Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

İstatistiksel Kalite Kontrol Ders Notları
www.arsivbelge.com
İstatistiksel Kalite Kontrol Ders Notlarıİstatistiksel Kalite Kontrol Ders Notları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
İstatistiksel Kalite Kontrol Ders Notları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

İSTATİSTİKİ SÜREÇ KONTROL

Kalite kontrol veya kalite güvencesi ;

amaçlara ulaşmak için gereken önlemleri almak  olarak tanımlanır.

Ürün kalitesi, tüketicinin tatmin olması, güvenirlilik ve ekonomiklik beklentilerinin tam olarak karşılamasının sağlanması şeklinde tanımlanır. 

Kalite olmaksızın üretimin sürekliliğinin sağlanması mümkün değildir.  İşletmelerde sadece kalite kontrol sistemini oluşturmak yeterli değildir. Aynı şekilde uygulamaya koymak da gereklidir.

Uygulama için gerekli en önemli 3 adım şöyle sıralanabilir.

  • Gerçek kalite karakteristiğinin anlaşılması zorunludur. Kalite sistemini kurarken neyin kontrol edileceğinin belirlenmesi veya ürünün kalitesini etkileyen özelliklerin veyahut faktörlerin neler olduklarının  belirlenmesi gerekmektedir.
  • Belirlenen kalite karakteristiklerinin ölçülmesi ve test edilmesi için gerekli yöntemlerin belirlenmesi gereklidir çünkü kalitenin sağlanıp sağlanmadığı bu ölçümler neticesinde anlaşılacaktır.
  • İkinci dereceden kalite karakteristiklerini belirleyip bunların gerçek (birinci derece) kalite karakteristikleri  ile ilişkilerinin neler olduğunun ortaya konulması gerekmektedir.

Yakın zamana kadar kalite kontrol etkinlikleri uzmanlaşmış kalite kontrol elemanları tarafından yerine getirilmekte idi.

Günümüz kalite kontrol programlarında ise bu, büyük oranda yerini bireysel kontrol uygulamasına bırakmıştır. 

Mesela bugün tam zamanında üretim sistemlerinin en yoğun bir şekilde uygulandığı Japon firmalarında fabrika çalışanlarının en fazla %5’i  kalite kontrol elemanı olarak çalışmakta bu oran büyük firmalarda ise %1’e kadar düşmektedir.

Geleneksel üretim sistemi uygulayan Avrupa ve Amerika’daki firmalarda ise ; kalite kontrol işlemlerinin imalat birimlerinde çalışan isçilere bırakılmaması nedeni ile toplam fabrika çalışanlarının en az %10’u kalite kontrol elemanı olarak görev yapmaktadır.

Kalite kontrol elemanı oranının  azaltılmaya çalışılmasının temel nedeni       Toplam kalite anlayışı çerçevesinde açıklanmaktadır.

Hatalı üretimden doğrudan ve en fazla etkilenen grup problemleri öncelikle fark edebileceği için onları düzeltme sorumluluğuna da sahip olmalıdır.

Buna göre muayene sürecinin bir kısmı kalite elemanlarına bırakılmakta ve diğer kalite işlemlerinin tamamı imalattan sorumlu herkes tarafından yerine getirilmektedir. Hatta, üretim akışını doğrudan etkileyen muayeneler bile yine işçiler tarafından yapılmaktadır. Son muayeneler tüketici ve yöneticilerin görüş açılarının da sürece katılmasını sağlamak amacı ile uzmanlaşmış kalite kontrol elemanları tarafından yapılmaktadır.

Toplam kalite yönetimi (TKY) anlayışında kalite kontrol fonksiyonu organizasyonun her kademesinde ve tüm bölümlerinde çalışan herkesin ortak sorumluluğu olarak belirlenmiştir.

Tabii olarak organizasyonun her kademesinde bulunan çalışanların kalite kontrol teknikleri konusunda eğitimden geçirilmiş olmalarıdır.               

TKY anlayışının endüstriyel olarak yerleşmesinde önemli bir katkısı olan Ishikawa kalite kontrolün işletme genelinde uygulanmasının üç temel özelliğinden bahseder.

  • Tüm bölümler kalite kontrol fonksiyonuna katılır. Burada işletmenin bütün bölümleri ürün kalitesini sağlamak amacı ile kalite kontrol etkinliklerine katılmak zorundadır.  Kalite tasarımdan satış sonrasına kadar bir bütün olarak düşünülür. Bütün birimler kalitenin sağlanmasından sorumlu tutulurlar.
  • Tüm çalışanlar kalite kontrol fonksiyonuna katılır. Bu anlayışta organizasyonun bütün kademelerinde çalışan şahısların hepsinin kalite kontrol fonksiyonunda etkin rol almaları söz konusudur. Genel müdürlerden satış elemanlarına kadar  bütün personelin kalite  kontrol sürecinde belirli görevleri olacaktır.
  • Kalite kontrol diğer işletme fonksiyonlarıyla bütünleşir. Hedeflenen etkinlik düzeyine ulaşmak için kalite kontrol etkinliklerinin maliyet yönetimi ve üretim yönetimi teknikleri ile birlikte ele alınmaları söz konusudur. Özellikle maliyet kontrol teknikleri hem işletme içinde israfa neden olan alanların belirlenip iyileştirilmesini hem de yürütülen kalite kontrol etkinliklerinin verimliliğinin ölçülmesini sağlayacaktır.

Bu anlayışın temelinde bilimsel ve istatistiki yöntemlere başvurarak kalite kontrol yapılabileceği vurgulanmaktadır. Bu konuda

Japonlar........>

Amerikalıların “İstatistiki kalite kontrol

anlayışları yerine

“İstatistiki süreç kontrolü” anlayışını geliştirdiler.

Bunlardan birincisi:  kalite problemlerini oluştuktan sonra çözmeyi amaçlarken,

ikincisi problemleri ortaya çıkmadan önlemek amacına yönelik çalışmaları kapsar.

Kaynak: İstatistiki Kalite Denetimi Dersi - Dr.Tayfun ÖZDEMİR-2003

Dokümanın Tamamı için tıklayınız...

 

Ayrıca; Kalite Sistem Dokümantasyonu Ders Notları Slaytı için tıklayınız...

Ayrıca; İSTATİSTİKSEL KALİTE KONTROL Dokümanı için tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Organik Kimya ve Ders Notları(5595)

Sınıf Yönetimi Ders Notları(5582)

Veri Madenciliği Hakkında ve Ders Notları(5554)

Maliye Ders Notu ve Maliye Teorisi Notları(5554)

Siyaset Bilimi Ders Notları(5525)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!