Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Datacenter Nedir?
www.arsivbelge.com
Datacenter Nedir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Datacenter Nedir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Datacenter Hakkında Bilgi

 Datacenter, Türkçe Veri Merkezi olarak adlandırılan, içinde yüzlerce ya da binlerce serverı barındıran, güçlü elektrik, iklimlendirme ve internet alt yapısına sahip server deposudur diyebiliriz.

Netinternet datacenterında ki müşterilere ait atx kasaların bulunduğu  bir rafın görüntüsü. Buradaki serverların çeşit çeşit olmasının sebebi müşteriler kendi kasalarını kargo ile datacentera yolluyorlar.Datacenterın kendisine ait serverlar tek tip oluyor.Toplu alım daha uygun fiyata geldiği içindir tabiki.

Datacenterlar server hizmetini 2 şekilde sunuyorlar.

1- Datacentera ait serverların müşterilere kiralanması. Tüm alt yapı datacenter tarafından karşılanıyor.

2- Co-Location (Server barındırma). Bu tip hizmette ise kendinize ait kasayı datacentera gönderiyorsunuz ya da yakınsanız kendiniz götürüyorsunuz. Datacenter sunucunuzu eğer atx kasa ise atx kasa rafına koyuyor, rack tipi kasa ise rack kabinlerinden birine koyuyor. Kasanıza elektrik ve internet bağlantısını gerçekleştirip yazılımlar da kurulduktan sonra kasanız yayın hayatına başlıyor.

Peki neden kasanızı datacentera göndermelisiniz ya da neden datacenterdan server kiralamalısınız? Bu işi kendi evinizden ya da firmanızdan yapsanız olmaz mı?

Bu iş evden olabilseydi bu tür firmalar olmazdı zaten. Bazı kobiler web serverlarını kendi bünyesinde barındırıyor ama bunun maliyeti çok yüksek. Datacenerların bizim için en önemli avantajı sağladığı yüksek internet hızlarının çok uygun olmasıdır. Çünkü Türk Telekom’dan interneti toplu olarak alıyorlar. Yüksek hızlar için Türk Telekom fiyat listesine bakmak için tıklayın .Bu fiyat listesinde 10mbit hız için Türk Telekom’a 1296 tl ödemek zorundasınız.Ama Aynı internet hızını datacenterlardan aldığınızda 150tl -300tl arasında ödemeniz yeterli olabiliyor. Bu fiyat aralığı datacenter arasında farklılık gösterebiliyor tabiki.

Serverların kullandığı internet evinizdeki internetten farklıdır. Adsl bağlantı tipinde download hızınız ne kadar yüksek olursa olsun en büyük pakette bile upload hızınız 1Mbit’tir.Serverların ihtiyacı olan da upload hızıdır. Bu durumda bu hizmeti evden sağlayacağınız adsl bağlantısı ile vermeniz çok zordur.

Datacenterda elektrik alt yapısı tamamen yedeklidir. Elektrik kesintisinde hemen jeneratörler devreye girer. Bu anlık işlem de server kapanmaz. Bu şekilde serverınız kesintisiz yayın yapabilir.

Datacenterda iklimlendirme sistemi mevcuttur. Serverların bulunduğu sistem odalarında iklimlendirme yoksa kendinizi saunaların terleme odasına girmiş gibi hissedersiniz. Bu durumda serverlarında donanımlarında yanmalar meydana gelebilir. İklimlendirme sistemi ile sistem odaları sürekli belirli bir sıcaklığında altında tutulur. Bir sistem odasına girecek olursanız montunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Serverlar için gerekli yazılımları teminini datacenter yapmaktadır. Siz server kiraladığınızda yazılımların aylık kira bedelleri server kirasının içine eklenir. Tabi kendinize ait yazılım lisansı varsa (Örneğin Windows Server 2008 işletim sistemi lisansı) ya da linux gibi ücretsiz yazılımlardan kullanacaksanız ekstra giderler olmaz.

Ülkemizde bu işi profesyonelce yapan data centerlardan bazıları:

ni.net.tr

dgn.net.tr

netdirekt.com.tr

Kaynak: bilgisayarmuhendisi.net


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!