Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Sözleşme ve Sözleşme Hukuku
www.arsivbelge.com
Sözleşme ve Sözleşme Hukuku dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Sözleşme ve Sözleşme Hukuku başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Sözleşme Nedir? Sözleşme Hukuku Hakkında Bilgi

Sözleşme, iki veyahut daha fazla kişi arasında yapılan ve şartlarına uyulması yasayla desteklenmiş olan antlaşmalara denir.

Tarafların birbirine uygun istem izahlarıyla yapılan bir adli işlem olan sözleşmenin genel olarak belirli bir biçimde yapılması mecburi değildir. Fakat bir takım tür sözleşmelerin belirli biçimde yapılması yasalarda öngörülmüştür. Mesela, taşınmaz malların satış sözleşmesinin resmi biçimde yapılması mecburidir. Sözleşmenin yazılı biçimde yapılması ihtilaf vaziyetinde ispat etmeyi kolaylaştırmak için de faydalıdır.

Sözleşme, taraflardan birinin yaptığı bir teklifin karşı taraf ya da öteki taraflarca benimsenmesiyle oluşur. Bir sözleşmede tarafların karşılıklı çıkarlarıbulunur. Sözgelimi rastgele bir malı satın alırken yapılan iş sözlü bir sözleşmedir. Alıcı mala karşılık bir ücret önerir ve satıcı bu teklifi kabul ederse parayı alıp malı teslim eder. Bu vaziyette sözleşme yapılmış ve sözleşme şartları yerine getirilmiştir.

Bir sözleşmenin geçerli olması için tarafların sözleşmeyi özgür iradeleriyle ve şuurlu olarak yapmış olmaları gereklidir. Taraflardan birinin zorlanması, korkutulması ya da aldatılması yoluyla yapılan sözleşmeler geçersizdir. Yasalara göre ergin sayılmayanlar, akıl hastaları, çocuklar sözleşme yapamaz. Konusu yasalara ya da ahlaka ters sözleşmeler yapılamaz.

Sözleşmenin taraflarından biri sözleşmede belirtmiş olan yükümlülüklerini yerine getirmezse karşı taraf mahkemeye müracaat edebilir. Mahkeme haksız tarafı yükümlülüğünü yerine getirmeye zorlar ya da sözleşmeye uyulmasından doğan zararın ödenmesine karar verir.

Tazminat tecrübe et bu ödemeye karar verilmesi için zarar gören taraf zararını ispat eder.

Sözleşme Nedir Kısaca Sözlük Anlamı konulu makalemizin sonuna geldik, sitemize ve makalelerimize yoğun ilgi gösterdiğiniz için tşk ediyoruz. Kısaca sözleşme iş hayatında hafife alınmayacak derecede oldukça önemlidir.

Sözleşmeler Hukuku Nedir ?

Günümüzde sözleşmeler, taraflar arasında hukuki ilişkinin tarafların iradelerine uygun olarak kurulması ve yürütülmesi bakımından önem kazanmış olup hemen her konuya ilişkin olarak sözleşmeler düzenlenebilmektedir.Sözleşmeler hukuku da bu ihtiyaçtan doğmuş olup sözleşmelere dair her olguyu içeren hukuk dalı olarak ifade edilebilir.

Sözleşmeler Hukuku Neden Var ?

Sözleşmeler taraflar arasında gündeme gelebilecek ve bir veya her iki tarafın aleyhine olabilecek durumların tespit edilerek açığa çıkarılması ve her iki tarafın da iradesine uygun sağlıklı bir hukuki ilişkinin kurulması, tarafların sözleşmeden doğan haklarının korunması bakımından önemli ve gereklidir.

Biz Ne Yapıyoruz ?

Sözleşmelerin hazırlanması, taraflarca hazırlanmış olan sözleşmelerin incelenmesi ve gerekli noktaların düzeltilmesi, sözleşmelerde yer alan ve müvekkillerimiz aleyhine haksız bir sonuç doğurabilecek hususların tespiti, ticari sözleşmelerin hazırlanması konularında kurumsal ve bireysel müvekkillerimize danışmanlık hizmeti sunmaktayız.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Hukuk Dersi Notları(5322)

CEZA HUKUKU DERS NOTLARI(5321)

AİLE HUKUKU(5320)

Sağlık Hukuku Hakkında(5320)

Osmanlı Devletinde Hukuk Sistemi(5320)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!