Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Mimari Akustik Danışmanlık
www.arsivbelge.com
Mimari Akustik Danışmanlık dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Mimari Akustik Danışmanlık başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Mimari Akustik Danışmanlık Nedir?

Mimari akustik danışmanlık, belli bir amaca uygun olarak akustik düzenlemesinin yapılması gereken mekanlar için proje ya da uygulama ekibine verilen danışmanlık hizmetini kapsar. Bu tür danışmanlık hizmetlerinde öncelikli amaç isabetli ve projenin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmektir. Bunun yanında, etkili hesaplama yöntemleri kullanarak proje ekibine hızlı bir şekilde cevap sunabilmek önem kazanmaktadır. Aşağıda bu tür bir çalışmanın ne tür projelerde hangi şekillerde sunulduğuna dair detaylı bilgi verilmiştir.

Küçük Salonlar için Akustik Danışmanlık

1000m³’ten küçük hacimlerde önceden hazırlanmış hesaplama şablonlarını kullanarak akustik tasarımı hızlı bir şekilde tamamlamak mümkün olmaktadır. Bu tip salonlara örnek olarak:

 • Restoranlar
 • Atriumlar, fuayeler
 • Küçük tiyatrolar ve prova salonları
 • Konferans salonları
 • Toplantı ve seminer odaları
 • Açık ofisler
 • Okullar ve sınıflar

verilebilir.

* Bu mekanların çözümünün kolay elde edilebilmesine sebep olan etkenler geometrinin basit olması, akustik tasarımın daha fazla hata kabul eder olması, yüksek ses düzeyi bulunmaması ve mesafelerin kısa olması (<15m) olarak sıralanabilir. Benzer özellikteki diğer salonlar da bu kategori altında incelenecektir.

Bu tür salonlar için, mimari ekibin malzeme tercihleri hakkında önceden bilgi vermesi durumunda, tek bir toplantı ve bu toplantı sonrasında kısa bir çalışma ile bir ya da iki gün içerisinde çözümler oluşturulacaktır. Mekan için hoparlörlü seslendirme ya da yalıtım ihtiyaçları da gözden geçirilecek ve talep edilmesi durumunda bu konularda da ek çalışma yapılacaktır.

 

Küçük Salonlar için Akustik Rapor Örneği

Büyük Salonlar için Akustik Danışmanlık

Büyük salonlar, optimizasyon gerektirmeleri ya da öngörülmesi güç olan akustik değerlendirmeler içermelerinden ötürü daha kapsamlı ve uzun süreli bir çalışma gerektirmektedir. Bu tip salonlara örnek olarak:

 • 500 kişi ve üzeri tiyatrolar
 • Konser salonları
 • Kongre salonları
 • Açık hava konser alanları

verilebilir. Stüdyo ya da kayıt odası gibi hassas akustiğe sahip olması gereken alanlar da boyutça büyük olmasalar da benzer bir çalışmaya ihtiyaç duymaktadır ve bu başlık altında incelenmektedir.

Büyük Salonlar İçin Danışmanlık Süreci Adımları

Büyük salonlar için süreç salonun proje içerisindeki konumunun ve komşu mahallerle olan ilişkisinin incelenmesi ile başlar. Bu şekilde projenin ileri safhalarında aşılamayan yalıtım problemlerinin önüne geçilmiş olur. Daha sonra salon içerisindeki yüzeylerin geometrik incelemesi yapılır ve mimari ekibe tasarımda değişiklik görmesi gereken kısımlar ile ilgili önerilerde bulunulur. Bu noktada yapılacak düzenlemeler de bir sonraki süreç olan modelleme sürecini hızlandırarak, çalışmanın daha kısa bir sürede tamamlanmasını sağlayacaktır.
Modelleme süreci kapsamında salon içerisindeki malzemelerin tip ve konumları detaylı bir şekilde irdelenir ve bilgisayar modeli kullanılarak farklı uygulamaların sonuçları analiz edilir. Kullanılması gereken malzemelere dair akustik parametreler belirlenerek bu şartları sağlayan gerçek malzemelerin araştırılması yapılır. Gerekli noktalarda özel detaylar oluşturularak hem mimari ekibin tercihlerine uyacak hem de akustik şartları sağlayacak tasarımlar oluşturulmaya çalışılır. Akustik özelliklerin ve mimari tasarımın istenilen bir noktaya gelmesi sonucunda da çalışma tamamlanarak çizim ve şartnamelerin hazırlanması süreci başlar.

* Burada yapılan akustik değerlendirmeler, küçük salonlarda yapılan ve enerji metotlarına dayalı çözümlerden farklı olarak geometrik akustik prensipleri ile ilerler ve uzun süren bilgisayar simülasyonlarına ihtiyaç duyar. Bu sebeple bu tip projelerde çalışma süreci nispeten uzun olacak ve aralıklarla yapılan toplantılar şeklinde devam edecektir. Geometrik akustik çalışmalarında kullanılan bilgisayar modelleri Sketchup kullanılarak +/- 10cm hassasiyetle yapılacaktır ve istenildiği durumlarda mimari ekip ile paylaşılabilir.

