Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Dijital Pazarlama (Digital Marketing)
www.arsivbelge.com
Dijital Pazarlama (Digital Marketing) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama (Digital Marketing) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ( Digital Marketing )

Bir ürünü, markayı ya da hizmeti potansiyel müşterilere ulaştırıp satış gerçekleştirmek için kullanılan yolların tümü pazarlama kavramıyla ifade edilir. Pazarlama, günümüzde geleneksel ve dijital olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Genel olan kanı, pazarlama tekniklerinin günümüzde internet olmadan düşünülmesinin olanaksız olduğu yönündedir.

Bundan 10 sene öncesine kadar bir markanın pazarlamasını yapmak için seçilebilecek yöntemler çok sınırlıydı. Fakat dijital pazarlama ile birlikte birçok yeni yöntem ortaya çıktı. Günümüzde televizyon, radyo, dergi gibi geleneksel pazarlama yöntemleri yerine; internetsosyal medyamobil ve alternatif dijital platformlar gibi birçok seçenek bulunuyor.

 Artık dijital pazarlama için bütçe ayırmayan büyük ve orta düzeydeki firmaların, satış konusunda rekabette pazardaki rakiplerinden geriye düşecekleri yönünde bir öngörü var. Dijital pazarlama ile birden fazla dijital kanalda kendinizi gösterip, markanızı tanıtarak satış potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Hayatımıza giren teknolojik birçok buluş gibi Dijital Pazarlamanın kökeni de ABD Temel varsayım artan oranda Internet’i kullanan nihai tüketicilere bu şekilde hızlı ve ucuz olarak ulaşılabileceği. Amaç doğrudan satış yapmaktan çok marka ve ürün bilinirliğini artırmak,  müşteri hakkında bilgi toplamak, sonuçta online ve offline satış kanalları için bir kaldıraç vazifesi görmek. Dijital Satış yerine Dijital Pazarlama ifadesinin kullanımının nedeni de bu. Pazarda Dijital Pazarlama başlığı altında şu uygulamaları görmek mümkün:
• Internet pazarlama araçlarını (bannerlar, videolar, kısa ilanlar, e-postalar) kullanmak. Bu araçları şirket stratejilerine göre spesifik ilgi gruplarına yönelik web sitelerinde, sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili web sitelerinde ve ana web sitelerine eklemlenmiş ve bu web sitelerinin bir parçası gibi görünen mikro web sitelerinde kullanmak.
• Spesifik kullanıcılara yönelik içerikleri e-posta, SMS, RSS (Real Simple Syndication – Çok Basit Besleme) araçlarıyla göndermek.
• Sosyal ağlarda şirket adında kurumsal kimlikler oluşturmak. Bu sosyal ağların bireysel üyelerinin bu kimlikleri “izlemesini” sağlamak ve bu bireysel üyelerin profil bilgilerini almak, genel ve bu kişilere özel içerikleri bu sosyal ağlarda sunmak.
• Online video paylaşım kanallarında ve araçlarıyla marka bilinirliğini artıracak videolar yayınlamak.
Dijital Pazarlama stratejilerini Pull (Çekme) ve Push (İtme) stratejileri olarak ikiye ayırmak mümkün. Pull stratejileri, genellikle web araması yapan kullanıcıların genel içeriklere sahip web siteleri, bannerlar ve videolara erişmelerinin sağlanmasını içeriyor. Burada aktif rol bu kullanıcılara ait. Bu stratejilerin temel avantajı gerçekten konuyla ilgilenen kullanıcılara görece basit teknolojilerle ulaşılması. Dezavantajı ise bu kullanıcıların bulunmasının zorluğu ve bu basit teknoloji araçlarının (flash uygulamalar, bannerlar ve pop uplar gibi) genellikle browserlar tarafından kolaylıkla bloklanması. Push stratejileri ise pazarlama yapan ve kullanıcının doğrudan ilişkilendirilmesini ve bu kullanıcılara spesifik içeriklerin genellikle e-posta, SMS, RSS gibi araçlarla gönderilmesini içeriyor. Avantajları; içeriğin hızlı gönderimi, bloklanmalarının zor / imkansız olması, kullanıcılara ilişkin daha fazla bilginin elde edilmesiyle daha spesifik bir içeriğin sağlanması ve hedef segmentin daha doğru tespiti. Dezavantajları ise pazarlamanın daha dar gruplara yapılabilmesi, daha yüksek maliyetler ve arama motorlarında çok daha az oranda listelenmeleri.

