Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Francis Ford Coppola
www.arsivbelge.com
Francis Ford Coppola dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Francis Ford Coppola başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Francis Ford Coppola 

10 yaşındayken 8mm’lik bir film çeken ve zamanının çoğunu kukla şovları izleyerek geçiren Coppola, U.C.L.A. sinema okuluna girdikten sonra “ Tonite for Sure ” adlı bir film çekti. 24 yaşına geldiğinde düşük bütçeli filmlerin yönetmeni Roger Corman’ın yanında asistanlık yapan yönetmen, 1963 yılında baltalı bir katili konu alan “ Demetia 13 ” adlı bir korku filmi çekti.

Birkaç yıl sonra “ You’re a Big Boy Now ” adlı filme imza atarak eleştirmenlerin dikkatini çeken Coppola, ardından “ Finian’s Rainbow ” ve “ The Rain People ” adlı filmleri yaptı. Warner Bros ile anlaşarak kendi yapım şirketini kuran yönetmen, 1969 yılından itibaren American Zoetrope adlı bu şirket altında George Lucas ile birlikte çalıştı.

1972 yılında yaptığı gangster filmlerinin babası olarak kabul edilen “ The Godfather ” ile büyük bir yönetmen ve senarist olduğunu ispat etti. Ardından “ American Graffiti ”nin yapımcılığı ile “ The Conversation ” ve “ The Godfather II ” adlı filmlerin yönetmenliğini üstlenen Coppola, sayısız ödül kazanarak Amerikan sinemasının el üstünde tutulan birkaç sinemacısı arasına girdi.

Bu yıllarda birçok genç yönetmen ve yapımcıya destek olan Coppola, “ Krusawa’s Kagemusha ” gibi filmlerin kamera arkasında yer aldı. 70’lerin sonuna doğru Joseph Conrad’ın “ Heart of Darkness ” adlı romanından uyarladığı “ Apocalypse Now ” adlı epik filmini gerçekleştirdi. Çekimleri Filipinlerde yapılan film, kötü hava koşulları, hastalıklar ve bütçeyi aşan harcamalar gibi sorunlar yüzünden oldukça güç tamamlandı. Hatta Coppola, filmi tamamlayabilmek için 16 milyon dolarını kendi cebinden ödemek zorunda kaldı.

“ One From the Heart ” ile bankadaki hesabı kurumaya başlayan yönetmen, her şeye rağmen ününe ün katmaya devam ediyordu. “ The Outsiders and Rumble Fish ” adlı uyarlama filmde Matt Dillon, Tom Cruise, Patrick Swayze, Rob Lowe, Emilio Estevez ve Christopher Penn ve kuzeni Nicolas Cage gibi genç kuşak oyuncularla çalışan Coppola, bu film ve ardından çektiği “ The Cotton Club ” ile eski günlerini aratır oldu. 1920 yılında bir Harlem jazz kulübünde çekilen film tam bir fiyaskoyla sonuçlandı.

Coppola, sonraki yıllarda çektiği “ Peggy Sue Got Married ” ile “ Tucker: A Man and His Dream ” adlı filmleriyle seyirci tarafından beğeni topladıysa da eleştirmenlerin gözünde giderek değer kaybediyordu. “ Godfather III ” ve “ Bram Stoker’s Dracula ” gibi başarılı yapımlara imza atan yönetmen, son olarak 1997 yılında “ The Rainmaker ” adlı bir filmi gerçekleştirdi.

Francis Ford Coppola

 

 

Francis Ford Coppola, 2001 Cannes

Francis Ford Coppola (doğumu 7 Nisan 1939, Detroit, Michigan), İtalyan asıllı Amerikalı film yönetmeni, yazar ve yapımcıdır. Baba üçlemesinin yönetmeni olarak ün salmıştır.

Coppola ayrıca 80'li yıllarda çektiği Rumble Fish (Siyam Balığı) ve The Outsiders filmleriyle o dönemin gençliğine hitap eden yapıtlar ortaya koymuştur.

Filmleri

 • Youth Without Youth (2007)
 • The Rainmaker (1997)
 • Jack (1996)
 • Bram Stoker's Dracula (1992)
 • Baba Bölüm III (The Godfather: Part III) (1990)
 • Tucker: The Man and His Dream (1988)
 • Gardens of Stone (1987)
 • Peggy Sue Got Married (1986)
 • Captain Eo (1986)
 • The Cotton Club (1984)
 • Siyam Balığı (Rumble Fish) (1983)
 • The Outsiders (1983)
 • One from the Heart (1982)
 • Apocalypse Now (1979)
 • Baba Bölüm II (The Godfather, Part II) (1974)
 • The Conversation (1974)
 • Baba (The Godfather) (1972)
 • The Rain People (1969)
 • Finian's Rainbow (1968)
 • You're a Big Boy Now (1966)
 • Dementia 13 (1963)

The Terror (1963) Mafya Babası (The Godfather), Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı filmdir. Filmin hikâyesi, 2. Dünya Savaşı'nın bittiği yıl olan 1945'te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar.

Film, New York'ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatır. Film gösterime girdiği andan itibaren çok ilgi görmüş, birçok kurum, enstitü ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmleri sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. Kullanıcı oylarının baz alındığı IMDB.com'un en iyi 250 film listesinde halen 1. sıradadır. Amerikan Film Enstitüsü'nün hazırladığı ve en iyi 100 amerikan filminin yer aldığı AFI's 100 Years... 100 Movies listesinde 1998 listesinde 3. 2007 listesinde se 2. sıradadır. Film ayrıca En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando) ve En İyi Uyarlama Senaryo (Francis Ford Coppola, Mario Puzo) dallarında Oscar kazanmıştır.


Ekleyen:Kadir TALAN
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
8D Problem Çözme Teknikleri(5308)

Kuşku Üstüne Düşünceler [ Francis BACON ](5283)

Francisco Goya(5262)

Fordizm Hakkında(5255)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!