Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Matmazel Julie
www.arsivbelge.com
Matmazel Julie dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Matmazel Julie başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Matmazel Julie Kitabı ve Tiyatro Oyunu

Matmazel Julie Tiyatro Oyunu Hakkında Bilgi

Oyun, dürtüleriyle hareket eden ve soyluluğunu reddetmeye çalışan kont kızı Julie ile, bireysel başarıya inanan ve kendini "kumaşı iyi" olduğundan ötürü soyluluğa layık gören uşak Jean arasında var olduğu sanılan bir duygunun, yaşadıkları cinsellik sonucu nasıl bir iktidar mücadelesine dönüştüğünü anlatma konusunda oldukça katmanlı bir yol izliyor. İlk etapta kadın-erkek arasında geçen sıradan bir aşk ilişkisine odaklanıyor gibi gözükse de kısa bir süre sonra aslında bunun böyle olmadığını, metnin esas ağırlığını toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve sınıf çelişkilerinin sorgulanmasının oluşturduğunu görüyoruz. Matmazel Julie, tüm bunların yanında bir yandan da insanın varoluş sorunlarıyla burjuva ahlakının ikiyüzlülüğünü tartışmaya açması bakımından oldukça önemli bir metin. 

Tek bir mekânda ve zamanda geçen Matmazel Julie, Jean'la, kendilerince nişanlı olduğunu düşünen Kristin arasında geçen konuşmayla, daha doğrusu matmazelin dedikodusunu yapmalarıyla başlar. Aralarındaki bu konuşmadan, Julie'nin, nişanlısına bir köpek gibi davrandığı için terk edildiğini öğreniriz. Jean Kristin', Julie'nin o gece ettiği çılgınca danslardan, bunun ne kadar yakışıksız olduğundan ve insanların hakkında konuştuklarından bahsederken bir yandan da Kristin'in, kaba bulduğu üslubunu düzeltmesi ve hanımefendisi gibi 'zarif' olması konusunda uyarır. Bu sahneyle başlayan oyun, klasik bir trajedi şeklinde yorumlandığında masum bir kadının karşısına fettan bir kadının konmasıyla (bir yanda domestik işlerle uğraşarak hem sınıfsal hem kadın'sal konumuna uygun rollerini yerine getiren Kristin, diğer yanda "hoppa", erkeklere özgü bir sınırsızlık ve aldırmazlıkla tutkularına gem vurmayan Matmazel Julie) oldukça didaktik bir anlayış sunabilecekken, Jean ve Julie'nin yaşadığı (ya da belki bizim öyle sandığımız) tek gecelik ilişkiden Julie'nin intiharına değin gelişen olaylar ve durumlar postmodern bir yoruma tabi tutulmaları sonucu izleyenlere farklı bir çerçeve sunar.

Soylu ve aristokrat bir aileye mensup olan Julie, yetiştiriliş tarzından dolayı hem annesini suçlayan, hem de babasından intikam almaya çalışan güçlü, hırslı ve aslında hem sınıfsal hem de cinsiyet rollerine sıkışıp kalmış ve sınırlarını kaldırmaya çalışan bir kadındır.  Çocukluğundan beri erkeklerden nefret eden, bir anlık boşluğuna denk gelen zamanları da "zaaf" olarak nitelendiren Julie, Jean'la yaşadığı kaçamaktan sonra inanılmaz bir çıkmaza sürüklenir. Tıpkı Jean'ın kont ünvanına ulaşmak için Julie'yi basamak olarak kullanması gibi, Julie de evin uşağını, kimliğine kazınmışçasına sorumluluğunu taşıdığı tüm toplumsal rollerinden sıyrılmak için kullanır. Julie'nin aristokratik konumunu reddetme çabasını ve sosyal sınıf olarak kendinden daha alt tabakan bir erkekle beraber olmasını, hem annesinden hem babasından hem eski nişanlısından almaya çalıştığı intikam için bir yol olarak görmek mümkün. Belki de bilinçaltının bu itkileri, "Siz, içinde doğduğum sınıfın hiçbir zaman dışına çıkamayacak oluşumu anımsatıyordunuz bana." sözlerinde en açık şekilde ifade bulur. Ancak Jean'ın odasında yaşadıkları ilişkiden sonra Jean'ın kaba ve duygusuz davranışları Julie için koskoca bir hayal kırıklığı ve pişmanlığa sebep olur ve oyunun içinde başka bir oyun gelişir. Yaz dönümü gecesi herkes için bir kırılma noktası olur ve efendiyle uşak arasındaki hiyerarşi tepetaklak olur. Bir köle karşısında daha soysuz bir pozisyona düşerek kendi onurunu ve ailesinin soyunu yerle bir ettiği düşüncesi Matmazel Julie'yi intihara kadar sürükler.

