Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Dış Oğuzun İç Oğuza İsyanı
www.arsivbelge.com
Dış Oğuzun İç Oğuza İsyanı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Dış Oğuzun İç Oğuza İsyanı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Dış Oğuzun İç Oğuza İsyanı

Üç ok ile Boz ok toplandığı zamanlar, İç Oğuzların en büyük beylerinden biri olan Salur Kazan üç yılda bir İç ve Dış Oğuz Beylerini toplar, helalini alır ve evini yağmalatırdı.

Yine Kazan’ın evini yağmalattığı bir zaman Dış Oğuz beyleri gelmez, İç Oğuz beyleri yağma eder. Dış Oğuz beylerinden Aruz Emen ve Kalan Beyler “Biz niye katılmadık” diye Kazan Han’a düşman oldular. Zaten Dış Oğuz beyleri Salur Kazan'ın yaptığı işleri beğenmiyordu ve düşmanlık etmek için bahane arıyorlardı. Fakat Salur Kazan'ın bundan haberi yoktu, bu nedenle Salur Kazan, emrindeki askerlerinden biri olan Kılbaş'ı yolladı ve neler olup bittiğini öğrenmesini istedi. Kılbaş, Dış Oğuz beylerinin yanına gitti ve Kazan'ın başına musibet geldiğini söyleyerek yardım istedi. Halbuki Kazan'ın başına herhangi bir musibet gelmemişti. Dış Oğuz beyleri ise Kazan'a düşman olduklarını söyleyerek yardım etmeyeceklerini belirttiler.  Bu şekilde Dış Oğuzların düşman oldukları artık belli olmuştu.

Dış Oğuz beyleri toplanıp hep birlikte Kazan'a asi oldular ve Kazan'ın en iyi adamlarından olan Beyrek'i çağırarak onun da kendilerine katılmalarını istediler; ama Beyrek, “Ben Kazan Han’ın çok ekmeğini yemişim, ona düşman olamam” dedi ve Kazan'a asi olmak istemedi. Kazan'a bağlılığını belli eden Beyrek'e orada saldırıp öldürdüler. Beyrek'in haince öldürüldüğünü duyan Salur Kazan çok üzüldü, yedi gün boyunca ağladı. Beyrek ölürken bir vasiyet bırakmıştı. Bu vasiyette Salur Kazan'ın intikam almasını istemişti. Kazan Bey bu olaydan sonra İç Oğuz beylerini toplayarak Dış Oğuz'a harbe gitti. Aruz’un evini yağmalayıp, kendisini de öldürdü. Bunun üzerine bütün Dış Oğuz Beyleri, Kazan Han önünde diz çöküp yeniden biat ettiler, af dilediler. Kazan Han da tüm dış Oğuzları affetti.

Kazanılan bu zafer sonucunda İç Oğuz beyleri bir ziyafet vererek kutlama yaptılar. Savaşta ganimetlerini aralarında bölüştüler. Dede Korkut da gelerek galib gelen beyleri övdü ve onlara bol bol dua ederek koşmalar söyledi.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Dış Ticarette Kullanılan Belgeler ve örnekleri(5582)

Türk Dış Politikası - Makale(5567)

Diş Hekimliği Mesleği(5526)

Dış Cephe Kaplama ( Mantolama )(5521)

Dış Kuvvetler ve Oluşturdukları Yeryüzü Şekilleri(5516)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!