Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Afrika Uyku Hastalığı ( Trypanosoma )
www.arsivbelge.com
Afrika Uyku Hastalığı ( Trypanosoma ) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Afrika Uyku Hastalığı ( Trypanosoma ) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Afrika Uyku Hastalığı Hakkında Bilgi

Afrikalı tripanozomiyasına

İnsan Afrika tripanozomiyasınauyku hastalığı ya da Kongo tripanozomiyasına, hastalığın kapsayan yaklaşık 36 ülkede ve 60 milyon kişi Sahra-altı Afrika'da bazı bölgelerinde endemiktir. Bu 50.000-70.000 kişi şu anda, biraz son yıllarda azalma sayı bulaşmış olduğu tahmin edilmektedir. Son Tarih, bir 1896–1906 ve diğer iki 1920 ve 1970'de süren üç büyük salgın hastalıklar oluştu. 2008 Yılında Uganda bir salgın yoktu.

Afrika tripanozomiyasına Epidemiyolojisi

Hastalık, parazit, bağlı iki form bulundu '' Trypanosoma brucei gambiense'' ya da '' Trypanosoma brucei rhodesiense''. '' t. b. gambiense'' Orta ve Batı Afrika'da bulunur; ay veya yıl önce belirtiler ortaya pasif bir aşamasında genişletebilirsiniz kronik bir durum neden olur. '' t. b. rhodesiense'', hastalığın akut formu olduğunu, ancak çok fazla aralığı sınırlıdır. Güney ve Doğu Afrika'da bulunur; onun enfeksiyon birkaç hafta içinde çıkar ve daha zehirli ve daha hızlı geliştirme olduğunu.

Son tahminlere göre uyku hastalığı nedeniyle kayıp ayarlanabilir sakatlık ömrü yıl (9-10 yıl) (DALYs) 2.0 milyon vardır.

Son tahminler gösteriyor: 250 bazı yerlerde yaşayan 60 milyondan fazla kişi hastalık sözleşme risk altındadır ve her yıl yaklaşık 300.000 yeni durumlar vardır.

Hastalık, 36 ülkede, tüm Sahra-altı Afrika'da meydana gelen olarak kaydedilmiştir. Güneydoğu Uganda ve Batı Kenya'da endemiktir ve bir yıl daha fazla 40.000 Afrikalılar öldürür.

Afrika tripanozomiyasına yaşam döngüsü

Tsetse anında büyük, kahverengi ve gizlice. Memeli bir ana bilgisayardan kan alırken, virüslü bir tsetse fly (cins '' Glossina'') metacyclic trypomastigotes deri dokusu enjekte eder. Parazitler lenfatik sistem girin ve dolaşımına geçmesi

 1. Ana içinde onlar kan trypomastigotes dönüşümü
 2. olan vücut boyunca diğer sitelere yapılan, diğer kan sıvılar (örn, lenf, omurilik sıvısı) ulaşmak ve çoğaltma ikili fisyon tarafından devam ediyor.
 3. Afrika Trypanosomes tüm yaşam döngüsünün ekstraselüler aşamaları tarafından temsil edilir. Tsetse sinek ile kan trypomastigotes kan yemek virüslü bir memeli ana bilgisayarında çekerken bulaşır
 4. Fly'nın midgut içinde parazitler procyclic trypomastigotes dönüştürmek,
 5. ikili fisyon tarafından çarpın,
 6. midgut bırakın ve
 7. epimastigotes Dönüştür
 8. Epimastigotes anında'nın tükrük bezleri ulaşmak ve çarpma ikili fisyon tarafından devam ediyor.

Anında döngüsünde ilerleme için yaklaşık 3 hafta sürer.

