Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Sabah kahvaltısının Önemi
www.arsivbelge.com
Sabah kahvaltısının Önemi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Sabah kahvaltısının Önemi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Sabah kahvaltısının Önemi

Sabah kahvaltısı öğünler içerisinde en önemli olanıdır. Güne hem daha iyi başlamak hem de günün daha iyi geçmesini sağlamak için sabah kahvaltısı mutlaka yenilmelidir. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında çok uzun bir süre aç kalırız. Bu sürede vücudumuz çalışmaya devam ettiği için besinlerin tümünü kullanır ve yeterli enerjisi kalmaz. Kan şekeri düşer.  Dikkatte azalma, baş ağrısı ve yorgunluk hissi artar. Bu durum özellikle çocuklarda okul başarısının düşmesine neden olur. Aynı zamanda vücudumuzdaki depoların azalmasına bağlı olarak hastalıklara karşı direnç azalır. Metabolizma hızı azaldığı için kilo almaya yatkınlık artar.

Kahvaltının içeriği de önemlidir. Mutlaka protein içeren süt, peynir, yumurta gibi gıdalar bulundurulmalıdır. Düşük protein içeren bir kahvaltının ardından bir süre sonra kan şekeri düşebilmekte ve tekrar aynı sorunlar yaşanabilmektedir. Kahvaltıda yine meyve veya domates, salatalık gibi sebzelerin tüketilmesi hem posa açısından beslenmeyi desteklemekte böylece bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olunmakta hem de emilimi yavaşlatarak kan şekerinin hızlı düşüşü engellenmektedir. Böylece kahvaltı sonrası dikkat ve algılama sorunu olmayacaktır. Ayrıca bu gıdalar   kahvaltının C vitamini değerini  arttırarak enfeksiyonlara karşı direnç oluşturulmasına yardımcı olacaklardır. C vitamininin varlığı demirin emilmesine yardımcı olacak ve kansızlığın önlenmesine katkıda bulunacaktır.  Güne sağlıklı, dinç, aktif olarak başlaması ve okul başarısının artması  için çocuklarımızın kahvaltı etmesini sağlamalı ve biz de kahvaltı ederek onlara örnek olmalıyız. Çocukların beslenme eğitimi her zaman aile ile başlar. Aile güne kahvaltı ederek başlıyorsa çocukta bu örneği alacak ve onun iyi bir alışkanlığı olacaktır. Kahvaltıda çocuğa içecek olarak süt vermek doğrudur. Ancak süt içmek istemiyorsa onun yerine çay verilmemelidir. Çünkü çay demirin emilmesini engeller ve kansızlık nedeni olabilir. Onun yerine meyve suları alabilir. Ancak kalsiyum kaynağı olarak peynir mutlaka unutulmamalıdır.

Arada sırada reçel, bal, pekmez, tahin  ya da süt ile birlikte kahvaltılık tahıl ürünlerine de yer verilebilir. Sadece bu gıdalar çocukta aşırı bir kilo artışı gözleniyorsa dikkatlice kullanılmalıdır. Sucuk, salam gibi şarküteri ürünlerine kanser yapıcı maddeler içerdikleri için mümkün olduğu kadar az yer vermekte fayda vardır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!