Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

İstasyon Tekniği Hakkında - Özellikleri ve Sınırlılıkları
www.arsivbelge.com
İstasyon Tekniği ve Özellikleri Hakkında Bilgiİstasyon Tekniği Hakkında - Özellikleri ve Sınırlılıkları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
İstasyon Tekniği Hakkında - Özellikleri ve Sınırlılıkları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

İstasyon Tekniği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sınıfta bir sorun ya da konuyla ilgili bütün öğrenciler çeşitli aşamalarda katkı sağlamak için grup oluştururlar. Her bir grup bir önceki grubun aşamasına katkı sağlayarak ilerler. İstasyon Yöntemi, bütün sınıfın her aşamada (her istasyonda) çalışarak bir önceki grubun yaptıklarına katkı sağlayarak bir basamak ileri götürmeyi, yarım kalan işi tamamlamayı öğreten bir yöntemdir.

istasyon tekniği ile ilgili görsel sonucu

İstasyon Tekniğinin Temel Aşamaları:

-Öğrencilerin ilgi, yetenek ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak
-Yeni bir ürün ortaya çıkarmak
-Çekingen öğrencileri aktif hale getirmeyi sağlamak
-Öğrencilerin iş birliği içinde çalışmalarını sağlamak
-Öğrencilere verilen kurallara uyma alışkanlığı kazandırmak

İstasyon Tekniğinin Temel Özellikleri:

-Bir konu ile ilgili başlanmış bir işe katkı sağlar
-Öğrencilerin yaparak-yaşayarak öğrenmesine imkan verir.
-Öğrencilerin yaratıcılıkları gelişir.
-Öğrenciler grup halinde çalışır.
-Bütün sınıf öğretime katılır.
-Bu çalışma sayesinde yeni bir ürün ortaya çıkar.

İstasyon Tekniğinin Uygulanması:

-Öğretmen ve öğrencilerin ortak görüşleri dikkate alınarak bir konu belirlenir. Belirlenen konu tahtaya yazılır. Öğrenciler gruplara ayrılarak istasyon oluştururlar.
-Uygulamayı yöneten bir kişi ve istasyon şefleri seçilir.
-Bütün gruplar sırayla istasyonları gezerek yapılan işlere katkı sağlar.
-Süre bittikten sonra istasyon şefleri yapılan ürünleri teslim eder.

İstasyon Tekniğinin Yararları:

-Sınıfın derse aktif katılmasını sağlar.
-Öğrenciler yaparak-yaşayarak öğrenir.
-Gruplar arasında işbirliğini geliştirir.
-Öğrenciler farklı zeka boyutlarını kullanır.
-Öğrencilerin iletişim becerileri gelişir.
-Yaratıcı düşünmeyi sağlar.
-Öğrenciler öğretimden keyif alır.
-Ortaya çıkan ürünler sayesinde öğrencilerin kendilerine olan güvenleri artar.

İstasyon Tekniğinin Sınırlılıkları:

-Kalabalık sınıflarda uygulamak zor olur.
-Uygulanması çok zaman alır.
-Kullanılacak araç-gereçler önceden hazırlanmazsa sorun oluşur. Bu yüzden ciddi bir ön hazırlık gerekir.
-Her konuda istasyon oluşturmak zordur.

İstasyon Tekniği Hakkında Bilgi

İstasyonlar öğrencilerin eş zamanlı olarak çeşitli öğrenme aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri merkezlerdir. Öğrenme istasyonları, sınıf tartışmalarını geliştiren yararlı bağımsız bir çalışma sağlar. Öğretmenler sık sık öğrenme istasyonlarının sadece ilköğretim öğrencileri için uygun olduğunu farz ederler ama daha üst sınıflardaki öğrencilerde öğrenme istasyonundan yararlanabilirler. Öğrenme istasyonu, öğrencilere yeni bir konu öğretmede en önemli öğretme stratejilerinden biridir.

