Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Türkiye ve Dünyada Fuhuş ve Hayat Kadınları
www.arsivbelge.com
Türkiye ve Dünyada Fuhuş ve Hayat Kadınları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Türkiye ve Dünyada Fuhuş ve Hayat Kadınları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Türkiye ve Dünyada Fuhuş ve Fahişeler Hakkında Bilgi

Türkiye'de 2005 yılına kadar olan verilere göre toplam tescilli hayat kadını sayısı 15 bin, vesika bekleyen fahişe sayısının 30 bin civarı olduğu düşünülmektedir. Tabiki bu sayının son yıllarda bu sayının oldukça arttığı tahmin edilmektedir. Hayat kadınlarının yaş ortalamasının ise 14-40 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Dünya genelinde yaklaşık 50 milyon civarında fahişenin bu sektörde yer aldığı tahmin edilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre fuhuş sektöründe bir yılda dönen paranının en az 3-4 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bu paradan, patron, bar, pavyon, disko, gece klüpleri, otelci, taksici, eğlence yeri sahibi gibi onbinlerce insan pay alıyor. Bu kadar büyük paranın döndüğü bu sektörde devreye fuhuş mafyasının da girdiği ifade ediliyor. Fuhuş mafyasının, küçük kız çocuklarının kaçırmaktan tutun da zorla fuhuş yaptırmaya kadar her yola başvurduğu ifade edilmekte.

Çocuk Hayat Kadınları

Yine yapılan araştırmalara göre, 18 yaşından küçük hayat kadınlarının da olduğu belirtiliyor. 2000 yılında Türkiye'de yapılan 1. Çocuk Kurultayı'nda çocuk fahişe olayının korkutucu boyutlara geldiği kaydedilerek, Türkiye'de fahişelik yaşının 15'e kadar düştüğü bazı araştırmacılara göre ise bu yaşın 12'ye kadar indiğine vurgu yapılıyor. 2000 yılında yalnızca İstanbul'da çocuk hayat kadının sayısı 500 olarak belirtilmesine rağmen resmi olmayan rakamların bu sayının çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Çocuk fahişelerin hayat hikayeleri ise şöyle açıklanmakta: "Çoğu parçalanmış ailelerden geliyor. Bedensel ve zihinsel gelişmelerini henüz tamamlamamış durumdalar. Büyük bir çoğunluğu aile içi şiddete veya ensest ilişkiye maruz kalmış. Çocuk yaşta hayata küsen bu insanlarımızın eğitimleri de ilkokul ya da ilkokuldan terk".

Türkiye'de Fuhuş

Türkiye’de fuhuş, Türk Ceza Kanunu’nda 5237 sayılı yasanın 227. maddesi tarafından düzenlenmiş. Fuhuşa teşvik eden ve yolunu kolaylaştırana 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor. Ayrıca fahişelerin yabancı olmaması gerekiyor. Pasaport Kanunu’nun 8. maddesine göre Türkiye’ye girmelerine izin verilmeyen kimseler arasında “Fahişeler ve kadınları fuhuşa sevk ederek geçinmeyi meslek edinenlerle beyaz kadın ticareti yapanlar ve her nevi kaçakçılar” bulunmakta. Türkiye’de genelevlere ruhsat veriliyor, bunu düzenleyen bir tüzük var: Genel Kadınlar ve Genelevlerin Tabi Olacakları Hükümler ve Fuhuş Yüzünden Bulaşan Zührevi Hastalıklarla Mücadele Tüzüğü.

Dünya Ülkelerinde Fuhuş

ABD

Fuhuş Nevada’da 12 bölgede yasalarla düzenleniyor. Las Vegas dahil ülkenin tamamında yasadışı.

Şili

Karşılıklı rıza olduğu sürece fuhuş yasal. Ancak ahlaki suç teşkil eden durumlarda tutuklama mümkün. Genelevler ve kadın satıcıları yasaklı. Hayat kadınları kayıt altında ve düzenli sağlık kontrolünden geçiriliyorlar.

İsviçre

1942’den beri hayat kadınlığı, 1992’den beri erkek fahişeler yasal. Uygulama kantonlara göre değişiklik gösteriyor. 2013’te Zürih’te “arabada seks” de yasal oldu.

Norveç

2009’da İsveç modeline geçildi ve yabancılar dahil fuhuş hizmeti alanlar cezaya tabi tutuldu. Böylelikle seks turizminin de önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Finlandiya

İnsan ticaretinden faydalanmaya çalışanlar hariç 2006’dan bu yana kadın erkek fahişeler ve müşteriler cezaya tabi tutulmuyor.

Çin

Makau ve Hong Kong’daki kişiye ait yasal genelevler hariç Çin’de fuhuş yasadışı.

Tayvan

“Red Light” mahalleleri 2011’den bu yana yasal.

Tunus

Ceza Kanunu fuhuşu yasaklıyor. Ama yasal genelevler de mevcut.

Nijerya

Şeriatın hüküm sürdüğü Kuzey Nijerya hariç fuhuş 2003’te suç olmaktan çıkarıldı. Avrupa’ya insan kaçakçılığı yapan fuhuş şebekeleriyle mücadele ediliyor.

Avustralya

Federal sistemin işlediği ülkede Batı Avustralya hariç fuhuş yasal düzenleme altında. Batı Avustralya’da, teoride fuhuş karşıtı olsa da pratikte düzenleyici bir sistem işliyor. Tazmanya ve Güney Avustralya’daysa fuhuş yasadışı.

Dünya Genelinde Fuhuşa Yönelik Alınan Önlemler

  • 1949’da, BM Genel Kurulu “İnsan Ticaretinin ve Fahişelerin Sömürülmesinin Ortadan Kaldırılmasına Dair Sözleşme”yi kabul etti.
  •  2006 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ve fuhuşu yasalarla düzenleyen ülkelerden Almanya’da, dünyanın dört bir yanından ülkeye gelen taraftarların fuhuşa talebi artırmasıyla birlikte fuhuş istismarının önüne geçmek için, Avrupa Parlementosu “Fuhuşa kırmızı kart” kampanyası başlattı.
  • 2013’te Avrupa Parlamentosu fuhuşu “kadına şiddet ve insan hakları ihlali” listesine dahil etti.

kaynaklar: milliyet.com.tr / mynet.com / haberturk.com


Ekleyen:Hamit BAS
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Türkiyenin İngilizce Tanıtımı ve Türkçesi(5900)

Nasıl Bir Dünyada Yaşamak İsterdiniz? - Kompozisyon(5612)

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Özellikleri(5512)

O Hayat Benim Dizisi Hakkında(5505)

Ceren Moray Kimdir?(5498)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!