Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

İstanbul Surları Hakkında
www.arsivbelge.com
İstanbul Surları Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
İstanbul Surları Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

İstanbul Surları Hakkında Bilgi

İstanbul’un Surları; İstanbul, kuruluşundan bu yana büyümesine paralel olarak birkaç surla çevrilmiştir. Bu surların hepsi de bir taraftan Marmara’ya, bir taraftan da Haliç’e dayanıyordu. Şehrin, uzunlukları gittikçe artan dört surla kuşatılmış bulunduğu bilinmektedir. Türkler İstanbul’u aldığı zaman sadece en dış surlar vardı. Bugün de harabe halinde kalanlar bunlardır.

İstanbul Surları, İstanbul'un çevresinde bulunan, Doğu Roma zamanında yapılmış şehir duvarlarıdır. İstanbul'un etrafını çeviren surlar tarihte 5. yüzyıldan başlayarak inşa edilmiş, yıkılmalar ve yeniden yapmalarla dört defa elden geçmiştir. Son yapımı MS 408'den sonradır. II. Theodosius (408-450) zamanında İstanbul surları Sarayburnu'ndan Haliç kıyısı boyunca Ayvansaray'a bu taraftan, ve Marmara kıyısı boyunca Yedikule'ye, Yedikule'den Topkapı'ya, Topkapı'dan Ayvansaray'a uzanıyordu.

İstanbul surları, kara surları, Marmara kıyısı surları ve Haliç surları olarak üç bölüme ayrılır. Kara surlarının uzunluğu 20 km. kadardır. Bu muazzam surlarda aralıklı olarak 400 kadar kule, -50 kadar da kapı vardı. Fatih Sultan Mehmethücumlarını bilhassa Topkapı ve Edirnekapı arasına yöneltmiş ve şehre bu civardan girmişti. Şehrin alınmasından sonra surların yıkılan yerleri hemen tamir ettirildi. Daha sonra da çeşitli tamirler gören surlar depremler ve zamanın tahribatıyla bugün harabe halindedir.

Marmara kıyısı surları Sarayburnu’ndan Yedikule’ye kadar uzanır ve şehri denizden gelecek tehlikelere karşı korurdu. Uzunluğu 8 km. kadardı. Bugün yer yer kalıntıları görülmektedir.

Haliç kıyısı surlarından bugün görülebilecek pek az bir kısım kalmıştır. Buradaki surlar 10 metre yükseklikteydi. Uzunlukları da 5 km. yi buluyordu.

İstanbul surlarının en ilgi çekici kesimi Yedikule’dir. Çeşitli vesilelerle tarihimizde adı geçen Yedikule’ye zaman zaman ilaveler yapılmış, çeşitli tamirlerden geçmiştir. İstanbul’a doğrudan doğruya Türklerin yaptığı surlar ise Anadolu ve Rumeli Hisarlarıdır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
istanbul İngilizce Tanıtım(5521)

İstanbulun Doğal ve Tarihi Yapısı(5513)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!