Natüralist bir trajedi olarak nitelenen metinde Matmazel Julie karakteri, özgür iradesi olan birey olarak kadından ziyade, yetiştiriliş tarzı ve genetik özelliklerin bir sonucu şeklinde kurgulanmıştır. Özünde iki karakter üzerinden ilerleyen oyunda, kendi aralarındaki 'oyun' sayesinde kimliklerinden sıyrılıp sıyrılamayacaklarını görmeye çalışan Jean ve Julie, kısa bir süreliğine birbirlerinin konumunu aldıklarında "belki de aslında sanıldığı kadar fark yok insanlar arasında" sonucuna ulaşırlar. Ancak elbette kocaman bir fark yüzyıllardan beri var olmaya devam edecektir: "Kadınla erkek arasındaki o her zamanki fark." Eşit payları olmasına rağmen, iki tarafın "hata"sının bedelini Julie'ye canıyla ödeten iri bir fark.. "Suçlu kim? Ne fark eder? Suçu kabullenip sonuçlarına katlanması gereken benim." Verili olanı kabullenen ve bu nedenle hayatta kalmayı hak eden ise, "mutfağında" erkeğini bekleyen Kristin'dir.

Oyun boyunca minimal parçalardan oluşan ve "mutfak" algısını yaratan dekor ise, oyun süresince sahnede kendisini görmesek bile her an her yerdeliğini hissettiğimiz iktidarı Kont'un binici çizmesiyle aktarması bakımından iyi düşünülmüş. Yapıbozumsal yorumuyla Jale Karabekir, tüm yaşananlara rağmen oyunun sonunda Julie'yi Kristin'le dayanışmaya iterek, Kristin'in de Jean'a tabiri caizse tekmeyi bastırarak Tiyatro Boyalı Kuş'un feminist bir bakış açısını da seyirciye yansıtmayı başarıyor.

Matmazel Julie - Kitap Hakkında Bilgi

matmazel julie kapakBu kitap, August Strindberg‘in 1888’de kaleme aldığı ve baş yapıtlarından biri sayılan Matmazel Julie adlı oyununun metnidir. Döneminde İsveç’te tartışmalara yol açmış olan bu oyun, ülkesinde prömiyer yapamadı; ilk temsilini Danimarka’nın Kopenhang kentinde gerçekleştirdi. Bugün hala dünyanın birçok yerinde repertuara alınan Matmazel Julie farklı yorumlarla sahnelemeye devam ediyor. Bu çeviriyi basıma hazırladığımız 2012 yılı da, yazarın ölümünün 100. yıldönümü olması sebebiyle ‘Strindberg Yılı’ ilan edilmiştir.

Birçok araştırmacı, Strindberg‘in eserlerinde özyaşam öyküsünden alıntılar ve esinlenmeler bulunduğunu iddia eder. Strindberg, Matmazel Julie adlı oyununu da, ziyaret ettiği bir evde gözlemlediği bir olaydan yola çıkarak yazdığını, evin hizmetçisiyle yaşanan ya da yaşandığı iddia edilen cinsel ilişkinin bu oyunun temelini oluşturduğunu belirtir.

Strindberg Matmazel Julie oyununda olay örgüsü/durum çözümlemesi, mekan/zaman kurgusu ve kullandığı farklı türlerle bir yandan toplumsal cinsiyet, sınıf ve cinsellik arasındaki çatışma ve çelişkileri gözler önüne sererken, diğer yandan da felsefi ve ontolojik bir soruyu öne çıkarır: insanın varoluş ve varlık sorunsalı. August Strindberg‘in Matmazel Julie adlı eseri, kullandığı dil, üslup ve biçimiyle, metinde yarattığı yabancılaştırmayla, gerçek ile gerçek olmayan arasında kurduğu yapıyla, sınıf, toplumsal cinsiyet ve cinsellik çelişkileriyle hala güncelliğini koruyan avangard tiyatronun en önemli metinleri arasında yer almaktadır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!