Afrika tripanozomiyasına laboratuvar Tanı

Tanı, mikroskobik muayene Sankr sıvısı Lenf Nodu örnekleri, kan, kemik iliği veya enfeksiyon, beyin omurilik sıvısı geç evrelerinde tarafından trypanosomes göstererek üzerine dayanmaktadır. Islak bir hazırlık için hareketli trypanosomes incelenmesi gerekir ve ayrıca bir karalama sabit, Giemsa (ya da alan) ile lekeli ve inceledi. Mikroskobik muayene öncesinde konsantrasyon teknikleri kullanılır. Kan örnekleri için bu buffy coat incelenmesi tarafından takip santrifüjü içerir; Anyon-Döviz/santrifüjü Mini; ve kantitatif Buffy Coat (qbc) tekniği. Omurilik sıvısı gibi diğer örnekler için santrifüjü sediment inceleme tarafından takip için konsantrasyon teknikleri içerir. Aşı fareler ve sıçanlar tarafından parazit yalıtımı, hassas bir yöntem olmakla birlikte, '' t. b. rhodesiense için '' kullanımı sınırlıdır. Antikor algılama için klinik kararlar çok değişken olan duyarlılık ve özgüllük vardır. Ayrıca, enfeksiyonları ile '' t. b. rhodesiense' serokonversiyonu klinik belirtilerin başlangıcı sonra ortaya çıkar ve bu nedenle sınırlı kullanın.

Üç benzer serolojik testler parazit tespiti için kullanılabilir; Mikro-Hayvancılık, wb-catt ve wb-latex. Diğer iki tam kan örnekleri kullanırken ilk kurutulmuş kan kullanır. 2002 Çalışma wb-latex büyük duyarlılık gerekli olduğu durumlar için daha iyi bir sınav ise Tanı için en verimli olmasını wb catt bulundu.

Afrika tripanozomiyasına tedavi

İlk satır, ilk aşamada

İlk aşamada hastalık için geçerli standart tedavi yöntemidir:

 • İntravenöz veya İntramüsküler pentamidine (için '' T.b. gambiense'); veya
 • İntravenöz suramin (için '' T.b. rhodesiense'')

Eflornitin uyuşturucu — daha önce uyku hastalığı kendi emek-yoğun yönetim nedeniyle sadece bir alternatif tedavi kullanılan — güvenli ve etkili 2008 yılında, ilk satır tedavisi hastalığı olarak bilim ve geliştirme ağı'nın Sahra Afrika haberlere göre bulundu. Araştırmacılar izlenen üzerinde 1.000 yetişkin ve çocuk Ibba, Güney Sudan merkezinde — Eflornitin büyük çapta ilk kullanım — ve bu sorunun tedavisinde son derece etkili oldu.

Trypanosoma gambiense insan Afrika tripanozomiyasına neden tedavi incelenmesi göre Eflornitin (dmfo) kullanımı ile melarsoprol tedavi daha az olumsuz olayları sonuçlandı.

Tüm hastalar iki yıl kadar lumbar delikler ile altı ayda nüks için bakmak için takip edilmelidir.

İlk satır, ikinci aşamada

İkinci aşama (sonraki aşamada) hastalığı için geçerli standart tedavi yöntemidir:

 • İntravenöz melarsoprol 2,2 mg/kg her gün için 10 gün üst üste.

Terapiler dahil alternatif ilk satır:

 • İntravenöz melarsoprol 0.6 mg/kg günde 1, 1,2 mg/kg IV melarsoprol günde 2 ve 1,2 mg/kg/gün IV melarsoprol kombine oral 7.5 mg/kg nifurtimox ile günde iki kez günlerde 3-10; veya
 • İntravenöz Eflornitin 50 mg/kg altı saatte 14 gün.

Kombinasyon tedavisi Eflornitin ve nifurtimox ile daha güvenli ve daha kolay tedavi ile Eflornitin yalnız ve eşit gibi görünüyor ya da daha etkili. Bu ikinci aşama '' t. b. gambiensis' hastalığı için ilk satır tedavi olarak tavsiye etti.

Dayanıklı hastalığı

Alanlarda melarsoprol direnci ile ya da Relaps melarsoprol monotherapy sonra hastalarda tedavi olmalıdır:

 • melarsoprol ve nifurtimox, veya
 • Eflornitin

Modası geçmiş protokolleri

Aşağıdaki geleneksel rejimleri artık kullanılmalıdır:

 • (eski "standart" 26 günlük melarsoprol tedavi) İntravenöz melarsoprol terapi (3 Serisi 3.6 mg/kg/gün ile 7 günlük tatili seriler arasında 3 gün boyunca intravenöz) (Bu rejimi daha az uygundur ve hastaların tedavi tamamlamak daha az muhtemel);
 • (artımlı melarsoprol tedavisi) 10 günlük doz artımlı melarsoprol tedavisi (0.6 mg/kg günde 1 IV, 1,2 mg/kg günde 2 IV ve 1.8 mg/kg gün 3–10 Tarih IV) (daha önce tedavi kaynaklı ensefalopati riski azaltmak için düşündüm, ama şimdi nüks riski ve ensefalopati yüksek insidansı ile ilişkili olduğu bilinen)

Tripanozomiyasına aşı araştırma geçiyor.

