Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Rokoko Sanatı
www.arsivbelge.com
Rokoko Sanatı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Rokoko Sanatı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Rokoko Hakkında Bilgi

Rokoko; 18. yüzyılda gelişen süsleme sanatıdır. Güzel sanatlarda 1730-1770 arasında Avrupa’daki mutlak rejimlerin sanat zevkini yansıtır. Geç baroktan etkilenen rokoko, 1750’den başlayarak İngiltere, Fransa ve Kuzey Almanya’da gelişmeye başladı.

Barokun görkemli ve enerjik üslubuna karşın, rokokoda toplumun incelik ve güzellik anlayışı sergilenir. Barokun mitolojik tanrılar yerine, naif-çocuksu ya da genç figürler, romantik kır görünümleri, zevk tutkusu, toplum yaşamı ya da İncil’den alınma sahneler konu olarak seçildi. Rokoko genellikle bir yüzey sanatıdır ve mimarlıktan çok süslemeye yöneliktir. 1730’da Paris’te XIV. Louis’nin resmi üslubunu karşıt olarak ortaya çıktı. Rokoko yapılarda, örneğin Paris Matignon Sarayında parlak renkli duvar halıları ve görkemli süslemeleriyle dikkati çeker. Heykelde ise Fransız rokoko heykelcilerin yanı sıra resimde de özgün ve şiirsel bir yol izlendi. Ressamlar, eserlerinde toplum yaşamının yanı sıra çoban ve doğa görüntülerine de yer verdiler. Rokokonun değişik bir uygulaması da Fransa’dan bağımsız olarak Venedik’te ortaya çıktı. Freskolar ve sunak resimleriyle Avusturya, Almanya, İspanya ve İngiltere’yi etkileyerek teatral ve düşsel bir üslubun ortaya çıkışında rol oynadılar. Fransa’da 1700’lerin ortalarına doğru yine değişik bir uygulama olarak “Pompadour Üslubu”göze çarpar. Yapıların süsleme öğelerinde, şömine, mobilya, ahşap kaplamalar, kumaşlar ve porselenlerde bağımsız ve kişisel ritm ön plandadır. Rokoko el işçiliği tüm Avrupa’ya yayılarak Fransız ve Augsburg altın işlemeciliği, Lyon dokumacılığı, ipek duvar kâğıt yapımı ve özellikle yeni ortaya çıkan porselen üretimi gibi çeşitli seri üretim yöntemlerinin ürünlerini birleştirmeye yöneliktir. Mobilyada komodin, konsol ve çeşitli sandalye tipleri geliştirildi. Rokokodan eklenen İngiliz bahçeciliği, sanattaki pitoresk görüntü anlayışını yansıtan karakterdedir.

Genel olarak; bel (gövde) genellikle kare veya lama (dikdörtgen) gereçten yapılır. Rokoko stilinde yapılmış işlerde, sanatçı motifin her yerini en iyi işleme gayretini göstermiştir. Rokoko stilinde çerçeve kullanılmaz. Serbestlik esası konuya hakimse de simetrik konum çıkılmamıştır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Geleneksel Ebru Sanatı(5649)

Barok Sanatı ve Özellikleri - Ünlü Barok Sanatçıları(5603)

Uygurlarda Sanat(5576)

Geleneksel El Sanatları(5556)

Resim Tarihi ve Sanat Akımlarına Genel Bakış - 20. yy. Resim Sanatı(5534)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 1

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

eyüpcan yıldız - 22.08.2016, 18:37
 

güzel


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!