İstasyon seçiminde bazen öğrenci bazen de öğretmen belirleyici olabilir. Öğrenciler farklı hazır bulunuşluk düzeylerine göre farklı öğrenme görevi ve aktivitesine yönlendirilecektir. Böylece bir konu da kazanmış oldukları üzerinde durmayacak ve kendi açısından boşa vakit geçirmemiş olacaktır. Öğrenci farklı aktivitelerle o konuda pratik yapacağı gibi, bazen arkadaşlarına öğretebilecek bazen de o konuyla ilgili proje hazırlayabilecektir. Her ne kadar otuzu askın mevcudu olan sınıflarda, bu tür (etkinlik boyunca bütün öğrencilerin katılımcı ve ayakta olduğu) yöntemlerin uygulanmasında zorluklar var ise de, öğretmen sınıfın yarısını gözlemci yaparak bu zorluğu asabilir.
Sınıfın tamamı 3–4–5 ya da daha fazla istasyona bölünür. Bu istasyonlar örnek olay, neden sonuç değişkenlerini yazma, slogan yazma, afiş hazırlama, şiir;öykü yazma gibi istasyonlar olabilir. Her istasyona gidecek öğrenciler belirlenir. Tüm öğrenciler görev alır. Her gruba bir gözlemci yada istasyon şefi atanır (bu işi öğretmende üstlenebilir). Şef gruba kılavuzluk yapar, iş bitince ürünleri toparlar. Gruplar istasyonlara dağılı, her grup gittiği istasyonda 10 dakika çalışır. Süre sonunda gruplar yer değiştirir. Tüm grupların tüm istasyonda çalışması sağlanır.İstasyona gelen her yeni grup bir önceki grubun bıraktığı yerden devam eder. Süre sonunda tüm grupların işleri toparlanır. Yapılan çalışmalar sergilenir, şiirler öyküler okunur, afişler asılır.(Sönmez, S:255,2007.Gözütok, S:254,2006. Aykaç, S:232,2006)

Öğrenme Merkezleri(Öğrenme İstasyonları) Bir öğrenme merkezi, öğrencilerin zorunlu ya da seçmeli bazı etkinliklerde bulunduğu bir odadadır. Bu merkezlerde öğrencilerin gereksinim duyduğu kitap,bilgisayar, fen deneyi, ses kayıt ve benzeri araç ve materyaller bulunur. Öğrenme merkezleri ya da öğrenme istasyonları olarak adlandırılabilen bu ortamlar, öğrencide yeni öğrenmeler sağlayabildiği gibi daha önce öğrenilenlerin pekiştirilmesine de fırsatlar tanır.Öğrenme istasyonları, sınıf tartışmalarını geliştiren yararlı bağımsız bir çalışma sağlar.

Öğrenme istasyonu nedir? Öğrenme istasyonu özel bir bilgiyi ya da beceriyi öğrencilere kazandırmak için öğrencilere fırsat verir. Öğrenme istasyonu sık sık sınıf dışında bulunur. Öğrenme istasyonundaki öğrenciler gerçek dünyayla iletişim halinde becerilerini ve bilgilerini gerçekleştirirler. Malzemeleri gerçek dünyadandır ve onun kaynaklarını öğrenme için kullanırlar. Buna ek olarak, bazı öğretici kaynaklar öğrenme işlemi sırasında direkt elde edilmek zorunda olabilir. Öğrenme istasyonları çevreyle ve farklı insanlarla öğrencilerin ilişki kurmasına izin verir. İnsanlar çoğunlukla farklı fikirlere ve düşüncelere sahiptirler ve bu gerçek durumun nasıl olduğunu Anlamaları açısından öğrenciler için çok yararlı olacaktır. Öğrenme istasyonundaki çalışma sınıftaki çalışmalardan önce olmalıdır. Ve bu çalışmanın sonuçlarını ve yansımalarını konuşmak için yeterli ders saati ayrılmalıdır. Öğrencilere araştırma için gerekli kaynaklar hazırlanmalı ve yol gösterici sorularla öğrencilerin konuyu öğrenmeleri sağlanmalı ve araştırma yapmak için cesaretlendirilmelidir. Öğrenmenin en önemli kısminin, öğrencilerin dışarıda araştırma yaptıkları ve tecrübe edindikten sonra gerçekleştiği unutulmamalıdır.

1- Çalışma Yapmanın Zorlukları
Öğrenciler normal olarak sınıfın dışında ders islemekten mutludurlar ama bu durum öğrenme istasyonunda onların motivasyonunu düşürmemelidir. Öğretmenler öğrenme istasyonu için bir yer seçerken ve öğrencilerin burada çalışmalarını planlarken, dışarıda çalışmanın zorluklarının farkında olmalıdırlar. İçinde bulundukları durum, kitaplarda bir şey araştırmaktan çok farklıdır ve öğrencilere araştırmaları için gerçek dünyanın kaynakları yardımcı olacaktır.

2- Günlük Hayatla İlişkisi
Pek çok öğrenci, araştırdıkları şeyin önemini kendilerine ve diğer insanlara olan etkilerini hissederek anlarlar.

3- Zaman Durumu
Bir öğrenme istasyonu bir iki saati veya daha fazla ders saatini içerecek şekilde dizayn edilebilir. Pek çok durumda pratik çalışma planlanan zamandan daha fazla süre alır. Bu nedenle öğrenme istasyonu ilk kez Kullanıldığında esnek bir çalışma planı yapılmalıdır.

4- Diğer Öğretmenlerle İlişkisi
Öğrenme istasyonun hazırlanması, öğretmenler arasında bir takim çalışmasının başlamasını sağlayabilir


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Karakalem Tekniği Hakkında(5618)

Öğretim Yöntem ve Teknikleri(5476)

Prompt Tekniği - Konuşma Apraksisi(5465)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!