Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

İnternet Ortamındaki Tehditler
www.arsivbelge.com
İnternet Ortamındaki Tehditler dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
İnternet Ortamındaki Tehditler başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

İnternet Ortamında Yer Alan Tehditler Nelerdir?

İNTERNETTEKİ EN ÖNEMLİ TEHLİKELER

1. Sosyal Medyada Arkadaşınız Sizden Para veya Bir Mesaja Yanıt Yazmanızı İstedi mi?

Sosyal Medya Dolandırıcılığı

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlarda sahtekârlar kişilerin Facebook ve Twitter hesabına erişim sağlayarak kişilerin kullanıcı hesabını çalmaktadırlar. Daha sonra kullanıcın sosyal medya hesabında olan arkadaşlarına mesaj yollayarak kendilerinin zor durumda olduğu için para, kampanyadan para kazanılması için kendisine gelen mesaja evet yazarak yollamasını istemesi gibi mesajlar yazarak karşı tarafı dolandırmaktadırlar.

2. E-Posta Adresinizde Resmi Kurumlardan Mesajlar mı Geliyor?

İnteraktif Banka Dolandırıcılığı

Kişilerin e-posta adreslerine mail olarak ‘’Bankamız hesap sahiplerinin güvenliği için kişisel bilgilerinizin güncellenmesi gerekmektedir.’’ şeklinde mail gelmektedir. Bu mail adresinin altında link verilerek bu linke tıklandığında bankaya bağlanacağını zanneden hedef banka ile alakası olmayan sahte banka sitesine yönlendiriliyor. Burada şahsın anne kızlık soyadı, internet bankacılığı şifresine kadar bütün bilgileri alınıyor. Sonra banka hesabı boşaltılıyor.

3. İnternet Sayfalarında Nereye Tıklayacağınızı Şaşırdığınız Oluyor mu?

İnteraktif dolandırıcıların en son kullandığı yöntemlerden biri yanlış tıklamalar sonucu bilgisayarlara kurulan özel yazılımlar. Bu yazılımların faaliyeti ise hedef ne zaman İnternet bankacılığına girerse dolandırıcıların bilgisayarına uyarı vererek uzak bağlantıda hedef bilgisayarın yaptığı bütün işlemleri görmesini sağlamaktadır. Hedef kişi tam olarak bankacılık sayfasını açtığı anda sayfa donmakta ve bu dakikadan sonra uzak bağlantıdaki dolandırıcılar hesapta olan bütün parayı başka hesaba aktarmaktadırlar.

4. Oltalama Yöntemi (Phssing) Nedir?

Bu yöntem balıkçılıkta kullanılan oltalama yöntemi gibidir. Dolandırıcı oltayı atar ve bekler. Gerçek web sitelerin yerine sahte sayfalar hazırlarlar. Aslında yapmış oldukları sayfalar o kadar inandırıcıdır ki internette işlem yapmak isteyen kişiler bu sayfalardan hiç şüphe duymadan işlem yaparlar ve bu sitelere kendilerinden istenen bütün bilgileri verirler. Bu yöntemde müşteri sayfaya bilgilerini yazar tamam tuşuna basar aslında karşısına kredi kart borcunu ve limitinin çıkacağını beklerken bu bilgiler bilgisayar korsanlarının mail adresine gider. Burada dikkat edilecek hususlar sayfa aynı banka ara yüzü gibi hazırlanmış olabilir; ancak  site adında “https” var mı, uzantı olarak “com.tr” şeklinde mi bunlar kontrol edilir. Ayrıca bankaların ortak sayfalardan bilgi vermeyi tercih etmediğinin bilinmesi gerekir.

5. Bir Oyun İntihara Sürükler mi?

Mavi Balina olarak adlandırılan ve dünyada birçok kişinin intiharına sebep olan oyunun Türkiye’de de yüzden fazla gencin intiharına sebep olduğu düşünülmektedir. Bu oyun özellikle 18 yaşın altındaki bireyleri hedef almaktadır. Bu yaş aralığındaki çocukların kolayca kafalarının karışmasından yararlanıyorlar. Peki oyun ile bir insanı nasıl intihara kadar sürüklüyorlar?

Öncelikle 50 aşamadan oluşan bir görev listesi veriyorlar. Her aşamada görev daha da tehlikeli ve zararlı hale geliyor. Bireyler görevleri yerine getirirken bir yandan da psikolojileri bozulmaya başlıyor. Çünkü yapılan görevler arasında; gece yarıları izlenen korku filmleri, gece yarısında mezarlıklarda fotoğraf çektirme gibi istenenler var. Sonuçta da iyice psikolojileri bozulmaya başlayan bireyler intihara kadar sürükleniyorlar.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Avrupada İnternet Politikaları - Siber Suçlar - Sansür(5501)

İnternet Altyapısı ve Çalışma Prensibi(5478)

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri(5474)

İnternet Bankacılığı ve Risk Faktörü (5464)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!