Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Metin Akpınar Kimdir?
www.arsivbelge.com
Metin Akpınar Kimdir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Metin Akpınar Kimdir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Metin Akpınar Kimdir?

2 Kasım 1942 doğumlu olan Metin Akpınar, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Aksaray semtinde dünyaya gelen Akpınar, Pertevniyal Lisesi’nde eğitimini sürdürmüştür. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi'nde üniversite eğitimi almıştır.

1957 yılı itibariyle İstanbul Yeşil Sahne'de tiyatroya başlayan Sanatçı, 1962 yılında Türk Talebe Birliği'nde amatör olarak tiyatroculuğa devam etmiştir. 1964 yılında yıldızı parlayarak Ulvi Uraz tiyatrosunda ilk profesyonel oyunda yer almıştır. "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" isimli tiyatro oyunu sanatçının profesyonel tiyatroculuğa adım atmasını sağlamıştır. 1967 yılında ilk kabare tiyatro çalışması olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu kurucuları arasında yerini almıştır. 1992 yılına kadar bu tiyatronun müdürlüğünü yaparak ayrıca tiyatroda oynanan birçok gösteride yer almıştır.

1972 yılında kendi için ilk olan Tatlı Dillim sinema filminde başrolleri Tarık Akan ve Filiz Akın'ın paylaştığı filmde oynamıştır. Bu film sonrasında Zeki Alasya ile birçok sinema filmine imza atmıştır. Zeki Alasya ile toplumu ilgilendiren konulara sahip komedi filmlerinde oynamıştır. "Nereye Bakıyor Bu Adam", "Patron Duymasın", "Davetsiz Misafir’", "Petrol Kralları" "Köyden İndim Şehire’" filmlerinde Zeki Alasya ile rol almıştır.

Zeki Alasya, kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Metin Akpınar dörtlüsünün beraber oynadığı "köyden İndim Şehire" ve "Salak Milyoner" isimli filmleri hala televizyon ekranlarında severek izlenmektedir. Zeki Alasya ile şaşkın kahramanlar olarak anılmaya başladığı film 1974 yılında Mirasyediler isimli filmdir.

İlerleyen yıllarda Kemal Sunal ile "Propaganda" filminde oynayarak kendi kariyerine tek başına devam etme kararı aldı. Ayrıca "Abuzer Kadayıf" isimli filmde oynayarak adından sıkça söz ettirmiştir.

75 yaşındaki Sanatçı, kariyer hayatı boyunca bir çok film ve projede yer alarak Türkiye'nin sevilen sanatçıları arasında yerini almıştır. Rol aldığı filmler ile adından sıkça bahsettiren Metin Akpınar, Zeki Alasya ile başrol paylaştığı filmler komedi türünün hayatımızda yer almasını sağlamıştır. Tiyatro ve sinema alanında sürdürdüğü çalışmalarda başarıyı elinde tutarak Türk insanının sevgisini elde etmiştir.


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Esra Erol Kimdir?(5374)

Miley Cyrus Kimdir?(5350)

Esra Harmanda Kimdir?(5339)

Zuhal Topal Kimdir?(5336)

Selen Seyven Kimdir?(5333)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!