Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Hegemonya Kavramı Hakkında Bilgi
www.arsivbelge.com
Hegemonya Kavramı Hakkında Bilgi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Hegemonya Kavramı Hakkında Bilgi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Hegemonya Kavramı Hakkında Bilgi

İnsanların günlük yaşamda giderek daha fazla duyduğu ve günlük yaşamda kullanılmaya başlanan bir kelime olan “hegemonya”, birçok Avrupa merkezli kavramda olduğu gibi Eski Yunanca kökenli bir kelimedir(Hegemonia). İdeolojik açıdan incelendiğinde aslında pek de yüzeysel bir biçimde bahsedilemeyecek kadar kapsamlı bir anlamı olan hegemonya kavramı, sosyoloji biliminin yaptığı birçok araştırmaya etki etmektedir. İdeolojik bir kavram olmanın ötesinde aynı zamanda kültürel bir boyutu da olan hegemonya, “baskın olma” kavramının toplumsal boyutta ele alınmasıyla derinleşen bir anlam kazanmıştır. Toplum içindeki bazı insanların diğerlerinden daha “üstün” olması manasında kullanılan hegemonya kavramı, baskın olan insan gruplarını tanımlamak için de kullanılmaktadır.

Bilinen medeniyet tarihi boyunca dünya genelinde var olmuş neredeyse tüm toplumlarda görülen sosyal hiyerarşi, hegemonya kavramının zaman içinde şekillenmesini ve yüzyıllar boyunca birçok düşünürün bu kavram üzerine görüş bildirmesine neden olmuştur. Bazı düşünürler sistem içinde baskın olan grubun bu üstünlüğe sahip olmasına bizzat “boyun eğenler” tarafından müsaade edildiğini savunmuştur. Rasyonel bir bakış açısı ile hegemonya kavramı incelendiğinde, gerçekten de toplum içindeki baskın grupların oluşması için öncelikle bir boyun eğen sınıfının oluşması ve bu sınıfın da boyun eğmeyi arzu etmesi gerekir. Zira boyun eğen insanlar müsaade etmemesi halinde toplum üzerinde herhangi bir güç kullanmadan ve toplum içinde çatışma yaşanmadan bu tür bir sınıfın oluşması mümkün değildir.

Hegemonya kavramından bahsedildiğinde akla gelen bir diğer kavram da şüphesiz “burjuvazi” olmaktadır. Politik ve ekonomik açıdan incelendiğinde de oldukça derin bir anlamı olduğu anlaşılan hegemonya, tarih süreci içinde oluşan burjuva sınıflarının da yakından incelenmesi gerekliliğini ortaya çıkarır. Hegemonyanın “zoraki bir yönetim biçimi olmadığı” unutulmamalı ve mevcut düzen konusunda herhangi bir baskı ya da çatışma yaşanmadığı anlaşılmalıdır. Toplumda oluşan hegemonya ekonomik anlamda bireylere bir takım çıkarlar sunulması sonucunda karşılıklı memnuniyet oluşmasına da neden olabilir. Bu konu hakkında farklı görüşler bulunsa da, maaş ödenmesi ya da ücret belirlenmesi gibi konuların boyun eğen sınıfının hegemonyayı kabullenmesini sağlayan önemli ekonomik faktörler olduğu da söylenmiştir.

Toplumu oluşturan bireyler üzerinde herhangi bir baskı kurulmadığının altını çizen düşüncelere karşı olarak, hegemonyanın aslında bireyler üzerine bir baskı oluşturduğu ancak boyun eğen sınıfının bu baskıyı algılayamadığı için herhangi bir zorlama olmadığını düşündüğünü ileri sürenler de bulunmaktadır. Bu tür düşüncelerle hegemonya kavramına yaklaşıldığında; boyun eğen sınıfından bilinçli olarak bazı gerçekler saklandığı için insanların baskı altında olmadığını düşünmesi mümkün olduğu gibi, bireyin kendi yetersizliği, gerçeğe olan ilgisizliği ya da bilgi kaynaklarına ulaşım zorluğu gibi nedenler de insanların boyun eğen olmayı kabullenmesinin nedenleri arasında gösterilebilir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Savaşta Bilgi mi üstündür Kılıç mı? Münazara Örneği(5746)

İşletmelerde Bilgi Yönetimi(5559)

Yönetim Bilişim Sistemi ( Management Information Systems )(5549)

Kavram Oyunları ( Okul Öncesi )(5544)

BGYS (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi)(5536)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!