Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Greenpeace Hakkında
www.arsivbelge.com
Greenpeace Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Greenpeace Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Greenpeace şimdiye kadar herkesin ismini bir şekilde duyduğu nadir örgütlerden biridir...

arkabahçe, 1998 senesinden beri Greenpeace ile farklı şekillerde bağlantıda bulunmaktadır. Greenpeace'in ülke ve bölge ofisleri, tüm dünyada yürütülmesine karar verilen kampanyaları kendi bölgelerinde yürüttükleri çalışmalarla oluştururlar. Bu, hem küresel kampanyaların biçimlenmesini hem de tüm ülkelerdeki çalışmaların "dünyaca desteklenmesini" sağlayan en önemli gücünü oluşturur. Kampanyaların uluslararası şirketlerin yatırım güçlerine rağmen başarıya ulaşması en çok da, bu, tüm dünyada uygulanabilirliklerinden mümkün olabilmektedir.

 Greenpeace’in, şu anda toplam 29 ülkedeki ofislerinde yürütülen çalışmalarına 158 ülkeden 2,5 milyon kadar birey destek veriyor.
GP'nin en önemli iki ilkesinden biri gelir yöntemidir. Greenpeace, ülkelerden, hükümetlerden, şirketlerden bağış, destek vb. kabul etmez. Yalnız gerçek kişilerin desteğini kabul eder.

 Kampanyalar süresince, "Shell'den, nükleer karşıtı eylem yapmak için para almışlar.", "Falanca ülkenin ajanları var, onlar hep bu ülkeye karşı eylem yaptırıyor." vb. bir çok eleştiri yapılmaktadır. Henüz gösterilen kaynak yok. Kaynak sorulduğunda "falanca görmüş"ten öteye giden bir bilgi de...
         Greenpeace gönüllüleri bunları önemsemeden işe devam etmeyi bir bakış açısı olarak savunuyorlar. Her eleştiriye yanıt verilerek kaybedilecek vakit ve enerji yerine doğrudan iş yapmak... Bunun "aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz" benzeri bir görüşçe desteklenerek anlaşılacağından da eminler... İşe de yarıyor...
Diğer temel ilkeyse şiddetten arınmış eylem tarzını sürdürmektir. Greenpeace olanak ve gereksinimleri doğrultusunda, 'tanıklık etmek' eyleminin yanı sıra, doğrudan eylemlerde de bulunmaktadır. Balina avını su araçlarıyla fiilen engellemek, radyoaktif, toksik vb. bir madde transferinin engellenmesi gibi...
Bu eylemlerde kesinlikle şiddet kullanılmaz. Yapılan eylem, zaten talep edilen sonucu sağlayacak bir pasif direniş ya da blokajla sağlanır. Bunların gerçekleştirilmesi sırasında gelebilecek müdahalelere karşılık verilmez. Bu yalnızca barışçıl olmanın gerektirdiği bir davranış değil aynı zamanda karşı tarafın kullanabileceği her tür şiddeti de gayri meşru kılan bir davranıştır.

Greenpeace yasal zeminde, uluslararası bir çevre vakfıdır. Her zaman eylemlerle göz önünde bulunan bu örgütün aslında çok koldan işleyen geniş bir çalılşma alanı vardır. İngiltere'de bir üniversite himayesinde bulunan araştırma laboratuvarında kampanyaların bilimsel yanı yürür. Dünyanın dört bir yanından gelen, farklı yerlere ait bulgular burada analiz edilir. Bu sayede tarafsız ve bilimsel bir tespit mümkün hale getirilmeye çalışılır.
Ekolojik dengeye zarar veren, kanunları çiğneyen, sağlığı tehdit eden bir işlemin varlığını ispatlayan Greenpeace gönüllüleri olay yerinde farklı yöntemlerle bir gösteri düzenleyerek, şiddet kullanmadan, barışçıl bir yöntemle işlenen çevre suçuna basın ve dolayısıyla kamuoyu önünde tanıklık eder, suçun önlenmesi için kamuoyu baskısı oluşturmayı hedefler.


Ekleyen:Ali Durmaz
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Greenpeace Nedir?(5402)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!