Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Hasan Kavruk
www.arsivbelge.com
Hasan Kavruk dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Hasan Kavruk başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Hasan Kavruk

Hasan Kavruk (Akseki, 25 Şubat 1918 - 29 Ocak 2007, İstanbul), Türk ressamı ve eğitimcisi. Çağdaş Türk resim sanatında lirik soyutlamacı anlayışın öncülerinden olan ressam, Modern Figüratif akımın en ısrarlı icracı ve takipçilerindendir.

1918 yılında şimdi Antalya'ya o zaman Konya'ya bağlı Akseki ilçesi sınırları içinde dünyaya gelen Hasan Kavruk, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünden mezun olduktan sonra birkaç yıl resim öğretmenliği yapmış ve çeşitli resim yarışmalarında bir defa ikincilik ve iki defa da birincilik ödülleri kazanarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1947 yılında Paris'e resim eğitimine gönderilmiştir. Paris'te André Lhote Akademisinde iki yıl, sürekli olarak André Lhote ile çalışmış, bu esnada Paris Güzel Sanatlar Akademisi'nde Fresk atölyesine de devam ederek Profesör Duco De La Haille'in yönetiminde Fresk ihtisası yapmış; bundan başka, soyut sanatın esaslarını öğrenmek için de Jean Lombard atölyesine devam etmiştir. Paris'teki eğitimi sırasında Fernand Leger, Pablo Picasso, ünlü heykeltraş Zatkine, Léon Gischia, Maurice Estéve, George Dayez, Marcel Burton, Belle Enfant ve Bernard Buffet ile tanışmış, görüşmüş ve birçokları ile sürekli temas temin ederek fikirlerinden ve çalışmalarından yararlanmıştır. Bu temaslar sırasında; Paris'te çeşitli sanat galerilerinde eserlerini teşhir imkânını bulmuş ve 1948-1949 yıllarında yapıtları, Paris'te Uluslararası, Dünyaca ünlü Salon D'Atomneda sergilenmiştir.

1949 yılı sonunda yurda dönüşünü takiben Çapa Eğitim Enstitüsü Resim Atölyesi Şefi oldu. 1950 yılı başlarında İbrahim Çallı ve Mahmut Cuda ile birlikte Türkiye Ressamlar Cemiyeti'ni kurdu.

Dört yıl süreyle Eğitim Enstitüsü'nde Resim öğretmenliği yaptı ve bu arada birçok resim öğretmeni yetiştirdi. 1953 yılından başlayarak 1965 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müfettişliği görevini yürüttü.

İlki Ankara'da ve biri Toulouse biri Paris'te olmak üzere ve bir kısmı retrospektif pekçok sergi açmıştır.

1955 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce, yeni Meclis Binasına konmak üzere Bursa'ya ait tablolar yapmak üzere görevlendirilmiş ve Meclis Jürisince yapıtları kabul edilmiştir.

1963 yılında İzmir'de açılan Birinci Sanat Festivali'nde Resim dalında birincilik ödülü kazanmış ve bundan üç yıl sonra 1966 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Sanat Ödülü'nü kazanarak "Yılın Ressamı" seçilmiştir. Bu arada Tahran'daki RCD Sekreterlik Binası'nın tefrişi için yapıtı gönderilen beş Türk sanatçısından birisidir. 1968 yılının Eylül ayında da Türkiye Ressamlar Cemiyeti'nin düzenlediği Altın Baykuş Madalyası birincilik ödülünü kazanmıştır.

1947 yılından bu yana resimlerini Klasik Batı Müziği eşliğinde çalışan Hasan Kavruk, ilham kaynağı olarak Anadolu'nun bu somut manzaralarından Klasik Batı Müziği'nin soyut ve sembolik dünyasına da geçerek birçok yapıtlar ortaya koymuştur. Bu konuda yaptığı en önemli kompozisyonları, İzmir ve Ankara'daki Devlet Konservatuarlarındadır. Buralarda sunulan yapıtların ana ilham kaynağı da yine Klasik Batı Müziği'nin en ünlü kişiliklerinden bazılarının sesleridir.

Yurtdışında; Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya ( Viyana, Linz ), Belçika, Bulgaristan, Cezayir, Çekoslovakya ( Prag ), Fas, Fransa, Hollanda ( Amsterdam ), Irak, İran, İsviçre ( Linz,Lugano ), İtalya ( Roma ), Kıbrıs, Makedonya ( Üsküp ), Pakistan ( Karaçi ), Romanya, Rusya ( Moskova ), Tunus gibi yirmibeşten fazla sanat merkezinde eserleri sergilenmiştir. Ayrıca Brezilya'nın Sao Paulo kentinde 1967 yılında düzenlenen Bienale yapıtları seçilerek Türk resmini temsil eden sanatçılarımızdan birisi olmuştur.

Ayrıca bugüne kadar Dünya'nın yirmiyedi ülkesinde karma sergilere katılmış, Türkiye'de ise 1940 yılından 1983 yılına kadar her yıl Devlet Resim Ve Heykel sergilerine ve birçok grup sergilerine katılmıştır.

Kurucularından olduğu ve 1965 yılından beri öğretim üyesi olarak çalıştığı Istanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi)'ndeki görevinden 1982 yılında emekli oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun yüzüncü yılı anısına birçok büyük tablo yapmıştır.

1967 yılında İngilizce öğretmeni ve çevirmen Nazan Seber ile evlenmiştir. Bu evlilikten Çağdaş adında bir oğulları vardır.

Sanatçı, 29 Ocak 2007 sabahı hayata gözlerini yumdu.31 Ocak'da Karacaahmet Şehitlik Camii'nde kılınan cenaze namazı ardından, Karacaahmet Mezarlığı'na toprağa veridi.

Kazandığı Ödüller

  • 1939-1943 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsünde öğrenciliği sırasında Ankara Halkevi Genel Sekreterliği'nin düzenlediği resim yarışmasında bir kez ikincilik, iki kez de birincilik ödülleri.
  • 1963 yılında İzmir Sanat Festivalinde resim dalında birincilik ödülü.
  • 1966 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Akademi Birincilik Ödülü.
  • 1968 yılında İstanbul Ressamlar Derneği Altın Baykuş Birincilik Ödülü.
  • 1973 yılında Devlet Resim Ve Heykel Sergisi Birincilik Ödülü.
  • 1976 yılında Ankara Sanat'ın düzenlediği resim yarışmasında Birincilik Ödülü.

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Hasan Tahsin(5210)

Hasan Ali Yücel(5208)

Hasan Yılmaz(5208)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!