Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Swaziland Krallığı
www.arsivbelge.com
Swaziland Krallığı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Swaziland Krallığı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Swaziland Hakkında Bilgi

Güney Afrika'da, Mozambik'in güney ucunda yer alan küçük bir ülkedir. Bir krallık olan ülkenin ismi, bir Bantu kabilesi olan 'Swazi'den gelir. Yüzölçümü 17.363 km², nüfusu 1.173.900, başkenti Mbabane'dir. Afrika’nın en kibar ve sıcak insanlarının yaşadığı, barışçıl ülkelerinden biri olmasıyla bilinen Swaziland, kralının eşleri ve kadınları ile de ünlü olup, dünyada halen mutlak monarşi ve krallıkla yönetilen birkaç ülkeden biridir. Swaziland, Afrika kıtasının güneyinde, sadece kuzeydoğu komşusu Mozambik ile olan sınırı hariç Güney Afrika ile çevrelenen, denize kıyısı olmayan bir ülke. Yüzölçümü küçük ama iklim ve coğrafyası soğuk dağlık bölgelerden sıcak ve alçak ovalara kadar değişkenlik gösteriyor.

Swaziland Kralı: Miswati III

Ülkenin Coğrafi Yapısı Hakkında Bilgi

Ülkenin coğrafî yapısı oldukça dağlıktır. Batı kesimi, yüksek Drakensberk dağlarının kuzey ucunda yer alır. Doğusu, Hint Okyanusu kıyılarına güney Mozambik ovasına doğru inen alçak yamaçlardan oluşur. Ülkenin en yüksek noktası Emlembe tepesidir. Ekonomi büyük oranda Güney Afrika Cumhuriyeti'ne bağımlıdır. Ortalama yaşam süresi Birleşmiş Milletler verilerine göre 32 yıl (erkek) ve 33 yıl (kadın)'dır. Nüfusun %40'ına AIDS virüsü bulaşmış olduğu tahmin edilmekte olup, ömür süresinin kısalığı bunun bir sonucu olmaktadır. Ülke, kronik olarak fakirlik ve açlık sorunlarıyla karşı karşıyadır.

Afrika kıtasının güneyindeki diğer ülkelere göre uygar ve suç oranının düşüklüğüyle tanınan ülke işin aslı o kadar da güvenli değil. Svaziland dört idari bölgeye ayrılıyor; Hhohho, Lubombo, Manzini, Shiselweni. İdari başkenti Mbabane olup, kraliyet ve yasama başkenti Lobamba. Para birimi lilangeni (SZL), Güney Afrika Rand’ına eşit değerde sabitlenmiş, 1 Türk Lirası 5 lilangeni ediyor. Konuşulan dilin adı siSwati. Ülke, bağımsızlığını 6 Eylül 1968’de İngilizlerden kazandı.

 

Yönetim Şekli Hakkında Bilgi

Swaziland, diktatör bir mutlakiyetle yönetilen az sayıda ülkeden biridir. Eski krallardan Sobhuza 1973'te anayasayı iptal etmiş ve ülkede politik partiler kurulmasını yasaklamıştır. 2005'te yeni anayasayı imzalamasına karşın Kral Mswati de gücünü paylaşmak isteği taşımamakta olup anayasada kendi gücünü pekiştirmiş, politik parti yasağını sürdürmüştür.

Umhlanga (Kamış Dansı) Geleneği

Kral çok eşlidir. Yaklaşık 20 tane karısı vardır. Reed Dance festivalinde on binlerce bakire kız seçilmek umuduyla kralın önünde dans eder ve kral her yıl yeni bir eş seçer. Kralın babasının ise yaklaşık 70 tane karısı vardı.

Her yıl onbinlerce bakire kız toplamda 8 gün sürecek Umhlanga (Kamış Dansı) için köylerinden kalkıp ana kraliçenin kraliyet kenti Ludzidzini’ye gelirler. En uzun kamışlardan toplar, bir sonraki gün de onları bir demet haline getirip ana kraliçeye sunarlar. Bunlar krallığın sınırlarını belirleyen çitleri tahkim ve tamir için kullanılır. Bir günlük istirahatten sonra takıp takıştırma ve süslenme işine girişilir. Nongoma’da yapılacak kamış dansında en önemli şey kızların üzerlerinde taşıdıkları geleneksel takılar ve onların taşıdığı simgesel anlamlardır. Pek çoğu bakire olduklarını ifade eden ve kamışları kesmekte kullandıkları büyük bıçakları ellerinde tutarlar.

Kamış dansı seremonisinin kökü çok eskilere dayanmakla birlikte 1950′lerde geliştirilmiştir. Her yıl sonbahar aylarında yapılan şölenin esas amaçlarından biri kralın kendisine yeni bir eş seçmesidir. Kral sadece festivalin son günündeki 20 bin kadar gelin adayının yeraldığı resmi geçiti izler ve en beğendiği bakire kızı eş olarak seçer.


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!