Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Fatal Frame Oyun İncelemesi
www.arsivbelge.com
Fatal Frame Oyun İncelemesi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Fatal Frame Oyun İncelemesi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Fatal Frame Oyunu Hakkında Bilgi

Fatal Frame, Japonya'da Zero ve Avrupa'da Project Zero, PlayStation 2 ve Xbox konsolları için geliştirilen bir hayatta kalma - korku oyunu ve Fatal Frame serisinin ilk oyunudur.

Fatal Frame 2: Crimson Butterfly Oyun Analizi

Oyunumuzun daha ilk sahnesinde fark edeceğiniz gibi, oyun baştan sona Japon kültürüne sadık kalınarak hazırlanmış. Oyundaki karakterler ve mekanlar Japon kültürünü sonuna kadar sergiliyor. Oyun, oynanış bakımından hem Resident Evil’a hem de Silent Hill’e benziyor, hatta bu oyuna ikisinin güzel bir sentezi bile diyebiliriz. Oyuna sürekli bir gerilim hakim, bir an rahat olamıyorsunuz. Yani sürekli bir tedirginlik hissediyorsunuz.

Oyunun konusundan bahsetmek gerekirse; oyunumuz, ikiz kardeşler Mayu ve Mio'nun gizemli bir ormanda kaybolmasıyla başlar. İki kız kardeş ormanın derinliklerinde ilerlerken Mayu bir tepeden aşağı düşer ve ayağını incitir. Ancak bu orman garip güçlerle ve başı boş gezen ruhlarla doludur. İki kız kardeş ormanın derinliklerine iyice indiklerinde kendilerini ‘’Lost Village’’ isimli terk edilmiş bir köyde bulurlar. Oyunumuzun baş kahramanı olan Mio, son derece hassas altıncı hislere sahiptir ve bu kabiliyeti sayesinde ruhlarla iletişim kurabilmektedir. Mio’nun bu kabiliyeti sayesinde, hem buradan kurtulmaya, hem de kendilerinden evvel buraya gelip de tutsak kalmış diğer insanlara ulaşmaya çalışırlar.

Aslında Lost Village’a adımınızı atar atmaz Silent Hill(SH) tarzı bir ortamla karşılaşır gibi oluyorsunuz. Etraftaki sis tabakası ve arka plandaki garip sesler sizde bu hissi uyandırsada, bu köyün kendine has bir yapısı var. Burası ne diğer korku oyunlarındaki mekanlara benziyor.

Oyunun oynanışı tamamıyla SH tarzı. Yine belirli odaların anahtarlarını arıyoruz, ruhlarla savaşıyoruz, tabii bazı farklılıklar da var. Mesela bu oyunda tek silahımız bir fotoğraf makinesi! Gülmeyin, gerçekten oyun boyunca elimizde bir fotoğraf makinesi ile dolaşıp duruyoruz. Ancak oyunun mantığı gereği, elimizdeki bu fotoğraf makinesi çok özel bir makine ve ruhları içine hapsetme yeteneğine sahip. Zaten mantık olarak da ruhlara taşla, sopayla saldırmak kadar saçma bir şey olamaz. Elimizdeki fotoğraf makinesi tek silahımız olduğu için pek çok özelliğe sahip. Oyun boyunca fotoğraf makinemizi bulacağımız çeşitli nesne ve farklı özelliklere sahip filmlerle upgrade etmemiz gerekiyor.

Oyunun en ilginç yanlarından biri olan ruhlarla savaşma kısmından bahsetmek gerekirse; elimizde silah niyetine kullandığımız tek alet bir fotoğraf makinesi olunca, ruhlarla nasıl savaşmamız gerektiğini az çok anlamışsınızdır (Sakın fotoğraf makinesini kafalarına çat diye vurmaya kalkmayın:). Fotoğraf makinesi sayesinde karşılaşacağımız ruhları alt etmek için yapacağımız tek şey onların fotoğraflarını çekmek! Fotoğraf makinesini kullanmaya başlayınca birincil kişi bakış açısına geçiyorsunuz ve kameranızın objektifinden ruhların en güzel pozlarını yakalamaya çalışıyorsunuz. Yakaladığınız pozlara göre belirli puanlar alıyorsunuz ve bu puanları fotoğraf makinenizi geliştirmekte kullanıyorsunuz. İleri bölümlerdeki ruhlarla adam akıllı karşılaşabilmeniz için kameranızı iyice güçlendirmeniz gerekli. Fotoğrafını çektiğiniz her ruhtan, kameranızın gücüne göre belli bir miktar enerjisini alıyorsunuz. Haliyle enerjisini bitirdiğiniz ruhlar da yok olup gidiyor. Burada oyunla ilgili güzel bir ipucu vereyim, bazen odalar arasında dolaşırken bir anda sağınızdan veya solunuzdan aniden bir ruh geçebiliyor eğer hızlı davranıp hemen kameranızla bu ruhların fotoğraflarını çekebilirseniz ekstra puanlar kazanıyorsunuz.