Türkiye’de Dijital Pazarlamanın uygulanabilmesi için gerekli teknolojiler pazarda mevcut. Asıl konu Dijital Pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağı. Hayat ve emeklilik branşlarından ziyade elementer ve sağlık branşlarda daha yaygın kullanabileceği öngörülen bu yapılarda öncelikle mevcut satış kanalı ağlarının nasıl çalıştığının ve tüketicilerin tüketim alışkanlıklarının doğru tespiti önemli gibi görünüyor. Uzun vadede durum değişse bile kısa vadede Dijital Pazarlama, marka bilinirliğinin ve ürüne ilginin artırılmasını sağlayacak, sonuçta da klasik satış kanallarının daha fazla müşteriye ulaşmalarını sağlayacak bir yapı gibi görünüyor. Şirketlerin bu pazarlama araçlarını kanallarıyla uyum içinde kullanmaları, bu kanalları müşteriye doğrudan ulaşabilecekleri ve dolayısıyla kanallarını oyun dışında bırakabilecekleri bir araçtan ziyade, satış kanallarının gücünü ve tanınırlıklarını artıracak yapılar olarak kabul etmeleri çok daha güvenli ve gerçekçi görünüyor. Satış kanallarının da, bu yeni pazarlama araçlarının maliyetlerini belirli oranlarda paylaşmalarını beklemek makul olabilir.
Son söz ise kimsenin elinde sihirli bir çubuğun olmadığı, nevzuhur hemen her şey gibi Dijital Pazarlamanın da ancak gerçekten doğru ve uygun konumlandırmayla şirketlere değer sağlayabileceğidir.

 

Dijital Pazarlamaya Bakış...

Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’nin toplam nüfusunun %50’si aktif olarak internet kullanıcısı ve güncel satış teknikleri değişkenlik gösteriyor. E-ticaret ve mobil pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından kullanılmakta. Sosyal Medya’da bilinirliğini artıran marka sahibi ise, internet ve alternatif seçenekleri kullanarak ürünlerinin satışını gerçekleştirebiliyor. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerini temel alarak geliştiriyor; güncel ve interaktif dünyaya uyumlu hale getiriyor.

Dijital pazarlamanın yöntemlerini kullanarak müşteriyle olan bağınızı sistematik bir şekilde elinizde tutabilirsiniz. Genel olarak 4 adımdan oluşan yöntemler birbirini izler; elde etme, kazanma, ölçümleme ve optimize etme, kısaca elde tutma ve büyüme…

Elde Etme:

Web sitesi tasarımıarama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlama (SEM) yöntemlerini kullanarak, potansiyel müşterilere ulaşmak amacı ile sonuç odaklı çalışmak gerekir. Sosyal medya pazarlamainternet reklamcılığı,içerik pazarlama, e-posta ile pazarlama ve alternatif dijital pazarlama yöntemleri ile bu aşama geliştirilebilir.

Kazanma:

Potansiyel müşteriler web sitenize, varış sayfalarınıza veya sosyal medya sayfalarınıza ulaştığında ise, bu kişileri müşteriye dönüştürerek kazanmanız gerekmektedir. Bu adımda “Kullanıcı Deneyimi” ve “Dönüşüm Optimizasyonu” konularına dikkat ederek, satış odaklı düzenlemeler yapılmalıdır.

Ölçümleme ve Optimize Etme:

Bu yöntem kapsamında, web sitelerinde Google Analytics ve benzeri ölçüm panelleri, sosyal medyada platformların kendi ölçüm panelleri ve benzeri ölçümleme araçları ile dijital pazarlama aktivitelerinin ölçümlenmesi sağlanmalıdır. Yapılan ölçümlemelerin sonuçları detaylı olarak incelenir ve bu sonuçlar doğrultusunda, tüm dijital pazarlama kanalları üzerinde gerekli optimizasyonlar yapılır.

