi geliştirmiş, iç tambur (internal drum) ve violet ışın teknolojilerini, Dolev marka filim çıkış makinelerinde kullanmıştır. Bu teknoloji ile Scitex, dünyanın en çok filim çıkış makinesi (imagesetter) satan firmalarından biri olmuştur. Bugün halen, Dolev serisi CTF - bilgisayardan filime pozlandırma sistemleri, çok ileri modelleri ile üretilmekte ve satılmaktadır. Bu teknolojik veri ve bulgulara dayanarak Scitex, baskı öncesi sistemlerinde büyük bir devrim yaratan CTP - Computer to Plate / Bilgisayardan Kalıba Pozlandırma- sistemlerinnde, aynı teknolojiyi, yani iç tamburlu, violet ışın kaynaklı sistemleri, uygulamış ve üretimini yapmıştır. 

1994 / 1995 dönemlerindeki bu uygulamalar CTF ile CTP arasındaki olması gereken kalite ve verimlilik avantajlarını gerektiiği gibi yakalayamamıştır. Yalnızca filim ve bazı kimyasalların kullanımından sektörü kurtarabilmiştir. Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları servetlere mal olmuş, yüzlerce ve hatta binlerce Ar-Ge üyesi (şu anda Creo da çalışan 5000 kkişinin 2000'i Ar-Ge bölümlerinde istihdam edilmektedirler) araştırma ve geliştirmelerine devam etmiş ve nihayet hatırlanacağı gibi 1996'dan itibaren termal / ÎR laser ışın kaynaklı ve dış tambur teknolojili bilgisayardan kalıba pozlandırma (CTP) sistemlerinin Creo ve Scitex (şimdi Creo) firmalarınca elde edilen ilk sonuçları, ayrı, ayrı olarak, fuarlarda teşhir edilmiş, sınavlara tabi tutulmuş, test ve uygulamalardan geçirilmiş ve sonra da hem Creo ve hem de Scitex, dev bir hızla gelişmiş ve de baskı öncesi hazırlık sistemlerinde, özellikle de CTP de dünya liderliğini, çalışarak, yüksek teknolojiyi (high-tech) keşfedip, üretip ve uygulayarak hak etmiş ve yakalamıştır. 

Dünya bu gerçeği özellikle 2000 Drupa Fuarı'ndan sonra fark edebilmiş ve o gün bu gündür, hem araştırma ve geliştirmelerini aynı hızla yürütmekte ve hem de, her biri CTP konusunda dünya yüksek teknoloji üreticisi devi olan, Creo ve de Scitex firmalarının birleşmesiyle, önce CreoScitex ve sonra da Creo adı altında tek bir güç olmaları, baskı öncesi hazırlık sistemleri yüksek teknolojisi, üretimi ve satışı konularında Creo' yu açık farkla dünya lideri yapmıştır. 

Creo, laser-head (baskı kafası) olarak termal ve ÎR ışın teknolojisi ile çalışan kafalar üretmekte ve bunları hem kendi ürünlerinde kullanmakta, hem de dünyanın en önde gelen ve bilgisayardan kalıba pozlandırma sistemli baskı makineleri (Di) üretebilen (Heidelberg, Man Roland ve Komori) bazı firmalara satmaktadır. 

Creo, özellikle CTP üretiminde tüm teknolojileri, makineleri, yazılımları kendi üretmekte ve geliştirmektedir. Bu yüzden de, hem teknoloji, hem makine, hem komple sistem (makineler, yazılımlar, workflow ağı) olarak ve hem de, kendine özgü teknik servis ve teknik destek ve lojistik ağı ile, dünya teknolojisinde ve dünya pazarında çok özel ve önemli bir yer almaktadır. 

Uluslararası istatistiklere, dünya üzerinde kurulu yaklaşık 5000 adet CTP olduğu ve bunun yaklaşık 4200 adedinin termal ve 800 ünün de visible light (violet, blue, green, vd.) olduğu ve 4200 termal CTP nin yaklaşık 3800 adetinden fazlasını ise tek başına Creo satmıştır. 

Özellikle kendi geliştirdiği Square Spot termal pozlama teknolojisi, Staecato FM tarama yazılımı, ısı telafi sistemi, çok yönlü esnek kullanımlı CTP workflow olarak Brisque, Prinergy ve diğer üçüncü workflow'lara uyum kolaylığı avantajı ve dünya genelinde internet ve telefon hattı üzerinden kullanılabilen network ağı ve Türkiye'deki temsilcisi ve dağıtıcısı Mat Dijital'de oluşturup, uyguladığı modemli müşteri destek, teknik servis ve eğitim kolaylık ve imkanları Creo'yu dünyada ve şimdi de Türkiye'de bbaşarıya taşımaktadır. 

