Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Bedelli Askerlik Hakkında
www.arsivbelge.com
Bedelli Askerlik Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Bedelli Askerlik Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Hakkında Bilgi

Bedelli Askerliğin şartları nelerdir, kimler yararlanabiliyor?
31.12.2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün almış ve henüz askerliğini yapmaya başlamamış kişiler bedelli askerliğe başvurabiliyorlar. İsterlerse, “Askerliğe uygun değildir” raporu olup, askerlikten muaf olanlar da, bir yaş sınırı olmaksızın bedelli askerlik yapabiliyor. Bu haktan yararlanmak için daha önce fiili askerlik hizmetine başlamamış olmak gerekli.

Bedelli askerlik yapmak için ödenmesi gereken rakam nedir?
Bedelli askerlik yapmanın ücreti 30.000TL. İstenirse yarısı peşin, kalan rakam ise ilk ödemeden itibaren 6 ay içerisinde ödenebiliyor.

Bedelli askerlik yapmak için nereye başvuruluyor?
Başvurular askerlik şubelerine, konsolosluklara ve cumhuriyet savcılıklarına şahsen yapılıyor. Başvurunuzda size üzerinde tutarın ve banka hesaplarının bulunduğu bir doküman veriliyor. Bu dokümanla ödemenizi gerçekleştirdikten sonra, bedelli askerlik tutarının tamamı veya yarısının ödendiğini gösteren biri asıl 3 nüsha dekontu teslim ettiğinizde başvurunuz tamamlanmış oluyor. Başvuruların yurtiçinde askerlik şubelerine, yurtdışında konsolosluklara şahsen yapılması gerekiyor, posta ve vekaletle yapılan başvurular kabul edilmiyor.

Bedelli askerlik ödemesi ne şekilde, nereye yapılıyor?
Ödemeler, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası’nın aşağıdaki hesaplarına yapılıyor. Hesap numaraları başvurunuz sırasında başvuru merkezlerince size sağlanıyor.

İndirimli bedelli askerlik mümkün mü?
İndirimli bedelli askerlik söz konusu değil. Ama tutar iki taksitle ödenebiliyor.

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar hangileri?
Finansbank, Denizbank, Garanti Bankası, DDM, Ziraat Bankası, Vakıfbank, INGBank, Akbank, HSBC, Citibank, İş Bankası, Yapı Kredi, TEB, Şekerbank ve dahası. Hemen hemen tüm bankaların bedelli askerlik kredileri mevcut. Size en uygun krediyi bulmak ve kredileri birbirleriyle kıyaslamak için: En Uygun İhtiyaç ve Askerlik Kredisi

Bedelli askerlikte kaç gün askerlik yapılıyor?
Bedelli askerlikte, temel askerlik eğitimi olan 21 günlük eğitim alınmıyor.

Kaç kişi bedelli askerlik yapabilecek?
Bedelli askerlik yapabilecek kişi sayısı 460.000 ile sınırlı. TBMM Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre bugüne kadar üç defa yapılan bedelli askerlik uygulamasından, 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290 kişi olmak üzere toplam 125 bin 834 kişinin yararlandığı belirlendi.

Bedelli askerlik için toplanan paralar nerede ne şekilde harcanacak?
1111 nolu kanunun 4.maddesine göre: “Özel hesapta toplanan paralar, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dâhil)’ne mensup vazife malûlleri ile emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malûllerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılır.”

Bedelli askerlik kapsamında vicdani ret ile ilgili bir çalışma var mı?
Henüz bu konuya bir düzenleme getirilmedi. Çıkan yasada bu konudan bahsedilmiyor.

Bedelli askerlik yapmak için gerekli belgeler nelerdir?
Askerlik şubelerinden veya konsolosluklardan alacağınız ve üzerinde ödenecek tutar ile ödemenin yapılacağı banka bilgilerinin bulunduğu başvuru belgesi ile ödemenizi yaptıktan sonra, biri asıl üç kopya dekontu askerlik şubesine veya ilgili konsolosluğa teslim etmeniz yeterli oluyor. Sonrasında muafiyet belgesini aynı kurumlardan edinebiliyorsunuz.

Bedelli askerliğe ne zamana kadar başvurabilirim?
Bedelli askerlik için son başvuru tarihi 15 Haziran 2012.

Bedelli askerlik başvurumu yaptım, ne zaman tezkere alacağım?
Bedelin tamamını süresi içinde ödediğinizde, il ve ilçe kurulları askerlik hizmetinin yerine getirilmiş sayıldığına dair kararı alınır ve askerlik şubelerince acemi yedeğe aktarılırsınız. Bedelli askerlik başvurunuz kabul edildiğinde hakkınızda saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmaz, başlatılmış olanlar varsa sona erdirilir.

Bedelli askerlik için ödemeyi zamanında yapamazsam ne olur?
Ödemeyi süresi içinde yerine getirmediğiniz takdirde, kendi isteğinizle bedelli askerlikten yararlanmaktan vazgeçmeniz halinde veya bedelli askerlik yapabilmek için gerekli şartları taşımadığınız sonradan anlaşılırsa kapsam dışına alınıyorsunuz. Kapsam dışına alındığınızda ödediğiniz rakam için, askerlik şubesine, cumhuriyet savcılıklarına veya konsolosluklara dilekçe ile geri ödeme başvurusu yapmanız gerekiyor. Dilekçede ödemeyi yaptığınız IBAN bilgileri ve TC Kimlik numaranızın da bulunması gerekli. Geri ödeme başvurunuzun, ödemenizden sonra 6 ay içerisinde yapılması gerekiyor.

Geri ödeme başvurusunu yaptım, ödediğim tutarı ne zaman geri alabilirim?
Geri ödeme başvurunuz, askerlik şubesince 3 ay içerisinde incelenir. İncele sonucunun olumlu olması halinde, ilgili belgeler bakanlığa gönderilir. Bakanlık geri ödemenizi 1 ay içerisinde gerçekleştirmektedir.

İlgili yasalar için:
28143 Sayılı Resmî Gazete (15 Aralık 2011)
28150 Sayılı Resmî Gazete (22 Aralık 2011)
 
 KAYNAK: http://www.turkstudent.net/content/article/6209/bedelli-askerlik-hakkinda-hersey.html

Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Askerlik Öncesi Hazırlık(5322)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 1

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

Mahmut hanefi - 20.06.2014, 13:28
 

Ya benim de askere gitme durumum var. Sınavları veremedik. mecbur uzun dönem kaldık. Ama sistemi bilmiyorum. hangi dönem gitsem ne yapsam bilemedim. bu konularda da incehesap yapmak gerek 


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!