Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Ülkemizi Tanıtıcı Etkinlik ve Organizasyonlar
www.arsivbelge.com
Ülkemizi Tanıtıcı Etkinlik ve Organizasyonlar dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Ülkemizi Tanıtıcı Etkinlik ve Organizasyonlar başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Ülkemizi Tanıtıcı Etkinlik ve Organizasyonlar

Yurtdışında Son Zamanlarda Düzenlenen Türk Yılları ve Mevsimleri

Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin geniş kapsamlı tanıtımı amacıyla, resmi ve özel kurumların yanı sıra, sivil toplumla da işbirliği halinde, Türk Haftaları/Günleri/Yılları/Mevsimleri adı altında düzenlenen birçok etkinliğe katkıda bulunmaktadır.

 Türkiye-Hollanda Diplomatik İlişkilerinin Tesisinin 400. Yıldönümü 

 Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin tesisinin 400. yıldönümü, iki ülke Dışişleri Bakanları arasında 2 Şubat 2011 tarihinde imzalanan Niyet Beyanı çerçevesinde kutlanmaktadır.

 400. yıldönümü kutlamaları vesilesiyle, Türkiye ile Hollanda arasında, kültürel-sanatsal, ticari-ekonomik, bilimsel-akademik alanlarda kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurulması amaçlanmaktadır.

 Bu çerçevede, 2012 yılı boyunca her iki ülkede çeşitli alanlarda birçok etkinlik düzenlenecektir.

 Sayın Dışişleri Bakanımızın Türkiye-Hollanda İkili İşbirliği (Wittenburg) Konferansı 5.toplantısı vesilesiyle 6 Mart 2012 tarihinde Hollanda'yı ziyaretleri sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında, diplomatik ilişkilerin 400. yıldönümü kutlamaları kamuoyuna duyurulmuştur.

 Sayın Cumhurbaşkanımız, 17-19 Nisan 2012 tarihlerinde Hollanda'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde Kraliçe Beatrix ile birlikte 400.yıl kutlamalarının resmî başlangıcını gerçekleştirmişlerdir. Anılan ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Kraliçe Beatrix, Levanten Ticaret Odası sergisinin, Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu'ndan seçki sergisinin ve Venlo Floriade'de Türkiye Bahçesinin açılışlarını yapmışlardır.

400.yıl kutlama etkinliklerine ilişkin ayrıntılı bilgiye https://www.facebook.com/LaheyBE ve http://www.nltr400.nl/tr/tr/  adresinden ulaşmak mümkündür.

 Japonya'da Türkiye Yılı - Türkiye'de Japonya Yılı

Japonya ile Türkiye arasında geçmişe uzanan köklü ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Türk ve Japon Dışişleri Bakanları'nın almış oldukları karar çerçevesinde, 2003 yılı "Japonya'da Türkiye Yılı" olarak ilan edilmiştir.

 Japonya'da 2003 Türkiye Yılı etkinliklerini Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı yürütmüştür. Japonya'nın yoğun nüfuslu kentlerini kapsayan etkinliğe, Türkiye'den çok sayıda özel kurum ve kuruluş aktif olarak katılmıştır.

 Etkinliklerin belirlenmesinde, Japon halkının ilgisini en çok çekebilecek kültürel zenginliklerin seçilmesine özen gösterilmiştir.

 17 Şubat 2003 - 31 Mayıs 2004 tarihleri arasında Japonya'nın çeşitli kentlerinde 100'ü aşkın kültürel, sanatsal, ekonomik ve turistik tanıtım faaliyetiyle, ülkemizi Japon halkına tanıtma olanağı sağlanmıştır.

 Pek çok tarihi-kültürel sergiler ve ülkemizin farklı zenginliklerini ortaya koyan gösteri ve konserler, 2004 yılında da sürdürülmüştür. "Türkiye'de Üç Büyük İmparatorluk: Hitit, Bizans ve Osmanlı Sergisi", Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu Sergisi, Belkıs Balpınar Halı Kilim Sergisi, "Dances of Colours" Folklor Gösterisi,  Tekfen Filarmoni Orkestrası Konserleri, Fazıl Say Konserleri, Yağlı Güreş Gösterileri, Kezban Arca Batıbeki Resim Sergisi, Gönül Paksoy Sergisi, "Made in Turkey Fashion Show", İstanbul Sazendeleri Konserleri, "Japonya'da Türkiye Yılı" kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerdir.

 "2003 Japonya'da Türkiye Yılı" hakkında ayrıntılı bilginin http://www.turkjapan2003.org/ adresinden temin edilmesi mümkündür.