CTP teknolojileri, kalıp teknolojileri ve rekabet çeşitlilikleri globalleşme çağında, artık gayet açık seçik ve belirgindir. Bu kavramların tüm ayrıntıları, tüm avantajları ve dezavantajlarrı, en ehil ve yetkili araştırmacı,, teknik uzman, yazar ve raportörlerden, Türkiye dışında uluslararası araştırma ve sektör dergilerinde (Seybold araştırmaları, Printing World, Mac World, Print Week, vb. dergiler gibi) ve Türkiye dahilinde sektör dergilerimizde ve internet sitelerinde tüm boyutları, verileri, bulguları ve de sonuçları ile açıklanmaktadır. 

CTP termal kalıp fiyatları düşecektir, düşmelidir de. Termal CTP kalıpları dünya genelinde yeterince başarılı olmuştur ve geniş bir kullanıcı kitlesi bulmuş ve pazarın neredeyse tamamını eline geçirmiştir. Termal kalıp üretiminde de yoğun rekabet bunu göstermektedir. Dünya piyasalarında yaklaşık 13 değişik firma gene yaklaşık 26 çeşit termal kalıp üretmektedir. 

Piyasalarda gittikçe daha çok satıcı oluşmakta bu da rekabeti körüklemektedir. İkinci jenerasyon ön-ısıtmasız termal kalıplar, Kodak, Agfa, Fujifilm, IBF, Ipagsa, Lastra, PDI, Saverio Rief ve Vela tarafından üretile gelmektedir. Kaliteyi, üniformiteyi ve standartları tutturmuş durumda olduklarını görmekteyiz (fırınlanmadan en az 100.000 baskı, fırınlanmış yarım milyondan fazla baskı imkaanı) Talep ise gittikçe büyümektedir. "Her arz kendi talebini yaratır" ekonomi kuralına göre de piyasaya yeni termal kalıp üreticileri girecektir. Çünkü pazar caziptir, daha da cazip olacaktır. Dağıtım ve fiyat en önemli kıstaslar olacaktır. 

Banyosuz kalıplar (processless plates) ise gelecekte önemli bir gündem maddesi olacaktır. Filimden sonra, tüm kimyasalları ve banyoyu da işlemden kaldıracaktır. Bu özellik yalnızca termal teknolojiler ve termal kalıplar için geçerli olduğundan, termal teknoloji lehine çok büyük yeni bir avantaj oluşmaktadır. Kalıp üreticileri arasında, bu konuda muazzam bir rekabet vardır. Tüm bu kalıplar ancak 830 nm laser enerji gücünde pozlandırma yapabilmektedirler. Violet - kalıp kullanıcılarının pek seçim tercihlerinin olamayışı, önemli bir sakınca oluşturmaktadır. Küçük ebatlı kalıp piyasasında ancak pazar bulabilen violet -diodlu ppozlandırma sistemleri, şimdilik bu yarışın dışında kalmaktadır. Belki gelecek senelerde violet kalıplarda da tekel kırılır ve yeni üreticiler, yeterince uygun sayıda kullanıcı talebi bulduklarında devreye girebileceklerdir. 

Günümüzde bu tür baskı teknolojisi bir anlamda kullanılıyor: Bu sistemde baskı için kalıba yine ihtiyaç var ve bu kalıplar, baskı ünitelerinin üstüne monte edilmiş CTP ünitelerinde önce pozlandırılıyor, sonra baskıya geçiliyor. Her bir baskı renk ünitesi kendi CTP sistemini üzerinde taşıyor. Baskı maliyettlerinin yüksek oluşu, CTPress/DI (Direk Baskı) teknolojisi için sadece kısa tirajlar için ekonomik çalışma imkanı sağlamakta ve bu teknoloji maksimum 50 x 70 cm formatında çalışabilmektedir. Planlanan yatırımlar sonucunda ilk 70 x 100 Di baskı makinesiyle muhtemelen 2004 Drupa fuarında karşılaşacağız. Di sistemlerde kullanılan kalıp maliyetlerinin azalması ve baskı tirajlarının artışlarıyla bu teknoloji önümüzdeki yıllarda sektördeki yerini alacaktır. 

Niçin CTP? 

Bugün dünyada 600.000'den fazla geleneksel sistemle çalışan baskı makinesi olduğu hesaplanıyor. Yine geleneksel sistemle çalışan baskı makinesi üretiminin 2020 yılına kadar devam edeceği ve bu cihazların en az 2030 yılına kadar çalışacağı planlanıyor. Bu da bizi en azından 2030 yılına kadar baskı makinesi için kalıp hazırlığının devam etmesi sonucuna götürüyor. 

