Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

3 Top Karambol ve 3 Bant Bilardo
www.arsivbelge.com
3 Top Karambol ve 3 Bant Bilardo dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Cepsiz bilardoya en iyi örnek 3-Top (Karambol) ve 3-Banttır. Prensip olarak bu iki oyun arasında çok az fark vardır. Bu 2 oyun da aynı masada ve aynı toplarla oynanır. 3-Topta ve 3-Bantta bir bitiş sayısı seçilir örnek olarak (20) ve bu sayıya ilk ulaşan kazanır. Bu iki oyunda da bir beyaz top, bir sarı top ve bir de kırmızı top vardır. İki kişi veya iki takım olarak oynanır. Kural olarak rakiplerden biri beyaz topa diğeri ise sarı topa vurur bu iki oyunda da kırmızı topa vurulmaz. 3-Topta sayı yapmak için vuruş yapılan topun diğer 2 topa değmesi gerekir. 3-Bantta ise sayı yapmak için vuruş topunu 3 kez banda (bir banda üç kez veya 3 ayrı banda gibi) değmesi ve diğer iki topa vurmasıdır. Yazının Tamamı aşağıdadır!

3 Top Karambol ve 3 Bant Bilardo 

3 Top Karambol

Cepsiz bilardoya en iyi örnekse 3-Top (Karambol) ve 3-Banttır. Prensip olarak bu iki oyun arasında çok az fark vardır. Bu iki oyun da aynı masada ve aynı toplarla oynanır. 3-Topta ve 3-Bantta bir bitiş sayısı seçilir örnek olarak (20) ve bu sayıya ilk ulaşan kazanır. Bu iki oyunda da bir beyaz top, bir sarı top ve bir de kırmızı top vardır. İki kişi ya da iki takım olarak oynanır. Kural olarak rakiplerden biri beyaz topa diğeri ise sarı topa vurur bu iki oyunda da kırmızı topa vurulmaz. 3-Topta sayı yapmak için vuruş yapılan topun diğer iki topa değmesi lazımdır. 3-Bantta ise sayı yapmak için vuruş topunu 3 kez banda (bir banda üç kez ya da 3 ayrı banda gibi) temas etmesi ve diğer iki topa vurmasıdır. 3-bant oyununun esası vuruşu yaparken ıstakanın çıkış noktasını dikkate alarak, topların masa içinde hangi hızda ve hangi açılarda yol alacağını hesap etmeye dayanır. Masa üstündeki nokta ya da diamond şeklindeki işaretler bu hesaplamaları yapmaya yardımcı olur. bu hesapların yapılabilmesi için farklı sayı sistemleri kullanılmaktadır. Sayı yapan kişi tekrar vurur. Faullerde karşı tarafa sayı geçmez. Herhangi bir topun masayı terk etmesi halinde faul olur. 3-Top 3-Banta göre daha kolay sayı yapılan bir oyundur. Oyunda belirli bir seviyenin üzerine çıktıktan sonra sayıyla birlikte atış bırakmanın ve tuş engellemenin öğrenilmesi gerekir. Atış bırakmak için geometri hesabının yanı sıra oyun temposunun iyi ayarlanması gerekir.Ayrıca zor pozisyonlarda sayı almak yerine rakibe karot atmak tabir edilen vuruşlarla pozisyon vermemek düşünülebilir. Öbür türlü sayı alınamazsa rakibe sote ya da sota tabir edilen kolay vuruş bırakılması kuvvetle muhtemeldir.

Türkiye'nin en başarılı bilardocularından Avrupa Şampiyonu Semih Saygıner Türkiye'de bilardonun özelliklede 3-Bant ve karambol bilardonun öncüsü olarak görülür. Kendisinin Dünya Şampiyonlukları ve pek çok Türkiye şampiyonluğu vardır. Dünya genelindeki diğer büyük 3 bant oyuncularını Raymond Ceulemans, Torbjörn Blomdahl, Sanchez olarak sayılabilir.

Bu oyun eskiden sadece göz kararı oynanırken büyük üstat Raymond Ceulemans'ın bulduğu diamond sistemle bir matematik hesaba dayandırılmıştır.

Turnike, ters turnike, 5 bant, viyana turnikesi, brikol, efekare, acem gibi pek çok özel vuruşu vardır. Carom bilardonun karambol ve 3 bant dışında Bant, Artistik bilardo, 4 top gibi çeşitleri vardır.

 3 Bant Bilardo

3-Bant, gerçek anlamda "hesap kitap işi" diye tanımlanabilecek bir oyun. Artık masanın küpeştesindeki "baklava"lar size çok daha fazla şey ifade etmek zorunda, çünkü 3-Bant oynarken kullanılan bütün hesap sistemleri bu işaretler aracılığıyla yapılıyor. Matematiği çok fazla sevmeseniz bile önemli değil, çünkü bir süre sonra belirli hesaplar kafanıza yerleşecek ve bazı hesapları ezberlemiş olacaksınız. Ama iş bununla bitmiyor, 3-Bant oynarken karşınıza çıkacak yeni vuruş teknikleri iyi bir 3-Bant oyuncusu olma yolunda katetmeniz gereken zorlu yollardan biri.

3-Bant, adı üstünde kendi topunuzu 3. topa temas ettirmeden önce minimum 3 bant (ya da aynı banda birden fazla da temas ettirilebilir) dolaştırmanız gereken bir oyun. Bu yüzden çuhanın kalitesi, topların temizliği, bantların kıvamı, masadaki ısıtma sistemi ve hatta ortamdaki nem oranı gibi birçok faktör atışlarda ortaya çıkan sonuçları değiştiriyor. Hatta sürekli aynı koşullarda oynasanız bile vuruş anında farklı verdiğiniz en ufak bir hız veya falso bile atışın çok farklı sonuçlanmasına sebep olabiliyor. 3-Bant oyununu zevkli kılan faktörlerden biri de bu, henüz hiçbir oyuncu bu oyuna %100 hakim değil. Bu yüzden bu oyunda da karambolde olduğu gibi ciddi bir antrenman ve yetenek kombinasyonu gerekiyor.

3-Bantta karambolden biraz daha farklı olarak, psikoloji, taktik ve konsantrasyon konularında kendinizi daha fazla geliştirmeniz lazım. Her atış çok ciddi bir konsantrasyon gerektiriyor, bu açıdan oyun kondisyonunuzun iyi olması şart.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Bilardonun Tarihi ve Türkiyede Bilardo(5556)

Mobil Geniş Bant Ağ(5536)

Yakan Top ve Kaleli Yakan Top Oyunları(5515)

Kinesio Bant Tekniği(5487)

Francisco Goya 3 Mayıs 1808 adlı Çalışması(5469)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 1

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

Yıldıray incesu - 05.02.2016, 16:31
 

Guzel bir strateji lakin ornek olsa iyi olur


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!