Osmanlı İmparatorluğu'na ait Ertuğrul Firkateyni'nin Japonya'yı ziyareti ve ardından Firkateyn'in batmasıyla yaşanan felaket ile başlayan Japon-Türk dostluğunun 120. yıldönümüne rastlayan 2010 yılının, "Türkiye ile Japonya, şimdi daha da yakın" sloganı ile "Türkiye'de Japon Yılı" olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede düzenlenen ve İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine de renk katan faaliyetler, sadece İstanbul şehri ile sınırlı değildir. İzmir, Mersin, Ankara, Safranbolu, Kaman gibi Türkiye'nin farklı yörelerinde, Japon kültür ve sanatının örnekleri yıl boyunca sergilenmiştir. Japon filmleri haftası, kimono defilesi, geleneksel Japon davul gösterisi gibi 70 kadar etkinlik düzenlenmiştir.

4 Ocak 2010'da Ankara'da Türk-Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ön açılış töreniyle başlayan "2010 Türkiye'de Japonya Yılı"nın,  iki ülke arasında mevcut ve 21. yüzyıla taşınan dostluk ve işbirliği ilişkilerinin daha da gelişmesine ve böylelikle evrensel barışa katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

"Türkiye'de Japon Yılı" çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile Japonya Altes Prensi Tomohito Mikasa'nın katılımıyla, 3 Mayıs 2010'da İstanbul'da ''Japon-Türk Dostluğunu Kutlama Töreni'' gerçekleştirilmiştir.

Temmuz ayında Japonya ve Türkiye'nin işbirliğiyle kurulan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'nin açılışı yapılmıştır.

 "2010 Türkiye'de Japonya Yılı" etkinlikleriyle, Japonya'nın güzelliklerinin tanıtılması, dostluk ve etkileşimin daha da derinleştirilmesi ve işbirliğinin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır.

"2010 Türkiye'de Japonya Yılı" 25 Kasım 2010 günü İstanbul'daki Haliç Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliklerle son bulmuştur.

"2010 Türkiye'de Japonya Yılı" hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.tr.emb-japan.go.jp/Japonya2010/activities.html adresinden ulaşılması mümkündür.

Fransa'da Türkiye Mevsimi

Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Niyet Mektubu ile 2009 yılı, Fransa'da "Türkiye Mevsimi" ilan edilmiştir. 1 Temmuz 2009-31 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen "Fransa'da Türkiye Mevsimi (Saison de la Turquie en France)" çerçevesinde, 600 civarında kültürel, sosyal, siyasi, ekonomik ve bilimsel etkinlik düzenlenmiştir.

 Mevsim, AB ülkelerinde yürütülmekte olan tanıtım faaliyetleri çerçevesinde şimdiye kadar yurtdışında gerçekleştirilen en büyük, en kapsamlı ve en uzun soluklu etkinlikler dizisi ve tanıtım faaliyetini oluşturmuştur.

Mevsim'in resmi açılışı, 30 Haziran 2009 günü Paris'te Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay ile Fransa Kültür ve İletişim  Bakanı Sayın Frédéric Mitterrand tarafından yapılmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün 6-9 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri resmi ziyaret de Mevsim'in doruk noktasını oluşturmuştur. İki ülke Cumhurbaşkanı "Grand Palais"deki "Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı" sergisini açmıştır. Eyfel kulesi (La Tour Eiffel),  6-11 Ekim 2009 tarihlerinde Türk bayrağı renkleri ile ışıklandırılmıştır.

Ayrıca Louvre Müzesinin bahçesi olan "Jardin des Tuileries"de 2009 yaz aylarında Türk kahvesi ve yemeklerinin ikram edilmesini içeren "Café Turc" isimli bir açık hava etkinliği gerçekleştirilmiştir. Paris'te Grand Palais'de düzenlenen "Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı" temalı tarihi eser sergisinin yanı sıra, Louvre Müzesi'nde "Osmanlı Tekstil ve Kaftanları", "Antik İzmir ve İyonya" ile "Hitit" temalı tarihi eser sergileri de, Ekim 2009'da ziyaretçileriyle buluşmuştur. Sözkonusu sergiler yaklaşık 1.500.000 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Mevsim'in kapanışı, Sayın Başbakanımızın ve Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher'in katılımıyla, 6 Nisan 2010 tarihinde "Versailles" Kraliyet Operası'nda sahnelenen Müsennâ gösterisiyle yapılmıştır.