CTP Kalıpları: 

Ticari alanda çalışmakta olan CTP'lerde lazer teknolojilerine bağlı olarak; Violet diyot -405 nm,, Lazer diyod-670 nm, 830 nm,,) kullanılan kalıplar ve özellikleri: 

Polyester: Ticari kullanımı fazla olmayan bir kalıp türü. Di sistemlerinde farklı hassasiyete sahip diğer bir türü kullanılmakta. Baskı tirajı maksimum 25.000, kalıp kalınlığı 0.1-0.3 mm, 54-60 lık tram, 

Silver (Halide): Violet ve Argon-Ion lazer sistemlerinde çalışılabillen gümüş tabanlı bir kalıp olup, 250.000 tiraja ulaşılabilmekte. 80 lik trama kadar çalışabilmekte. 

Problemler: Banyo işlemi esnasında yüksek kimyasal tüketimi, sık aralıklarla banyo cihazı temizliği, fırınlama imkanı yok, çevreye zararlı yoğun kimyasal içerik. 

Fotopolimer: Baskı tirajı 200.000-300.000 (fırınlanarak l milyon). Yüksek hassasiyete sahip polimer tabakası sayesinde hızlı pozlama imkanı. 70 lik trama kadar çalışma. 

Problemler: Banyo işlemi için yüksek kimyasal tüketimi, sık periyodda banyo temizliği, çevreye zararlı polimer atık. 

TJermah : Baskı tirajı 300.000-400.000 (fırınlanarak 1.5 milyon). Gün ışığında çalışılabilme, binary reaksiyon sonucu yüksek ve sürekli nokta keskinliği üstünlüğü sebebiyle sektörde en yoğun kullanılan kalıp teknolojisi. Önümüzdeki günlerde piyasaya verilecek olan hassasiyeti arttırılmış termal kalıplarla banyo işlemi de devre dışı kalacak. Bu nedenle tüm kalıp üreticilerini üretmekte olduğu termal kalıp gelecekteki kalıp teknolojisinin yönünü belirliyor. 5000 dpi üzerinde çözünürlük, yine 80 lik trama kadar çalışabilme ve FM tramlama uyumu en kaliteli nokta oluşumunun termal kalıptan alınmasını sağlıyor. 

Gün ışığında çalışabilme, yüksek ve sabit nokta kalitesi (termal kalıplarda nokta oluşumu için 150 mJ/cm enerji seviyesinde sağlanıyor ve bu değerin altında nokta oluşmuyor, fazlası da noktayı şişirmiyor) avantajları şu an ticari matbaalarda kurulu CTP'lerin %80'ninin termal kalıp teknolojisini kullanmalarını sağlamaktadır. Önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek banyosuz termal kalıplarla bu oranın artarak süreceği beklenmektedir. 

Hangi CTP? 

CTP yatırımı için önce hangi tür kalıp teknolojisini kullanacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Biz; en yüksek nokta kalitesinin elde edilmesi, kalıp üreticilerin özellikle termal kalıp üretimi için yatırımlarını yoğunlaştırmaları (kalıp fiyatlarında rekabet ve çok bulunurluk), çevreye daha az zararlı kimyasal içeriği ve önümüzdeki günlerde banyo işleminin de devreden çıkması (pozlanmış kalıp baskı makinesinde hazne suyu ile banyo edilecek) avantajları sebebiyle doğru tercihin termal kalıp olduğunu düşünüyoruz. 

Günümüzde ticari matbaalar için CTP pozlama teknolojileri iç veya dış tambur olarak iki farklı sistem olarak üretilmektedir. Dış tambur sisteminde kalıpların bir tambur üstüne sarılıp, tamburla birlikte dönmesi ve yine laser kaynağının bir ray üzerindeki hareketi ile pozlama yapılmaktadır. Farklı ebat ve kalınlıktaki kalıp değişimlerinde her defasında cihaz yeniden balans ve optik focuslama işlemlerini yenilemek zorunluluğunda olup, zaman içinde bu ayarları yenilemesi zorlaşmaktadır. Oluşan bu balans problemlerini gidermek için teknik uzmanlarca uzun süren balans ve optik ayar zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kalıbın sabitlenerek (balans problemini ortadan kaldırmak amacıyla), sadece lazer kaynağı ve optik sistemin hareketi ile pozlamanın sağlandığı iç tambur teknolojisi bizim tercihimiz olacak. İç tambur sisteminde ışık kaynağı ve kalıp mesafenin çok olması ulanılan lazer sisteminin çok güçlü olmasını gerektirmektedir. 