Elde Tutma ve Büyütme:

Hedefe yönelik sürdürülen pazarlama ve satış stratejilerimüşteri ilişkilerimüşteri memnuniyetikişiselleştirme vetopluluk oluşturma olarak sürdürülür.

Bu dört aşamada ilerleyen stratejik planlama, satış ve müşteriyi elde tutmak olarak devam eder.

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre avantajı müşteriye direkt mesaj iletmesidir. Direkt olarak müşteriyle iletişime geçilmesi zaman yönünden sonuç odaklı çalışmayı kısaltırken, bireysel çalışmayı sağlayarak daha kişisel bir yaklaşım içerisinde olunmasına katkıda bulunur.

Kariyer:

Dijital pazarlama dünyasında kendinize yer edinmek ve bu alanda ilerlemek için belli başlı ipuçlarını kullanabilirsiniz:

  • Pazarlama dünyasında olmak istiyorsanız pazarlama ya da iletişim bölümü mezunu olmak artık yeterli olmuyor. Fark yaratmak ve işverenler tarafından seçilebilmek için firmaların pazarlama departmanları ya da dijital reklam ajansıdeneyimi oldukça etkilidir.
  • Sektörde kullanılan terminolojiyi iyi bilmek, mesleki dilin ne anlama geldiğini bilmek ve bunu kullanmak artı sağlayacaktır. Dili öğrenmek için ise çok fazla araştırıp okuyup, analiz etmek gerekir.
  • Sosyal Medya’da varolmanız ve aktif olmanız gerekir. Online olarak varlığınızı göstermeniz sizinle çalışmak isteyenlerin sayısını artırır.
  • Her konuyla amatörce ilgileneceğinize, tek bir konuda profesyonelleşmeyi önde tutmalısınız. Tek bir konu ve uygulama üzerinde yoğunlaşmak, bütün becerilerinizi tek bir alanda toplayıp daha çabuk başarılı olmanızı sağlar.
  • Sektörel toplantı, zirve, seminer ve konferanslar gibi dijital pazarlama etkinlikleri, sadece iş ağınızı geliştirmenize değil; aynı zamanda bilgi beceri dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Sosyal Medya’da varolmakla kalmayıp aynı zamanda da sosyalleşmek gerekir, en güçlü ilişkiler online ve offline olarak sürdürülebilenlerdir.
  • Sürekli olarak haberleri takip edin ve haberin nabzını tutun. Çünkü dijital pazarlama sürekli değişir. Bu nedenle blogların takip edilmesinde fayda vardır.
  • Yazılımcı ya da tasarımcı olmanıza gerek yok fakat bu kişilerle çalışacağınız için teknik bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Böylece en küçük bir bilgi (örneğin ‘HTML’in ne olduğu) sizin pazarlama kampanyalarınızı bile etkiler.
  • Mükemmel bir CV’ye sahip olun. Eğitiminiz ve çalıştığınız yerlerin yanı sıra, neler yaptığınızı ve becerilerinizi açıkça belirtin. Bunun için birkaç dijital alternatif CV’ye göz gezdirebilirsiniz.
  • İçinizdeki merak ve tutkunun sizi yönlendirmesine izin verin. Facebook’u bilmek önemlidir fakat aynı zamanda zeka ve tutkunuz da sizi ön plana çıkarır.
  • Son olarak gün boyu bilgisayar ekranına bakmak vücudunuza, beyninize ve sosyal hayatınıza zarar verebilir. Bunun için dışarda nasıl biriyseniz iş hayatında da öyle birisi olun…

Dijital pazarlama ve reklamcılık dalında profesyonel olarak kariyerinize yön vermek istiyorsanız dijital pazarlama eğitimi almalısınız.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Pazarlama ve Hizmet Pazarlaması(5443)

Lojistik ve E-Ticaret Pazar Payı- Tüketim ürünleri Sektör incelemesi(5427)

RUS GİYİM PAZARI ANALİZİ(5418)

PAZARLAMA İLKELERİ(5412)

Pazarlama Karması(5412)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!