Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Madonna Kimdir?
www.arsivbelge.com
Madonna Kimdir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Madonna Kimdir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Madonna Kimdir?

6 Ağustos 1958'de Michigan'da doğmuştur. Sanatçı, çoğu çevrede "Pop Müziğin Kraliçesi" olarak bilinmektedir. Yüksek tempolu sahne performansları ile ünlü olan sanatçı, çalışmalarında erotik, politik ve dini temaları kullanmasıyla da tanınır.

Madonna, 2000 yılında, 130 milyonluk albüm satışı ile "tüm zamanların en başarılı solo kadın sanatçısı" sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

Eylül 2007'de, Guinness Rekorları Madonna'yı "Tüm zamanların en başarılı kadın müzisyeni" ilan etmiş,Temmuz 2010'da yapılan resmi bir açıklamayla Madonna'yı 275 milyonluk albüm satışı ile resmi olarak 'Tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı' ünvanıyla tarihe geçirmiştir.

En son verilere göre, Madonna'nın 300 milyondan fazla albüm ve 150 milyondan fazla single sattığı hesaplanmıştır.

Sanatçı 80'lerde Like a Virgin, Material Girl, Papa Don't Preach, La Isla Bonita, Like a Prayer hitleriyle dönemin en başarılı kadın sanatçısı olup, Vogue, Justify My Love, Erotica, Take a Bow, Frozen, Ray of Light şarkılarıyla 90'larda, Music, Don't Tell Me, American Life, Hung Up, Sorry ve 4 Minutes isimli çalışmaları ise 2000'lerde dünya listelerinde zirveye çıkmış ve müzik otoriteleri tarafından övgüyle karşılanmıştır. 

Madonna'nın 30 yıl boyunca kaydettiği şarkılar birer klasik haline gelmiş ve video klipleri yayınlandığı dönemlerin en başarılı ve müzik endüstrisinin sınırlarını belirleyen başyapıtlar olarak kabul edilmiştir.

Madonna ilk şarkısı Everybody'yi 1982 yılında yayımladı. Dünya çapındaki ilk büyük hiti 1983 yılında yayımlanan Holiday isimli çalışması oldu. 

1984'te yayımladığı Borderline'dan bu yana otuz yedi şarkısı Billboard Hot 100 listesinde ilk ona giren sanatçı, 2008 yılında 4 Minutes adlı şarkısının üç numaraya girmesiyle, Elvis Presley'nin rekorunu egale ederken, 2012 yılında yayımladığı yeni albümünün çıkış parçasıGive Me All Your Luvin ile kendi rekorunu kırmış ve otuz sekizinci Billboard Hot 100 rekorunu büyütmüştür.

Bunlara karşılık, sanatçının "Billboard Hot 100" listesinde on iki şarkısı bir numara oldu, "Hot Dance Music/Club Play" listesinde otuz sekiz şarkısı zirveye yerleşti. Sanatçının İngiltere'de altmış bir şarkısı ilk ona girdi ve bunlardan on üçü bir numara oldu. 2006 yılında, Guinness Rekorlar Kitabı Madonna'nın "Tüm zamanların en çok kazanan kadın sanatçısı" olduğunu açıkladı.

Madonna, Ağustos 2008 ve 2009 yılları arasında Hard Candy albümünü destekleyen Sticky & Sweet Turnesi'nden 408 milyon dolar kazanarak, kendisine ait olan 'Tüm zamanların en çok kazanan solo sanatçı turnesi' rekorunu egale etmiştir.

2012 yılında yayımladığı "MDNA" albümü ile iTunes satış listeside rekor kıran sanatçı, Birleşik Krallık'taki on ikinci 1 numaralı albümü oldu ve daha önce Elvis Presley'nin elinde tuttuğu en çok 1 numaralı albümü olan solo sanatçı rekorunu kırdı.

Sanatçı, otuz yılı aşan sanat kariyeri boyunca yedi Grammy, iki Altın Küre, üç BRIT, otuz Billboard yirmi dört MTV Video Müzik Ödülü ve bunun yanı sıra pek çok prestijli ödül kazanmıştır.

Birleşik Krallık Hall of Fame'e kurucu üye olarak kabul edilen Madonna, 10 Mart 2008'de Rock and Roll Hall of Fame'e giren ilk ve tek kadın pop sanatçı olmuştur.

Billboard, 2010 yılında tüm sanatçıların değerlendirildiği listede, Madonna'yı en başarılı solo sanatçı ilan etmiş, 2012 yılında ise dünyaca ünlü müzik kanalı VH1 sanatçıyı 'Müzik tarihindeki en başarılı kadın' olarak duyurmuştur.

Madonna'nın geçmişte aldığı bazı ödüller:

MTV: Best New Artist, Video: Like A Virgin (1984)

American Music Awards: Favorite Pop/Rock Female Artist (1985)

MTV: Video Vanguard (1986)

MTV: Best Female Video: Papa Don't Preach (1987)

International Music Awards: Best Female Singer: Like A Prayer (1989)

Grammy Awards: Best Longform Music Video: Blond Ambition Tour (1991)

Rockbjörnen, SWEDEN: Best International Artist (1992)

MTV: Best Female Video: Take A Bow (1995)

Echo, GERMANY: Best Selling Female Artist (1996)

Golden Globe: Best Actress - Musical or Comedy: Evita (1997)

MTV Europe: Best Female (1998)

Grammy Awards: Best Short Form Video: Ray of Light (1999)

MTV Europe: Best Female (2000)

Brit Awards: Best International Female Artist (2001). 


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Kürk Mantolu Madonna Özeti, Ana Fikri ve Kişileri(6250)

Gaye Turgut (Beni Affet Dizisinin Baharı) Kimdir?(5239)

Esra Erol Kimdir?(5225)

Ezgi Mola Kimdir?(5218)

Miley Cyrus Kimdir?(5169)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!