Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Aksaray - Zinciriye Medresesi
www.arsivbelge.com
Aksaray - Zinciriye Medresesi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Aksaray - Zinciriye Medresesi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

ZİNCİRİYE MEDRESESİ

Zinciriye medresesi Karamanoğullarından Yahşi Bey tarafından 14. yy. da yaptırılmıştır. Zinciriye medresesi kesme taş ve tuğla kullanılarak 1250 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. Dış duvarlarının üzerinde dendanelerin bulunmasıyla bir kale görünümünü andırmaktadır. Medreseye doğu tarafındaki taş kapıdan giriş yapılır.

Medrese de çeşitli kültür varlıkları ile birlikte, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi sikkeleri oluşturmaktadır. Zinciriye medresesi dört eyvanlıdır. Ortası avludur. Tek kapıdan birincisi eyvana buradan da üç yanı revaklı avluya girilir. Avluda üç eyvan daha vardır. Burada Selçuklu geleneğini bir arada görmeniz mümkündür. Burası 20. yy. başlarına kadar medrese olarak kullanılmış, Şeyh Cemaleddin-i Aksaray-i Hazretleri gibi büyük ilim adamları burada müderrislik yaparak, saygın ilim adamları yetiştirmişlerdir. 1940 yıllarında bir süre cezaevi olarak kullanılmış, 1969 yıllarında gördüğü tadilat sonrası müze olarak kullanılmaya başlamıştır. 2006 yılına kadar müzeliği devam ederken müzenin yeni yerine taşınması ile kaderi ile baş başa kalmıştır. Medrese küçük Bölcek köprüsüne gidişte sağ taraftadır. Azmi milli ile karşı karşıyadır.

Müze kurtarılmak amacı ile Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkarılmıştır. İhaleye kimse katılmazken, son saniyede katılan Etlikler inşaat, ihaleyi alarak tadilata hızla başlayarak, çok kısa bir sürede bitirmiştir. Sosyal tesis olarak kullanıma açılan bu tarihi eser,  hizmete girmiştir. Şanına yakışır bir düzenleme göze çarpmaktadır. Bu sosyal tesis içerisinde, 600 kişilik restoran, fast food, kafeterya, Osmanlı kahvesi, pastane, düğün salonu, kültür stantları ve anadolunun özgün yemek mutfağı burada bulunmaktadır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Çifte Minareli Medrese (Hatuniye Medresesi)(5021)

Aksaray Antik Yerleri ve Bulunan Hazine(5002)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!