Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Dian Fossey Kimdir?
www.arsivbelge.com
Dian Fossey Kimdir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Dian Fossey Kimdir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

 Dian Fossey Kimdir?

 Dian Fossey

16 Ocak 1932 - 28 Aralık 1985 tarihleri arasında yaşamış etolojisttir. Birçok goril grubuyla kapsamlı incelemeler yapmış, Ruanda'nın dağ ormanlarında yıllarca onları gözlemlemiştir.

Dian Fossey Yaşamının 18 yılını geçirdiği Ruanda Milli Parkında, uğradığı saldırı sonucunda yaşamını yitirmiştir.

1988 yapımı Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (Sisteki Goriller) filmiyle, Sigourney Weaver tarafından sinemada canlandırılmıştır.

Dian Fossey’in gorillerle geçirdiği dönemin öyküsüydü bu film.

 Rwandalılar tarafından Nyiramachabelli, yani “ormanın yalnız kadını” diye adlandırılan 16 Ocak 1932 doğumlu Dian Fossey, National Geographic’e kendini uzun uğraşlardan sonra kabul ettirerek aldığı parayla Zaire’de araştırmalarına başlamış.

Rwanda’da Karisimbi Dağı'nda, 3 bin metre yükseklikte bir goril araştırma merkezi kurarak 1967-1985 yılları arasında 18 yıl boyunca, hem araştırmalarını sürdürmüş hem de kaçak goril avcılarına karşı zorlu bir mücadele vermiştir.

Dian Fossey’in yaşamı bir kadının bir yandan yaşam anlamında doğayla mücadele ederken diğer yandan da doğaya zarar veren insanlarla yaptığı mücadelenin öyküsüdür. 

Dian Fossey Kimdir?

Belgeseli O’nun gözünden izlediğim NG fotoğrafçısının, Fossey’le çekim döneminde bir aşk yaşadığını da öğrendim.Bu bana çok ilginç gelmişti.Bir olayı farklı iki açıdan izleme şansım olmuştu.

Belgesel, Dian Fossey’in sevdiği adamın kamerasıyla Fossey’in gorillerle yaşadığı iletişimi, bu iletişimi nasıl kurduğunu, kampını ve kamp yaşamını anlatıyordu.Film ise başka bir kameradan, NG fotoğrafçısı ile Fossey’in ilişkisini bize ulaştırıyordu, kurgu yoluyla olsa da.

Fossey, gerçek bir savaşçı gibi, rahat ve normal diye nitelendirdiğimiz bir yaşamı bırakarak, başka bir ülkede, dağlarda kurduğu kampta her türlü konfordan uzak, o bölge yerlilerinden oluşan birkaç yardımcısıyla gorillerin yaşamını araştırmıştır.

Ancak en büyük savaşını kaçak goril avcılarına karşı vermiştir ki bu savaş, başı palayla parçalanmış olarak hunharca öldürülmesi ile sonuçlanmıştır.Hem kaçak avcılarla, hem de onlara göz yuman hükümet yetkilileri ile amansız bir mücadeleye girmiş, bir aile gibi gördüğü incelediği gorilleri canı pahasına onlara karşı korumaya çalışmıştır.

Dian Fossey pek çok insanın yapmayı aklından bile geçirmeyeceği bir yaşamı seçmiş, kendisini gorillere adamış, bu yabani hayvanları kendisini alıştırarak ve goril davranışları, sosyal yaşamları hakkında çok değerli bilgileri derlemiştir.

Dağlarda onlarla geçirdiği saatler boyunca sosyal yaşamlarını incelemiş, onlara yavaş yavaş yaklaşarak aylar süren çabaları sonucunda onların kendisini kabul etmelerini sağlamıştır.Onlar gibi davranıp onlar gibi sesler çıkararak onlara yaklaşmış ve tüm bilgileri onlarla saatlerini geçirerek elde etmiş, onları sahiplenmiş ve yeni araştırmacılara çok değerli bilgiler bırakmıştır.

Fossey seçtiği bu zorlu yolda, gorilleri koruma adına hayatını kaybetmiş gerçek bir savaşçıdır…

(2001‘de Fossey'in ortadan kaldırılması için emir veren kişinin Ruandalı Protais Zigiranyirazo olduğu belirlenmiş. Zigiranyirazo, Belçika polisi tarafından, 1994'de Ruanda'da yaşanan soykırımın sorumlusu olarak da tutuklanmıştır.

Diplomatik kaynaklar daha önce de Fossey’in ölümü hakkında Zigiranyirazo'nun adını anmış, ancak kız kardeşi, dönemin Devlet Başkanı Habyiramana ile evli olduğu için kimse ona dokunamamış.)


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Esra Erol Kimdir?(5538)

Esra Harmanda Kimdir?(5508)

Miley Cyrus Kimdir?(5492)

Selen Seyven Kimdir?(5478)

Ebru Şancı Kimdir?(5446)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!