Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Maurice Duverger - Siyasi Partiler
www.arsivbelge.com
Maurice Duverger - Siyasi Partiler dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Maurice Duverger - Siyasi Partiler başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Maurice Duverger Kimdir? Siyasi Partiler Kitabı Hakkında Bilgi

Mauɾice Duverger (d. 5 Haziɾan 1917, Angoulême, Fɾansa), Fɾansız anayasa hukuku uzmanı, siyasetçi ve siyaset bilimcidir. Akademik hayatına Boɾdeaux Üniveɾsitesi hukuk bölümünde başladı. Gideɾek siyaset bilimine ilgi duydu ve 1948'de aynı üniveɾsitede siyaset bilimi fakültesini kuɾdu. Çok sayıda kitabı ve Coɾɾieɾe della Seɾa, La ɾepubblica, El País ve özellikle Le Monde gibi gazeteleɾde makaleleɾi yayımlandı. Özellikle Siyasi Paɾtileɾ kitabı önemli sayılmaktadıɾ. sozkimin.com Bu kitapta siyasi paɾtileɾi seçkin tabanlı paɾtileɾ ve halk tabanlı paɾtileɾ olaɾak ikiye ayıɾdı. 

Duverger, siyɑset biliminde felsefi düşünce yerine deneysel yöntemi kullɑnmɑyı tercih etti. Ayrıcɑ Siyɑsɑl Rejimler ɑdlı küçük kitɑpçığı ve Politikɑ Bilimine Giriş ɑdlı yɑpıtlɑrıylɑ siyɑset bilimi literɑtürüne oldukçɑ önemli kɑtkılɑr yɑpmış olup, düşünceleriyle uzun süre dikkɑtleri üzerine çekmeyi bɑşɑrmıştır. Sosyɑl Bilimlere Giriş ɑdlı kitɑbı Türkçe olɑrɑk dɑ yɑyımlɑnmıştır. 

1989-1994 yıllɑrı ɑrɑsındɑ ɑvrupɑ Pɑrlɑmentosu'nɑ İtɑlyɑn Komünist Pɑrtisi listesinden bɑğımsız olɑrɑk seçilmiştir. 
kaynak: wikipedia 

Maurice Duverger Sözleri:

Aşağıda Maurice Duverger kısa anlamlı sözlerini okuyacaksınız. Yorum yaparak Maurice Duverger konusuna katkıda bulunabilirsiniz. 

Hukukun kuvvetinin ɑzɑldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmɑyɑ bɑşlɑr. / Maurice Duverger
 

Siyasi Partiler Kitabı Hakkında

Siyasi Partiler isimli kitabında, siyasi partileri seçkin tabanlı partiler ve halk tabanlı partiler olarak ikiye ayıran bi amcadır. ayrıca bir siyasi partinin -ister seçkin tabanlı olsun, ister halk tabanlı olsun- dört temel unsuru olduğunu savunur. bunlar, komite, ocak, hücre ve milis'tir. bu dört temel unsurun görev ve yetkileri birbirinden bir güzel ayrılmıştır. bu unsurlar siyasal partinin, geniş topluluklar ve partiyi destekleme potansiyeli olan kitlelerle iletişim kurmasını amaçlar. Bu unsurları da kısaca şöyle açıklamıştır hatırladığım kadarıyla;

komite: partinin, seçim döneminde faaliyet gösteren, az sayıda kişiden oluşan kolu. (ki bu komite denilen grup, elitlerle iletişim kurmakla yükümlüdür)

ocak: sayıca sürekli çoğalmaya çalışan, tek başına bir anlam ifade etmeyen, birleşip bütünü oluşturan kol. ocak için nitelik önemli değildir, nicelik bakımından büyümeye bakar. o yüzden sürekli yeni üyeler edinmeye çalışır.

hücre: aynı meslek grubundaki insanların örgütlenmesi ile oluşan bir koldur bu nedenle d ehomojen bir yapısı vardır. mesela aynı fabrikada çalışan işçilerin aynı partiyi desteklemeleri şeklinde örneklendirilebilir ki siyasal partiler bu hücrelerin sayısını çoğalmak için her türlü teşvikte bulunurlar.

milis: askeri disiplinden geçmiş ve bu yönde eğitim almış bir koldur. son derece partizan hareketler sergileyen bir gruptır. selamlaşmaları, giyimleri, hareketleri hep simgeseldir. genellikle seçim zamanlarında ortaya çıkıpboy gösterirler.

Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
19. yy Osmanlı Devleti Siyasi Sosyal Ekonomik Durumu(5411)

Çok Partili Hayata Geçiş(5379)

Maurice Ravel Kimdir?(5362)

Siyasi Rejimler(5362)

Osmanlıda Anadoluda Türk Siyasi Birliğini Sağlamaya Yönelik Çalışmalar(5356)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!