Oyunun grafikleri SH 3 kadar olamasa da son derece güzeller. Yalnız ilk Fatal Frame’e göre grafiklerde ciddi bir gelişme var, bunun yanında bazı videolar gerçeğe yakın kalitedeler. Ayrıca arka planlar son derece güzel hazırlanmış. Tahta ve taştan yapılmış binalar, elimizdeki fener ile bakıldığında, son derece güzel ışıklandırma efektleri sayesinde, gözlerimize bayram yaşatıyorlar. Oyun esnasında hikayenin bütünlüğünü sağlamak için araya giren flashback'ler ve videolar oyuna iyice bağlanmamızı sağlıyor. Ayrıca SH 3 ile belleklerimize kazıdığımız gerçek zamanlı gölgelendirme efekti bu oyunda da gayet güzel bir şekilde uygulanmış.

SH ve RE oyunlarında kafayı yediğimiz artık kusacak hale gelecek kadar bıktığımız kapı animasyonları, bu oyun sayesinde yepyeni bir boyuta taşınıyor. Bu oyunda kapılardan geçeceğimiz zaman, herhangi bir yükleme olmadan, kapı açma animasyonu görüyoruz ve daha ne olduğunu anlamadan direkt oyuna devam ediyoruz, bu gerçekten çok güzel bir ayrıntı. Ayrıca oyunda önemli anlardan önce ve sonra giren videolar çok kaliteli olduğu gibi, ara sıra giren oyun içi grafiklerle yapılmış kısa videolar da son derece kaliteli, hatta bazen o kadar kendinizi kaptırmış oluyorsunuz ki videonun bittiğini fark etmiyor öylece bekliyorsunuz.

Oyundaki seslendirmeler, arka plan sesleri, ve çok nadir de olsa duyduğumuz müzikler inanılmaz güzel. Daha oyunun en başında ormandan aşağı inerken çok uzaklardan gelen fısıltılar ve rüzgar sesi, binaların içinde dolaşırken tahtanın, halının ve farklı zeminlerin çıkardığı sesler, yan odalardan gelen ruh veya benzeri yaratıkların sesleri, kapıların açılıp, kapanma sesleri, daha sayacak ne var bilemiyorum ama hepsi tüylerinizi diken diken edecek şekilde yapılmış. Ayrıca oyunda biraz ilerledikten sonra bulacağımız bir radyo sayesinde, bazı cisimlerin içerdiği garip seslere ulaşabiliyoruz ve bu seslendirmeler de oldukça iyi.

Oyunun oynanışına denilecek söz yok; çünkü son derece güzel. SH tarzında olduğu için ne eksisi ne fazlası var. Ancak oyunla ilgili eksi bir yan belirtmem gerekirse (bunun ne kadar eksi yan olarak sayılacağı tartışılır) o da bazı bulmacaların çözümü için çeşitli mekanları tekrar tekrar ziyaret etmemizin gerekliliği. Oyunda bunun haricinde hiç bir eksik yön bulamadım.

Son olarak, oldukça iyi bir korku oyunu olan Fatal Frame 2 gerek bulmacaları, gerek oynanışı, gerekse mekanları ile kendine has bir tarza sahip. Oyun, The Ring (Halka) filmini anımsatan sahneleriyle ve de özellikle oyunda kullandığımız kamera olan The Camera Obscura ile tam bir başyapıt olmayı hak ediyor. İlk başta SH kopyası gibi görünen bu oyun bence bazı yönleriyle bu tarzda çığır açacak kadar sağlam bir yapıya sahip. Eğer ilk Fatal Frame hoşunuza gittiyse emin olun "Crimson Butterfly" size çok daha fazlasını verecek bir oyun.

kaynaklar: merlininkazani.com, tr.wikipedia.org


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Dışarıda Oynanan Oyunlar(5739)

Açık Hava Oyunları(5657)

Eğitici Meb Oyunları(5453)

Flaş Oyunlar (hdrzluı flash oyunları)(5429)

Oyun Teorisi Hakkında(5328)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!