Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Okyanus Nedir? Okyanuslar Hakkında Bilgiler
www.arsivbelge.com
Okyanus Nedir? Okyanuslar Hakkında Bilgiler dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Okyanus Nedir? Okyanuslar Hakkında Bilgiler başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Okyanus Nedir? Okyanuslar Hakkında Bilgi

Dünya üzerinde kıtaları birbirinden ayıran geniş su kütlelerine okyanus denilmektedir. Dünya oluşumunda önce kıtalar daha sonra okyanuslar oluşmuştur. Yapılan jeolojik incelemelerde karaların oluşumundan sonra okyanus çukurları oluşumu başlamıştır.

Dünyanın çok sıcak olduğu 4-5 bin yıl öncesi, manto üzerinde yüzer halde olan plakalar birbiri ile çarpışmışlardır. Bu çarpma etkisi ile yoğun olanlar dibe doğru çökmeler yapmıştır. Böylece geniş çukurlar ortaya çıkmıştır. Manto içinde oluşan sıcak gazlar, çatlaklardan yeryüzüne çıkarak atmosferi oluşturmuştur. Dünya zamanla soğumaya başlamış ve var olan su buharı atmosferde birikmeye başlamış daha sonraları yağmur olarak bu çukurları doldurmuştur. Böylece okyanuslar ortaya çıkmıştır. Tabi ki bu yağmurlar milyonlarca yıl sürmüştür. Yağmurların dışında dünyaya çarpan buz kütleli mineraller bu oluşuma destek olmuştur. Güneşin sıcaklığı ile okyanus yüzeyinden buharlaşan su, tekrar okyanuslara dönmektedir. Bir kısmı, yer altında ki boşluklara dolarak yer altı sularını kalan kısımlarsa nehirleri ve gölleri oluşturur. Yaklaşık 250 milyon yıl önce tüm kara parçaları birleşik haldeydi. Kuzey kutbundan güney kutbuna kadar uzun bir kıta şeklinde olan karalar, tek bir okyanus olan Pasifik’in üzerindeydi. 100 milyon yıl sonra, dünya iki kıtaya ayrıldı. 50 milyon yıl sonra, bugünkü halimize gelmiştir.

Okyanuslar ;
1-Büyük Okyanus (Pasifik)
2-Atlas Okyanusu 
3-Hint Okyanusu 
Okyanuslar büyükten küçüğe sıralaması: Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu'dur.

Dünyadaki Okyanuslar Hakkında Bilgi

Büyük Okyanus(Pasifik Okyanusu): Amerika ve Asya kıtaları arasında bulunan dünyanın en büyük okyanusudur. İsmini İspanya krallığı adına Dünya'yı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand MAGELLAN vermiştir. MAGELLAN günler süren zorlu ve fırtınalı şartlar altında adını verdiği Magellan Boğazından geçip bu okyanusa açıldığında fırtınaların dinmesinden ve kendisini sakin suların karşılamasından dolayı Portekizcede "sakin" anlamına gelen "Pasifico" kelimesinden yola çıkarak okyanusa bu ismi vermiştir. 179.7 milyon kilometrekare yüzölçümüne sahip olan bu okyanusneredeyse Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu'nun toplamı kadardır. Kapladığı alan dünyadaki toplam karaların alanından biraz daha büyüktür. En derin yeri 11.034 metre ile Mariana Çukuru olup burası aynı zamanda Dünya'daki en derin noktadır.

Atlas Okyanusu (Atlantik): Büyük Okyanus'tan sonraki en büyük ikinci okyanustur. Bir zamanlar tek parça olan ata kıtanın bölünmesiyle oluşmuş olup Avrupa ve Afrika'yı Amerika Kıtası 'ndan ayırır. Yan denizleri ile birlikte (Akdeniz Kuzey Denizi ve Baltık Denizi) 1062 Mil. km² alana sahip olup yeryüzünün beşte birini kaplar. 3314 metre ortalama derinliği bulunan okyanusun en derin noktası Porto Riko Çukuru’dur.
Hint Okyanusu: Kuzeyde Asya batıda Afrika ve Arabistan Yarımadası doğuda Malezya Yarımadası Sunda Adaları ve Okyanusya tarafından çevrilen dünyanın üçüncü büyük okyanusudur. Dünya sularının %20'sini kapsar. Afrika'dan Avustralya'ya kadar okyanusun genişliği 10.000 kilometre kadardır. Bu alanda yaklaşık olarak 73.566.000 km² yer kaplar.

Hint Okyanusu: Asya batıda Afrika ve Arabistan Yarımadası doğuda Malezya Yarımadası Sunda Adaları ve Okyanusya tarafından çevrilen dünyanın üçüncü büyük okyanusudur. Agulhas Burnu'nun güneyinde 20° doğu boylamının geçtiği yerde Atlas Okyanusu'ndan; 147° doğu boylamının geçtiği yerde de Pasifik Okyanusu'ndan ayrılır. En kuzeyde Basra Körfezi'nde 30° enlemine kadar uzanır.Dünya sularının %20'sini kapsar. Afrika'dan Avustralya'ya kadar okyanusun genişliği 10.000 kilometre kadardır. Bu alanda yaklaşık olarak 73.566.000 km² yer kaplar. Hacminin yaklaşık olarak 292.131.000 km³ olduğu tahmin edilmektedir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Yemek Yaparken Yararlanacağınız Pratik Bilgiler(4533)

Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler(4489)

Güncel Bilgiler 2014(4457)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!