"Fransa'da Türkiye Mevsimi" çerçevesinde, Paris'in yanı sıra Marsilya, Lyon, Strazbourg, Bordeaux ve Fransa'nın her köşesine yayılan çağdaş ve klasik müzik, sahne sanatları, edebiyat, güncel sanat, sinema, tiyatro, dans, gastronomi, spor, eğitim, tasarım ve moda gibi farklı alanlardaki etkinliklerle, Türkiye'nin kültürel özelliklerinin, dinamizminin ve yaratıcılığının Fransız toplumuna yansıtılmasına çalışılmıştır.


İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV)  ve Culture France'ın yakın işbirliği ile her iki ülkenin Dışişleri ve Kültür Bakanlıklarının himayesinde hazırlanan "Fransa'da Türkiye Mevsimi"nin Organizasyon Komitesi Türkiye Başkanı (E) Büyükelçi Necati Utkan, Türkiye Komiseri Görgün Taner, Yardımcı Komiser ise Nazan Ölçer'dir.


"Fransa'da Türkiye Mevsimi" hakkında ayrıntılı bilgiye, http://www.saisondelaturquie.fr/  ve http://www.iksv.org/detayfr.asp?id=283 adreslerinden ulaşılması mümkündür.

 

Türkiye'de Rus Kültür Yılı - Rusya'da Türk Kültür Yılı

  Son yıllarda Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında turizm alanında yaşanan olumlu gelişmelerin, kültürel alanda da sağlanması amacıyla, 2007 yılı Türkiye'de "Rus Kültür Yılı", 2008 yılı da Rusya'da "Türk Kültür Yılı"  olarak ilan edilmiştir.

"2007 Rus Kültür Yılı" boyunca, Rusya'dan yaklaşık 250 sanatçının katılımıyla Türkiye'de dans, bale, tiyatro, konser düzenlenmiştir. Ankara, Antalya, İzmir, Balıkesir ve İstanbul'da "Rusya'da Yaşanan Anlar" konulu fotoğraf sergisi açılmıştır. Rusya'dan bir çocuk topluluğu 23 Nisan kutlamalarına iştirak etmiştir. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali ile Altın Portakal Film Festivali'ne Rusya'dan katılım olmuştur.

"2008 Türk Kültür Yılı" boyunca, bu kere Rusya'da çeşitli etkinlikler düzenlenmiş ve bu etkinlikler Türkiye ile Rusya arasında kültürel alandaki işbirliğine ivme kazandırmıştır.

8 Nisan 2008 tarihinde Moskova Müzik Evi'nde düzenlenen konserle "Türk Kültür Yılı'nın açılışı yapılmıştır. Nazım Hikmet`in iki ülke kültürünü birleştirici özelliği nedeniyle anılan konserde, Fazıl Say'ın bestelediği Nazım Hikmet Oratoryosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) tarafından yorumlanmış, Orkestraya Ankara Devlet Çoksesli Korosu eşlik etmiştir. Oratoryo'da solist olarak Zuhal Olcay ve Genco Erkal, Nazım Hikmet`in şiirlerini seslendirmiştir.

"2008 Türk Kültür Yılı" etkinlikleri kapsamında, Rusya'nın 5 şehrinde ülkemizi tanıtıcı bale gösterisi, halk dansları, konserler, sema gösterisi, karma resim sergisi, minyatür, hat, çini gibi süsleme sanatları gösterisi ve sergisi, kaftan, taş işçiliği, seramik, kilim gibi karma el sanatları sergisi, tiyatro oyunu, Rusça-Türkçe kitap sergisi, moda haftası, sokak festivalleri gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehter Takımı, Kızılordu Orkestrası ve Serkan Çağrı Grubu ile birlikte Kazan'da, Moskova'da Kremlin Sarayı'nda ve Krasnador'da konser vermiştir.

Rusya`daki "Türk Kültür Yılı" etkinlikleri, caz piyanisti Kerem Görsev ve St. Petersbourg Filarmoni Orkestrası'nın 21 Aralık 2008'de verdiği konserle son bulmuştur.

 Türkiye'de Çin Kültür Yılı - Çin'de Türk Kültür Yılı

16 Haziran 2010 tarihinde Türkiye ile ÇHC arasında imzalanan Mutabakat zaptı çerçevesinde, 2012 yılının"Türkiye'de Çin Kültür Yılı", 2013 yılının "Çin'de Türk Kültür Yılı" olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Beden Eğitimi Dersinde Ölçme ve Değerlendirme(5413)

1. Sınıf ilkokul Etkinlikleri(5409)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!