Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Sağlıkta Yeni Buluşlardan Biri: Komodo Ejderi Tedavisi
www.arsivbelge.com
Sağlıkta Yeni Buluşlardan Biri: Komodo Ejderi Tedavisi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Sağlıkta Yeni Buluşlardan Biri: Komodo Ejderi Tedavisi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Sağlık Alanında Yeni Buluşlardan Biri: Komodo Ejderi Tedavisi

Bilim adamları komodo ejderi kanında yer alan bazı maddelerin ilaçlara karşı dirençli bakterilerle savaşmak için kullanılabileceğini belirledi. Bu buluş; süper bakterilerin antibiyotiklere karşı gösterdiği direncin kırılmasında kullanılacak.

Biyologlar antibiyotik gibi kuvvetli ilaçlara karşı bile dayanıklı olan bu bakteriler için komodo ejderi adı verilen canlıyı inceliyorlardı. Çünkü bu dev kertenkelenin salyası 57 farklı türde bakteriyi içermektedir. Bu bakterilerin birçoğu da çok öldürücüdür. Ama Komodo Ejderleri ölümcül bakterilerden hiç etkilenmemektedir. George Mason Üniversitesi’nde yer alan bilim adamları komodo ejderinin bu özelliğinden yararlanılırsa; günümüzde hastalıklara karşı olan savaşta sağlık alanına önemli bir dönüm noktası olabileceğini belirttiler.

Boyları üç metreye varan ve 75 kiloaya kadar çıkar ağırlıklarıyla büyük ve ürkütücü canlılardan biri olan Komodo ejderleri üzerinde bilim adamlarının incelemeleri devam etmektedir. Amerikadaki George Mason Üniversitesinde bululan bilim adamları yaptıkları incelemede bu hayvanların kanlarındaki peptitlerin antimikrobiyal özellikleri olabileceği konusunda birleşti.

   

Bu bilim adamları, araştırma yaparken Komodo ejderlerinin salyalarında tespit edilen ölümcül bakterilerin onlara zarar verememelerinin sebebinin antimikrobiyal katyonik peptitler (CAMP) olabileceği tezini savundular. Yapılan incelemede komodo ejderlerinin kanında bulunan sekiz peptitin, süper bakteri olarak nitelendirilen Pseudomonas Aeruginosa ve Staphylococcus Aureus ile nasıl mücadele ettiği araştırıldı. Biyologlar; yedi peptitin her iki bakteriye, birinin de sadece Pseudomonas Aeruginosa'ya direnç gösterdiğini belirlediler.

Proteome Research adlı dergide yayınlanan araştırmada bundan sonraki aşamada bu peptitlerin, süper bakterilerin antibiyotiklere karşı gösterdiği direncin kırılmasında kullanılıp kullanılamayacağına dair çalışmalar yapılacak. Eğer bu araştırmalar olumlu sonuçlanırsa bilim dünyasında sağlık alanında yeni ve önemli bir buluşun sonucu olarak hastalıklara karşı mücadelede yeni bir devir açılacak.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Eski ve Yeni Ölçü Aletleri(5049)

Sağlık Hakkında(5041)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!