Lüscher XPOSE! CTP, iç tambur sistemi ile çalışan, fakat pahalı lazer ve spinner motor olmadan minimum işletme maliyetleri ile maksimum verimlilik ilkesini amaç edinerek, 64 lazer diyot teknolojisini yaratmıştır. Lüscher teknolojisinde kullanılaan birbirinden bağımsız çalışan laazer diyotların beklenen ömrü 25.000--50.000 çalışma saati olup, herhangi birin arızalanması durumunda bile pozlama işlemi durmamaktadır. Arıza yapan diyod, bağlı olduğu grubunun kapatılması ile pozlama hızında bir miktar azalmayla birlikte üretim devam etmektedir. Bu teknolojinin en büyük avantajlarından biri; arızalı diyodun değişiminin operatör tarafından yapılabilmesidir. Kalibrasyon ayarlarının cihaz tarafından otomatik yapılması sebebiyle de bu çalışma, servis ihtiyacı oluşmadan kısa sürede ve düşük maliyetle çözülmektedir. XPOSE!'nin sahip olduğu 64 adet infrared lazer diyot (830nm, lw), tambur içinde düşük devirde dönen disk yardımıyla, kalıp üzerinden sadece 4 mm mesafeden pozlama yapmaktadır. 250 x 380 mm ebadından 11485 x 2030 mm ebadı arasında her kalınlıkta kalıp pozlayabilen XPOSE!, 270 mm/sn pozlama hızıyla 700 x 1000 ebadındaki bir kalıbı hazırlama süresi sadece 2.5 dakikadır. Lüscher açık bir sisteme sahip olup; geliştirmiş olduğu XPOSE! ÎT workflow programıyla olduğu gibi piyasada bulunan tüm workflowlarla uyumlu olarak çalışabilmektedir. Yine CTP üreticileri içinde sadece Lüscher'in sahip olduğu DPHS (Online Robot Sistemi) ile iki ayrı CTP sitemini sadece l adet banyo cihazı ile destekleyebilmektedir. Robot ünitesinde bulunan çekmecelerde 6 farklı ebatta ve her ebat için 100 adet kalıp saklanabilmekte; kalıbın yüklenmesi, pozlanmış kalıbın banyo cihazına verilmesi tamamen on-line gerçekleşmektedir. Lüscher XPOSE!; uzun ömürlü termal kalıbı, iç ve dış tambur sistemlerinin avantajlarıyla birleştirmiş ve 64 adet ekonomik lazer diyot teknolojisi katkısıyla da dünyanın en güvenilir CTP sistemini yaratmıştır. Lüscher XPOSE!, termal kalıp, iç tambur ve ckonomik-uzun ömürlü lazer diyot teknolojilerini bir araya getiren dünyanın ilk ve tek CTP sistemi . 

CtP nin avantajı 

Klasik baskı sürecinin başlıca problemleri, film üzerinde nokta yoğunluğunun (density) yetersiz olma ihtimali ve filmdeki noktanın kalıba kayıpsız almamasıdır. CtP bunları şöyle çözüyor:

  • CtP bu iki problemi de kolayca aşıyor. Belirgin nokta yapısı nedeniyle 30 senelik matbaa makinelerinde bile muhteşem baskılar yapılabiliyor. Diğer yandan noktanın yüksek ve keskin yapısı, mürekkebin fazla gidilmesi durumunda bile baskıyı boğmuyor bilakis renkleri daha da canlandırıp, parlak hale getiriyyor. CtP noktası üzerindeki boyanın dağıılması, yayılması konvansiyonel kalıba göre minimum düzeyde.
  • Kalıba pozlamadaki otomasyonun getirdiği tutarlılık ile yakalanan kalite, sürekli olarak devam ediyor. Özellikle müşterilerin ambalajlarındaki renk problemin çözümü açısından önemli.
  • Daha hızlı ve güvenli iş akışı. Pozlanan film ve kalıpta yaşanann dot gain sorunlarına kesin çözüm.
  • Geleneksel sistemde kalıba çekilmesi çok zor olan ancak birçok avantaj sağlayan tram cinslerinin pozlanabilmesi.

kaynak: grafikerler.net


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Debriyaj - Baskı - Balata Hakkında Önemli Bilgiler(5411)

Baskı Teknikleri(5364)

Fotoğrafçılıkta Karanlık Oda - Film Yıkama ve Baskı(5304)

Dijital Baskı(5304)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!