Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Gezici Kütüphane
www.arsivbelge.com
Gezici Kütüphane Hakkında BilgiGezici Kütüphane dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Gezici Kütüphane başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Gezici Kütüphane Hakkında Bilgi

Şehirlerin uzak semtlerinde, kasaba veya köylerde yaşayıp, uzaklık sebebiyle yerleşik halk kütüphanelerinden yararlanamayan vatandaşlarımıza gezici kütüphanelerle hizmet götürülmektedir. 

Bu proje ile günümüzde öğrenci, öğretmen ve vatandaşların bilim-teknik, araştırma, inceleme, hikaye, roman ve edebiyat alanında kaynak kitaplara ulaşmalarını kolaylaştırmak hedeflenmektedir.

Milli Kütüphane’ye bağlı olarak hizmet veren Gezici Kütüphane  1974 Barış Harekatı’ndan sonra güney Kıbrıs’tan göçmen olarak gelip yerleşen kırsal kesim ilkokullarına hizmet götürmek için hizmete konulmuştu.

Günümüzde yaklaşık 6000 adet dermesiyle 44 yerleşim yerindeki ilkokullara hizmet götürmektedir. Ziyaret edilen ilkokulların yakın çevrelerinde hizmet alabilecekleri halk kütüphaneleri bulunmamaktadır.

Gezici Kütüphane sadece ilkokullara hizmet verdiği için dermesi yoğunlukla ilk okuma kitapları, öykü, masal, eğitim programlarını destekleyici kaynaklardan oluşmaktadır. Gezici kütüphaneden ayni zamanda öğretmenlerde yararlandığı için yetişkinlere yönelik eserler ve kaynak eserlerde bulunmaktadır.

Gezici Kütüphanenin dermesi çağdaş kütüphanecilik anlayışına uygun olarak Dewey Onlu Snıflama Sistemi 20. Basıma göre sınıflanmıştır.

Kütüphaneyi kullanan çocuklara kolay ve doğru seçimde yardımcı olabilmek için eserlerin sınıflama numaraları yaş gruplarına göre renklendirilerek yazılmıştır.

Gezici kütüphane ziyaret programı çerçevesinde ayda bir ilkokullara gidebilmektedir. Öğrenciler ve öğretmenler şeçtikleri eserleri bir ay ödünçlendirilmektedirler. Bu süre içerisinde öğretmenin gözetiminde sınıf arkadaşları ile seçtikleri eserleri değiştirip daha çok kitap okuma şansına sahiptirler.

Kırsal kesimde öğrenim gören çocuklarımızın ilk karşılaştıkları kütüphane türü gezici kütüphanedir, bu nedenle kütüphanenin dermesinin zenginleştirilmesine  ve güncelleştirilmesine özen gösterilektedir.  Gezici kütüphanenin teknik işlemleri milli kütüphane tarafından yürütülmektedir böylece kütüphaneler arası bir standart uygulanmış olmaktadır. Çocuklarımızın kütüphane kullanımlarının bilinçlendirilmesi bakımından da kütüphaneler aradı standartın önemi büyüktür.

Gezici Kütüphane’nin derme deposu Milli Kütüphane’dedir. Görevli kütüphaneci belli zaman aralıklarında deermesinde değişikliker yapıp dermesinin çeşililiğini korumaktadır.

Gezici kütüphanenin bugün hizmet verdiği modern araçları Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından toplumumuza hediye edilmiştir. Bakanlığımıza bağlı 51 (09.08.2010 tarihi itibariyle) gezici kütüphane aracı ile hizmeti verilmektedir.


Ekleyen:Kadir TALAN
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 1

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

metehan sarı - 12.10.2016, 11:43
 

he he...


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!