 

Örnek Bilgisayarlı Analiz – Yankı Kontrolü

Yardımcı Hizmetler

Akustik Parametre Ölçümleri

Proje hazırlanma sürecinde, bazı hedef kriterlerin sağlıklı bir şekilde oluşturulabilmesi için akustik parametre ölçümlerinin gereği ortaya çıkabilir. Bu ölçümler projenin yapılacağı sahada ya da emsâl mekanlarda, çevresel gürültü, yalıtım ya da hacim akustiği parametrelerini kapsar. Gerekli görülen ölçümler konusunda MTISES bilgilendirme yapacak ve bu konuda ayrıca bir teklifte bulunacaktır.

*Tüm ölçümler Tip 1 (laboratuar ölçümü) hassasiyetinde cihazlarla, ilgili standartlara sadık kalınarak yapılmaktadır. Ölçümler ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Akustik Ölçümler sayfasını inceleyiniz.

Sahne Tekniği Danışmanlığı

Büyük salon projelerinde mimari ekiplere sahne ve sahnenin ihtiyaçlarına dair teknik konularda danışmanlık hizmeti sunulabilir. Bu, akustik tasarımın başlaması öncesinde yapılmalıdır ve salon ile sahne içerisine girecek cihaz ve ekipmanlar için gerekli konumların hazırlanması, sahne boyutlarının irdelenmesi, fonksiyonelliğin kontrol edilmesi gibi mimari tasarımı etkileyecek konuları kapsar. Bu şekilde, projeye daha sonra dahil olacak ışık, mekanik ve havalandırma gibi uygulayıcı ekiplerin ihtiyaçlarının karşılandığına emin olunacak ve iş akışında kolaylık sağlanacaktır.

 

Örnek Sahne Tekniği Çalışması

Elektroakustik Sistemler Danışmanlığı

Salonlar için gerekli seslendirme sistemine dair kriterlerin belirlenmesi ve sistemin seçilmesi, şartnamelerinin hazırlanması konularında hizmet verilmektedir. Bu konuda bilgi için (bkz: Hoparlörlü Seslendirme)

Genel Şartlar

Mimari akustik danışmanlık sürecinin başında mekânın kullanım amacının net bir şekilde belirlenmiş olması gerekmektedir. Kullanım amacı, kullanıcı sayısı ve boyutlar gibi parametrelere bağlı olarak çalışmanın en başında mekâna ait akustik kriterler belirlenecektir. Daha sonraki tüm çalışma bu kriterlerin sağlanmasına yönelik olacaktır. Kriterlerin belirlenmesinde uluslar arası kabul görmüş yayın ve standartlar kullanılacaktır.

MTISES tarafından yapılacak işler:

 • Malzeme tipleri, seçimi ve yerleşimi konusunda önerilerde bulunmak
 • Yeni malzemeler için piyasa araştırması yapmak, varolan malzemeler üzerinde değişiklik önermek
 • Malzemelerin nasıl uygulanacağını gösteren sistem detaylarını hazırlamak
 • Malzeme yerleşim konumlarının gösterildiği yerleşim planını hazırlamak
 • Tasarımın bitmesi ile beraber öngörülen sonuç akustik parametrelerin standartlara uygun halde sunulması
 • Mekanın komşu mahaller ile ilişkisini incelemek ve yalıtım ihtiyaçlarını belirlemek
 • Yalıtım ihtiyaçlarına bağlı olarak, havalandırma geçişleri, pencere, çatı vb. özel noktalar için kriter belirlemek, gerekli noktalarda tip detay hazırlamak
 • Varsa salondaki seyirci koltukları ile ilgili önerilerde bulunmak
 • Havalandırma sisteminin detaylarını mekanik ekip ile görüşerek gürültü düzeyinin kontrolünü sağlamak
 • Gösteri mekanlarında gösteri ve sahne tekniği konularında yönlendirmelerde bulunmak

MTISES tarafından yapılmayacak işler:

 • Malzeme fiyat araştırması yapmak, fiyat listesi çıkarmak
 • Malzemelerin görsel özellikleri ile ilgili çalışma yapmak
 • Malzemelerin satın alma ve tedarik sürecinde rol almak

Süreler

Büyük salonlar için akustik modelleme süreci, eğer ki salon çok fazla detay içermiyor ise iki gün içerisinde tamamlanacaktır. Daha sonra gelen optimizasyon süreci ise yapılan denemeler ve salonun geometrisine bağlı olarak bir ya da iki hafta sürebilir.
Küçük salonlar ve benzer şekilde daha basit mekanlar için malzeme seçimi süreci iki gün içinde tamamlanacaktır. Çok sayıda seçenek ve malzemenin değerlendirilmesi durumunda bu süre bir miktar uzayacaktır. Ücretlendirme tüm hizmetlerde çalışmanın toplam zamanı üzerinden hesaplanmaktadır. Bilgi için lütfen iletişime geçiniz.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Rum Mimarisi - Ayvalık Evlerinin Özellikleri(5476)

Dini Danışma ve Rehberlik Ders Notları - 2(5417)

Yapı Bilgisi ve Modelleme - Yeni Nesil Mimari Yazılımlar(5389)

Dini Danışma ve Rehberlik Ders Notları - 1(5367)

Dini Danışma ve Rehberlik Ders Notları - 3(5359)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!