Afrika tripanozomiyasına uyuşturucu hedefleri ve ilaç bulma

Parazit genomu çözümlenmiş ve çeşitli proteinler ilaç tedavisi için potansiyel hedef olarak belirlenmiştir. Kodu çözülen dna da neden bu hastalığı için aşı üreten çok zor olmuştur nedenini ortaya çıkardı. '' t. brucei'' hastalığı karışımları ve bağışıklık sistemi algılama kaçınmak için eşleşen proteinlerin üretimi üzerinde 800 genler vardır.

Son bulgular, parazit olmadan onun flagella kan içinde hayatta kalmak mümkün olduğunu gösteriyor. Bu fikir, yeni bir açı ile parazit saldırmak için araştırmacılar verir.

Apolipoprotein kesilmiş bir sürümüne bağlı yeni bir tedavi l-1 yüksek yoğunluklu lipoprotein ve bir nanobody son zamanlarda fareler içinde çalışmaya bulundu, ama insanlarda sınanmamıştır.

Hücre günlük 25 Ağustos 2006 sayısında Kapak konusu, bir peşin açıklar; Dr. Lee Soo Hee ve Johns Hopkins çalışma arkadaşları, organizma tarafından myristate, 14-karbon uzunluğu yağ asidi kılan pathway araştırıldı. Myristate değişik yüzey glikoprotein (vsg), trypanosome'nın dış katman yapar molekül bileşenidir. Bu dış yüzey kat vsg immünolojik yakalama trypanosome'nın kaçınma için hayati önem taşımaktadır. Dr. Lee ve arkadaşları trypanosomes yağ asidi elongases ilgili bir roman yağ asidi sentezi yol myristate ve diğer yağ asitleri yapmak için kullanmak keşfetti.

Afrika tripanozomiyasına önleme ve kontrol

Önleme ve kontrol odaklanmak, paraziter ana, tsetse ortadan kaldırılması mümkün olduğu sinek. İki alternatif stratejileri içinde girişimi, Afrika trypanosomiases azaltmak için kullanılmıştır. Bir taktik öncelikle tıbbi ya da veteriner ve hastalık taşıyan organizma sayısını azaltmak için izleme, profilaksi, tedavi ve gözetim doğrudan kullanarak hastalığı hedefler. İkinci stratejisi genellikle böcekbilime ve iletim döngü sinekler sayısını azaltarak bozmaya amaçlamaktadır. Uyku hastalığı örneklerini steril böcek tekniği kullanımı ile azaltılır.

Vaka tespit ve tedavisi, tsetse anında denetim, ek olarak içeren düzenli etkin gözetim uyku hastalığı kontrol stratejisi omurgası. Sistematik tarama saptanan foci topluluklarda en iyi yaklaşım olarak davada tarama çok endemik bölgelerde pratikte mümkün değildir. Sistematik tarama, mobil klinikler veya sabit tarama merkezleri nerede ekipleri günlük foci seyahat etmek şeklinde olabilir. Yeterince bu aşamada belirtiler belirgin veya tıbbi yardım, arama emri için ciddi olmadığı için hastaların erken etkilenen bazı alanlarda uzak düşünüyor tedavisini değil gambiense hastalığın doğası ki gibi. Ayrıca hastalığın Tanı zordur ve çoğu sağlık çalışanları o bulmak mümkün olmayabilir. Sistematik filtreleme, algılanabilir ve hastalık ilerledikçe önce tedavi aşamasındaki hastalığı sağlar ve potansiyel insan rezervuar kaldırır. Batı Afrika uyku hastalığı cinsel iletim tek bir olgu olduğunu, ancak bu iletim önemli bir yolu olduğuna inanılıyor değil.

kaynak: alasayvan.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Çeşitli Hastalıklar Hakkında Bilgiler(5371)

Afrikadaki Güvenlik Sorunları ve Avrupaya Yansımaları(5356)

ALS - MNH Hastalığı Hakkında(5355)

Anne ve Bebekler için Uyku Tüyoları(5354)

Ebola Virüsü ve Hastalığı(5354)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!